Karın Germe
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Karın Germe

  Karın germe ameliyatı, etkili ve başarılı estetik cerrahi operasyonudur. Abdominoplasti olarak adlandırılır. Özellikle kadınlarda hamilelik döneminden sonra karın bölgesinde yağ birikimi olmaktadır. Ayrıca karın bölgesindeki bağ ve kaslar deforme olduğu için karın germe ameliyatı ile bu bölge eski haline kavuşturulur. Kadınların hamilelik sonrası göbek kısımları sarktığı için estetik açıdan güzel görünmez. Özellikle ikiden fazla doğum yapan kadınlarda deformasyonlar oldukça yüksek düzeylerde olabilir. Hamilelik sonrası karın duvarındaki bağ dokuları gevşer. Karında şişkin bir görünüm ortaya çıkar. Karın duvarı öne doğru çıkık hale gelir. Çatlaklar oluşur ve görsel açıdan istenmeyen görüntü ortaya çıkar.

  Karın bölgesinin eski haline getirilmesi için spor ya da diyet kendi başına yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden, tek bir operasyonla bu sorun çözüme kavuşturulur. Karın germe estetik cerrahi ameliyatı ile gevşemiş olan ve sarkık görünen karın derisi toplanır ve böylece burada bulunan fazla yağlar alınarak kişi düz bir karına sahip olur. Karın germe estetik operasyonlarından sonra bazı oluşabilecek komplikasyonlar bulunur. Enfeksiyon riski ve kanama riski olabilir. Bu yüzden karın germe estetik ameliyatı sonrasında uzman hekim tarafından önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Karın germe estetik ameliyatı sonrasında pansumanlar yapılmalı ve ani hareketlerden uzak durulması tavsiye edilir.

  Karın germe estetiğinin etkileri:

  • Vücudun kum saati şeklinde olmasını sağlar.
  • Sıkı bir karın elde edilir.
  • İnce bel çevresi sağlanır.
  • Bel bölgesindeki yağ azalmış olur.

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Karın germe estetik ameliyatında uygulanacak olan tekniğe karar verilmesi önemlidir. Uzman hekim hasta üzerinde muayene ve radyolojik görüntülerle detaylı analiz yapar.  Fazla derinin alınacağı bölge incelenir ve böylece ameliyat tekniği planlanır. Karın germe estetik operasyon ameliyatında sezeryan olarak bilinen bölgeden yanlara doğru çizgi çekilir ve çizgi üzerinde bulunan göbek deliği bölgesindeki sarkık ve çatlamış olan deri alınır. Göbek deliğinin yukarı tarafında kalan deriye ise aşağı doğru gerdirme işlemleri yapılır. Böylece karın bölgesindeki sarkıklık giderilir. Karın bölgesindeki fazla yağlar, karın germe ameliyatı sırasında liposuction yöntemi ile alınır. Toplayıcı dikişler kullanılarak gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır. Böylece karın eski sertliğine kavuşturulmuş olur. Karın germe estetik ameliyatı sonucunda ortaya çıkan kesiler için estetik dikiş atılır. Böylece iz görünmez.

  Karın sarkması, aşırı kilo alıp vermekten ya da hamilelikten sonra ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, karın germe estetik operasyon ameliyatı ile karın sarkması, karındaki gevşeklik ve çatlak görünüm yok edilir. Ameliyat sonrası yeniden hamilelik dönemi geçiren kadında tekrar aynı problemler ortaya çıkabilir.

  Karın Germe Ameliyat Süresi

  Karın germe ameliyatları ne kadar sürer? Her kişiye göre karın germe estetik operasyon ameliyatlarının ne kadar süreceği farklılık göstermektedir. Yaklaşık olarak 3 buçuk saate kadar sürebilir. Karın bölgesi daha geniş olan kişilerde 4 saat olmaktadır. Karın bölgesindeki sarkıklığın ve gevşemenin daha az olduğu karın ameliyatlarında ise ameliyat suresi 1 saat sürebilir. Dolayısı ile karın germe estetik ameliyatlarının süresi ameliyat yapılacak olan bölgedeki gevşeklik, sarkıklık ve alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat süresini etkileyen faktörler; karın bölgesinin alanı, karın bölgesindeki deri fazlalığının ne kadar olduğu, uygulanacak olan dikiş tekniği, bu bölgeden yağ alınıp alınmayacağı, karın kaslarının durumu gibi faktörlerdir.

  Karın Germe Ameliyatı İyileşme Dönemi

  Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyatın teknolojik donanıma sahip sağlık kuruluşlarında uzman hekim tarafından yapılması gerekir. Karın germe ameliyatı iyileşme süresi karın germe estetik ameliyatı sonrasında yapılan işlemlere, uygulanan tekniğe göre değişmektedir.

  Bununla birlikte, genellikle bir iki gün hastanede kalınlıktan sonra hastalar taburcu olmaktadır. Ameliyattan sonra hastaların özel bir korse giymesi tavsiye edilir. Ayrıca 1 ay süreyle sürekli olarak bu korsenin giyilmesi iyileşme sürecine olumlu etki eder. Çünkü bu korse kişinin istediği forma ulaşmasına yardımcı olmakta ve ameliyatın etkili sonucunu arttırmaktadır. Ameliyat sonrasında karın bölgesine yapılan işlemler olduğu için ve dikişler sebebiyle ağrı olması normaldir. Doktor ağrı sebebiyle hastaya ağrı kesici verir. Bununla birlikte, ameliyat olduktan 2 gün sonra banyo yapılması önerilir. Yaklaşık olarak 10 hafta içerisinde iş yaşamına tekrar geri dönülebilir.

  Karın Germe Ameliyatı Olduktan Sonra Hamilelik Dönemi

  Karın germe estetik ameliyatı olan kişilerin en çok bilmek istedikleri konulardan birisi de daha sonra tekrar hamile kalıp kalamayacakları ve tekrar hamile kaldıklarında herhangi bir komplikasyonla karşılaşıp karşılaşmayacaklarıdır. Karın germe estetik operasyonlarından sonra hamile kalmayı etkileyen bir durum yoktur. Kişinin hamile kalmasına engel bir operasyon değildir. Karın germe estetik operasyonu yapıldıktan sonra hamilelik için iyileşme sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Uzman hekim tarafından hamilelik dönemine karar verilir. Yani hamilelikte karın germe estetik ameliyatı yaptıracak olan kişilerin ne kadar beklemeleri gerektiği önemlidir.

  Bununla birlikte, karın germe ameliyatı yaptırmak için hamilelikten 1 yıl sonra yaptırılmalıdır. Bu 1 yıllık süre içerisinde annenin egzersiz ve düzenli beslenme ile kilo vermesi sağlanır. Yeniden hamile kalmak isteyen kadınlar karın germe ameliyatını erteleyebilirler çünkü ikinci hamilelikten sonra da yine karın bölgesinde sarkma, çatlaklık ve gevşeklikler ortaya çıkacaktır. Karın germe operasyonu ameliyatı genel sağlık durumu iyi olan kadınlara uygulanabilir. Aynı zamanda karın bölgesinden daha önceden çok büyük operasyon geçirmemiş olan ve uzman hekim tarafından gerekli analizler sonucunda ameliyatın uygun görüldüğü hastalara uygulanabilen bir yöntemdir.

  Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir? Her cerrahi girişimde olduğu gibi karın germe estetik cerrahı ameliyatında da bazı riskler ve belirsizlikler ortaya çıkabilir. Karın germe estetik ameliyatları, vücudun şekillendirilmesi için gerekli olan bir ameliyat olup oldukça etkili ve iyi sonuçlar vermektedir. Karın germe estetik ameliyatından sonra karşılaşılabilecek olan riskler; yara yeri enfeksiyonu riski, ameliyat sırasında vücut sıvı birikimi, kan birikimi, kan pıhtısı atması gibi risklerdir. Yara yerinde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik kullanımı ile giderilir. Ameliyat sırasında oluşan vücut sıvısı ve kan birikimi nadiren görülmektedir. İkinci bir müdahale ile bunlar giderilir. Kan pıhtısı durumu ise yaşlı hastalarda oluşabilecek bir risktir. Aslında her ameliyat sonrası görülebilecek bir komplikasyondur. Karın germe ameliyatı sonrasında hastanın erkenden ayağa kaldırılarak yürütülmesi varis çorabı kullandırılması ve bazı ilaçların verilmesi ile bu risk giderilmektedir. Bununla birlikte kötü yara izi ve kötü yara iyileşmesi riski vardır. Bu risk, ameliyattan sonra oldukça belirgin izlerin oluşması anlamına gelir. Kötü izleri yok etmek için ikinci müdahale gerekebilir. Özellikle sigara içen kişilerde ve şeker hastalığı olan kişilerde yara iyileşmesi zor olmaktadır.

  Mini Karın Germe Nedir?

  Karın germe estetik operasyonu planlanırken derideki sarkıklığın derecesi, karın derisinin elastikiyeti ve karın duvarı kaslarındaki gevşeklik derecesi önemli faktörlerdir. Karın germe operasyonunda uygulanacak olan işlemlerde bu faktörler göz önünde bulundurulur ve plan yapılır. Karın bölgesinde çatlak, sarkma ve gevşeklik fazla olmayan kişilerde mini karın germe işlemleri denilen basit işlemler yapılmaktadır. Mini karın germe işleminde liposuction gibi yöntemler de ek olarak uygulanabilir. Karın duvarında yağ miktarının çok fazla olduğu ve karının esnekliğinin çok fazla kaybedildiği durumlarda ise klasik karın germe yöntemi uygulanmaktadır. Mini karın germe işlemi sadece göbek deliği altında kalan bölgedeki sarkıklığın giderilmesidir. Bu işlemin kasıklara belli bir etkisi olmaz ve bu işlem göbek deliğini düzeltmez.

  Tam Karın Germe Nedir?

  Karın bölgesindeki gevşeklik, sarkıklık daha ciddi derecedeyse tam karın germe işlemi uygulanmaktadır. Genellikle tam karın germe işlemine ihtiyaç duyan hastalar, aşırı kilo alıp veren kişiler ya da ikiden fazla hamilelik geçiren kişilerdir. Bu hastalarda karnın ön duvarı aşırı şekilde gevşek durur. Bel bölgesi ve karın ön duvarında aşırı yağ biriken ve karnında çok ciddi derecede sarkıklık olan kişiler için tam karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Bu kişilere yapılacak olan tam karın germe ameliyatının öncesinde karın ve bel bölgesine liposuction yöntemi uygulanır. Bu sayede ameliyat ile vücudun şekillendirilmesi daha kolay olur.

  Karın Bölgesindeki Yağlanma Neden Olur?

  Hem erkek hem de kadınlarda yaşla beraber metabolizma yavaşladığı için karın bölgesinde yağ depolanmaktadır ve kaslar gücünü kaybeder. Buradaki doku genişlemeye ve sarkmaya başlar. Bununla birlikte çok hızlı kilo alıp verenlerde hamilelikten sonraki dönemde karın bölgesinde yağlanma olmaktadır. Genetik özellikler de yağ dokusunu etkiler.

  Karın Germe Ameliyatı ile Neler Yapılır?

  • Karın germe ameliyatı ile birlikte üst, orta ve alt karındaki yağ tabakası ortadan kaldırılır.
  • Bu bölgelerde sarkıklık varsa cilt fazlalığı ortadan kaldırılmış olur.
  • Ameliyat esnasında deri aşağıya doğru gerdirilmektedir.
  • Fazla olan yağ tabakası çıkartılır.
  • Göbek yukarı doğru kaydırılarak eski yerine ne konulur.
  • Bazı genişletilmiş ve kombine edilmiş operasyonlarda kalça kaldırma işlemi de birlikte yapılabilmektedir.

  Karın germe ameliyatı yapılırken hangi işlemlerin yapılacağı önemlidir. Mini karın germe yapılabileceği gibi geniş bir karın germede yapılabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına karar verirken kişinin anatomisi önemlidir. Karın germe ameliyatı kimlere yapılır? Doğumdan sonra karında sarkması ve gevşemesi olan kişilere karın germe ameliyatı yapılabilir. Zayıflamış karın kasları ve sarkan göbek sebebiyle diyet ve egzersiz bu durumu düzeltmek için yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden karın germe ameliyatına plastik cerrah karar verebilir. Genellikle hamile kalınacaksa karın germe ameliyatının olmaması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, karın germe ameliyatından 3 sene sonra gebe kalınması önemlidir.

  Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Karın germe estetik ameliyatının başarılı olması için hastaların ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken hususlar şunladır:

  • Karın germe ameliyatı olmadan yaklaşık olarak üç hafta önce kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekir.
  • Ameliyattan önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
  • Ameliyattan önce keten tohumu, yeşil çay gibi bitkisel çaların kullanımı bırakılmalıdır.
  • Ameliyattan önce sebze ağırlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

  Karın Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  • Karın germe ameliyatı sonrasında fit ve gergin bir vücuda sahip olunmaktadır
  • Güzel görünen bir göbek deliğine sahip olunur
  • Güçlü karın kaslarına sahip olunur
  • Sarkan karın derisi toparlandı için gergin durur
  • İç karın kasları sağlamlaştırılır ondan dolayı vücuttaki bozulmalar yok edilir
  • Vücuttaki yağlanmanın önüne geçilmiş olur
  • Gergin bir karın yapısı ve estetik bir beden ile birlikte güzel bir vücut görünümüne kavuşulur
  • Yara izi çok belirgin değildir. Yara izi iç çamaşır bölgesinin altında kalır

  Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

  Karın germe ameliyatının fiyatı, hastaya yapılacak olan işlemlerin türüne göre belirlenmektedir. Fiyatı etkileyen faktörler; hastanın kilosu, yaşı, genel sağlık durumu, uygulanacak olan teknik, uygulamada yapılacak olan işlemler, uygulamanın yapılacağı bölgedeki sarkıklığın derecesi gibi faktörlerdir.

  Karın Germe Ameliyatı Tekrarlanır mı?

  Karın germe ameliyatı olmak isteyenler, ameliyattan sonra tekrar sarkma ve yağlanma olduğu zaman ikinci kez karın germe ameliyatı olup olmayacaklarını merak ederler. Karın germe ameliyatı olduktan bir yıl sonra tekrar ameliyat yapılabilir. İkinci ameliyatın kapsamı daha dar olur. Çünkü birinci ameliyatta vücutta birçok işle uygulandığı için ikinci kez vücudun yıpratılması yerine daha küçük işlemler yapılmaktadır. Bununla birlikte, liposuction yöntemi de tekrar yapılabilir.

  Karın Germe Ameliyatında Dikkat Edilecek Hususlar
  • Karın germe ameliyatı olacak kişi kilo verme sürecindeyse kilo verdikten sonra karın germe ameliyatı olmalıdır.
  • Hamile kalınması düşünülüyorsa doğumdan sonra en az bir yıl geçtikten sonra karın germe ameliyatı olunmalıdır.
  • Karın germe ameliyatı ile vücuttaki sarkık deri çıkarılacağı için çatlak olan deri de vücuttan atılmaktadır. Böylece çatlak görünümünü azaltır.
  • Ameliyat olmadan bir hafta önce sigara tüketiminin bırakılması tavsiye edilir.
  • Ameliyattan iki ay geçtikten sonra ağır egzersizlere başlanabilir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."