Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahiye Yönelik Ameliyat – İşlem ve Girişimler
 • Estetik burun ameliyatı,
 • Yüz gençleştirme ameliyatları,
 • Endoskopik yüz-alın germe, kaş kaldırılması,
 • Göz kapağı estetiği,
 • Kepçe kulak düzeltme,
 • Çene büyütme, küçültme ameliyatları,
 • Derideki yara izlerinin tedavisi,
 • Saç ekimi,
 • Vücuda lazer uygulamaları,
 • Estetik meme operasyonları
 • Aşırı yağ dokusunun azaltılması
 • Karın germe
 • İmplantlarla kontur düzeltmeleri
 • Bacak estetiği
Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar
 • Yüz şekil bozuklukları
 • Yarık dudak ve damak
 • Kranio-maksillo-fasiyal anomaliler (çene, yüz kafa kemikleri şekil bozuklukları)
 • Ortognatik cerrahi (çene kapanma bozuklukları)
 • Burun defektleri, tümörleri ve kopmaları
 • Tükürük bezi problemleri
 • Doğumsal tümörler
 • Nevüs (Ben)
 • Yumuşak doku kitleleri
 • Damar anomalileri
 • Yüzün kemik ve yumuşak doku travmaları
 • Yüz kemiği kırıkları
 • Meme yokluğu, asimetrisi, kanser sonrası memenin yeniden yapılması 
 • Genital organların doğumsal anomalileri

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Çeşitli kazalar sonucu veya yaşlanma gibi faktörlerle insan vücudu kolaylıkla deforme olabilmektedir. Sonradan olan veya doğuştan gelen şekil ve işlev bozukluklarının düzeltilmesi cerrahisine Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi adı verilir. Bu alanda yapılan cerrahi işlemler sayesinde hastanın yüz bölgesi de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bozukluklar düzeltilir. Estetik olarak hastanın kendinde beğenmediği bir yerin düzeltilmesi, hastalıkların tanısı ve tedavisi veya eksik bir organın onarımı gibi daha birçok alanda cerrahi işlemler uygulanır.

Estetik Cerrahi ve Çalışma Alanları

Estetik cerrahi plastik cerrahinin bir kolu olup kozmetik cerrahi olarak da bilinir. Vücudunun herhangi bir kısmında daha iyi bir görüntü amaçlı düzeltme yaptırmak isteyen kişiler bu estetik cerrahi alanında uzmanlara başvurmalıdır. Bu alanda operasyonlar genel olarak bir sağlık sorunu sebebiyle yapılmaz. Genel amaç hastanın vücudunda beğenmediği kısımları değiştirmektir. Bir organın estetik görünmesi kadar işlevinin sorunsuz olması da önemlidir. Örneğin son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde yapılan burun estetiğinde burun şeklinden dolayı hastada nefes alma problemi varsa bu da operasyon sırasında düzeltilmelidir.

Kişinin isteğine bağlı olarak bir sağlık sorunu olmaksızın yapılan estetik cerrahi müdahalelerin psikolojik açıdan da önemi büyüktür. Estetik operasyon yaptırmak amacıyla Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi anabilim dalına başvuran hastalarımızın hepsi memnuniyetle ayrılmaktadır. Estetik ameliyatlar özgüven açısından da büyük katkı sağlamakla birlikte kişilerin daha mutlu olmasının yolunu açmaktadır.

En yaygın yapılan estetik operasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Burun estetiği (Rinoplasti)
 • Yağ Alma
 • Meme Büyütme-Küçültme
 • Yüz Dolgusu ve Gerdirme
 • Karın Germe
 • Saç Ekimi
 • Gençleştirme Ameliyatları

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği yani diğer adıyla rinoplasti, estetik cerrahide en yaygın yapılan ameliyatların başında gelir. Çok sık yapılmasına rağmen en zor operasyonlardan biridir. Burun yüz kısmında çok fazla dikkat çeken bir kısımdır. Bu sebeple en ufak bir müdahale yapılması bile yüzün karakteristik özelliğini fazlaca değiştirmektedir. Burnun sadece estetik açıdan değil fonksiyon olarak da bir sorununun olmaması önemlidir. Hasta eğer burun şeklinden dolayı nefes alma problemleri de yaşıyorsa rinoplasti sayesinde bu sorunundan da kurtulacaktır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümümüze gelen hastalarımız rinoplasti alanında uzman doktorlarımız sayesinde hayallerindeki buruna kavuşmaktadırlar.

Meme Estetiği

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde en sık yapılan operasyonlardan biri de meme estetiğidir. Memelerde büyütme, küçültme, dikleştirme, asimetrinin giderilmesi, fazla yağ dokusunun alınması gibi birçok işlem yapılmaktadır. Hastanemizde ameliyat öncesi yapılacak muayene ve tetkiklere göre ameliyat tarihi ve yapılacak işlem belirlenir. Meme büyütme ameliyatında meme hacmi silikon protezler ile artırılır.  Bu protezler şekil olarak damla (anatomik) protez ve yuvarlak protez olmak üzere ikiye ayrılır. 

Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesinde sarkıklık, yağ ve deri fazlalığı gibi durumlarda başvurulan en gelişmiş yöntem karın germe ameliyatıdır. Kasların ve derinin sıkılaştırılmasıyla düz bir karın görüntüsü elde edilir. Karındaki sarkıklık özellikle aşırı kilo alıp verme ve hamilelik sonrasında sıkça yaşanan bir sorundur. Çok fazla kilo verdikten sonra geriye fazla miktar deri kalabilir. Karın germe ameliyatı ile alınan deri ve yağ fazlalıkları sayesinde bir miktar kilo kaybı mümkündür. Yeni doğum yapmış kadınların birçoğunda abdominal kasların ayrılması sorunu görülmektedir. En büyük belirtisi karın bölgesinin ortasında bir şişlik olmasıdır. Diastasis recti adı verilen bu durum yine karın germe estetiği ile ortadan kalkmaktadır. Ameliyat sonrasında şişmeyi ve ödemi azaltmak için karın bir sargı ile sarılır. Karın bölgesinde gerginlik hissetmek normaldir birkaç gün içinde yavaş yavaş daha rahat hareket edilmeye başlanır.

Bacak Estetiği

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde yapılan yaygın işlemlerden biri de bacak estetiğidir. Bacakların çok kalın olması, ince veya çarpık olması estetik operasyonlarla giderilebilmektedir. Yaygın bir bacak sorunu olan çarpıklıkta yağ transferi ile bacaklarda simetrik bir sonuç elde edilmektedir. Yoğun spor ve egzersize rağmen inceltilemeyen bacaklarda ise inatçı sağlar liposuction yöntemiyle alınarak ince bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Büyük bir ameliyat gerektirmeyen bu işlem lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Normalden daha ince bacakların silikon protezlerle veya yağ transferleriyle normal bir görüntü alması işlemine çöp bacak estetiği adı da verilmektedir. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve bu konuda uzman kişilere danışmak gerekir.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uygulamaları

Rekonstrüktif cerrahi onarım cerrahisi olarak da bilinir ve plastik cerrahinin ana koludur. Çalışma alanı bakımında çok geniştir. Mikro cerrahiden uzuvların onarılması ve yaraların kapatılmasına kadar birçok alanda rekonstrüktif cerrahi kullanılır. Estetik cerrahiye nazaran ihtiyaç gerektiren bir cerrahi alanıdır. Acil müdahale gerektiren hayati durumlarda da uygulanmaktadır. Yüz şekli bozuklukları, dudak ve damak yarıkları, yanıklar, kanser sonrası meme yokluğu, tümörler, kulak bozuklukları, genital organların doğumsal anomileri gibi birçok bozuklukta rekonstrüktif cerrahi uygulamaları gerekir.

Yüz Şekil Bozukluğu

Yüz ve kafa şekli bozukluğu doğuştan olabileceği gibi bir kaza sonrası da karşılaşılabilen bir sorundur. Bu sorunun giderilmesi için yine Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanına başvurulması gerekir. Bu şekil bozuklukları estetik açıdan sorun yaratmasının yanında beyin, yüz gibi organların gelişmesine de engel teşkil edebilir. Bu yüzden cerrahi müdahalenin ertelenmemesi önemlidir. Bir kaza sonucu yüz kemiklerinde kırıklar gibi sorunlar ortaya çıktığında rekonstruktif cerrahi uygulanır. Burun, çene veya diğer yüz kemiklerinin onarımında vidalar veya plaklar kullanılır. Yüz kemiklerinin doğru onarımı çok önemlidir.

Doğumsal Genital Anomalileri

Kadın ve erkeklerde genital organların yapısal olarak gelişimi sorunu ortaya çıkabilir. Kadınlarda bu durum yapısal bozukluğun yanında işlevsel bozukluklara da yol açabilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı vajina oluşmaması gibi durumlarda plastik cerrahiye başvurulması gerekir. Bunun dışında rahim yokluğu, yarım rahim veya çift rahim gibi doğuştan bozukluklar görülebilir. Erkeklerde ise idrar deliğinin penisin ucunda olması gerekirken daha gerilerde çıkması sorunu sıkça karşılaşılan yapısal bir sorundur. Bu sorunun giderilmesi için de Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümüne danışılması gerekmektedir.

Meme Onarımı (Rekonstrüksiyonu)

Kadınlarda görülen en yaygın kanser türlerinden biri meme kanseridir. Meme kanseri sebebiyle meme kaybı sıkça yaşanılan bir durumdur. Kaybedilen memenin onarılması bu bölümde başarıyla yapılan operasyonlardan biridir. Meme rekonstrüksiyonu kadınlara psikolojik olarak da olumlu katkılar sağlayan önemli bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyat hastaya göre birçok değişik yöntemle yapılmaktadır. En sık kullanılan yöntem derinin genişletilmesiyle protez yerleştirilmesidir. Bazı hastalarda protez yerine vücudun başka yerlerinden alınan dokular yerleştirilerek meme onarımı yapılmaktadır.

Mikrocerrahi

Rekonstrüktif mikrocerrahi vücuttaki küçük yapılarda ameliyat için özelleştirilmiş mikroskoplar ve daha birçok teknolojik aletlerin kullanılmasıyla yapılan işlemler bütünüdür. Çok ince dikişlerin kullanıldığı bu ameliyat türlerinde milimetrik alanlarda çalışmalar yapılmaktadır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü içinde yapılan mikrocerrahi işlemlerin çalışma alanı da çok geniştir. Yaralanmış damarların ve sinirlerin onarılması gibi işlev ve yapısal bozuklukların onarılmasında mikrocerrahinin büyük bir önemi vardır. Kopan parmakların ve uzuvların yerine yenilerini takma işlemleri de yine bu alanda yapılmaktadır. Kaybedilmiş bir çene kemiğinin yerine vücudun başka yerinden alınan kemik parçalarıyla yenisinin yapılabilmesi mikrocerrahide teknolojinin gelişmesiyle mümkün kılınmıştır.

İyileşmeyen Yaralar ve Yara İzleri

Yatak yarası olarak da bilinen yatağa bağlı kişilerin vücudunda olan yaralar, diyabet nedeniyle çıkan yaralar ve bunun gibi iyileşmesi çok zor olan yaraların kapatılması plastik cerrahinin yaptığı önemli operasyonlardan biridir. Yaraların bakımı ve kapatılması plastik cerrahinin yaptığı en önemli işlerdendir. Özellikle diyabet nedeniyle önüne geçilemeyen yaraların önlenmesi ve bakımı bu bölümde yapılır. İleri aşamalarda bakımı çok zor olan yaralar ameliyatla kapatılıp onarılabilmektedir. İyileşmeyen yaralar dışında yara izleri de estetik açıdan önemli bir konudur. Bir cerrahi işlem sonrası veya herhangi başka bir sebeple deride kalan yara izleri Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü içinde yapılan teknolojik operasyonlarla giderilebilmektedir. Büyük veya küçük boyuttaki yanık izleri de bu kategoriye dahildir. Plastik cerrahi alanında uzman ve tecrübeli doktorlarımız ve gelişmiş teknolojik aletler sayesinde çok geniş yelpazede hastalarımız uygun tedavi şekillerini almaktadırlar.
 

Koru Ankara Hastanesi - Çalışma Saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba: 08:30 - 18;00
Perşembe Cuma: 08:30 - 17;30
Cumartesi: 08:30 - 16;00
Saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Acil ServisÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleri 24 saat hizmet sunmaktadır.