Meme Estetiği
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Meme Estetiği

  Yeni teknolojiler ile birlikte zamanla gelişen estetik ameliyatların başında gelen meme estetiği, son zamanların en yaygın cerrahi operasyonlarından biridir. Doğum, emzirme, meme dokusu, yaşlanma ve vücut gelişimi nedeniyle oluşan bozuklar sebebiyle kişinin göğüsü şekil bozukluğuna uğrayabilmektedir.

  Bunun yanı sıra kişi yaş almaya başladıkça meme görünümünde deformeler de görülebilmektedir. Ayrıca genetik olarak büyük ya da küçük bir şekle sahip olabilmektedir. Bu gibi durumlar kadınların fiziksel görüntülerinden memnun olmamasına hatta bu sebeple özgüven sorunlarına ve psikolojik sorunlar yaşamalarına sebebiyet vermektedir.

  • Bu nedenle yapılması istenen meme estetiği ameliyatı kişisel tercihler büyük ölçüde göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak ameliyat sonrasında gelişen tüm sonuçlar, estetik cerrahi uzmanı tarafından hasta ile paylaşılmalıdır. Hastaya ameliyattan sonraki sonuçlar için bilinç oluşturulmalıdır.

  Meme estetiği ameliyatları, estetik alanında uzman hekimler olan uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Göğüsün oranı ve göğüsün şekli standart bir ölçüsünün olmamasıyla birlikte, her kadın vücudunun kendine göre meme şekline sahip olması tercih edilmektedir. Meme rekonstrüksiyonu, meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme operasyonları, son zamanlarda en çok tercih edilen cerrahi müdahalelerdir.

  Memenin altında bulunan doğal kıvrımların altından yapılan küçük kesiler ile yerleştirilen silikon implantlar ile; meme modelleme, meme şekillendirme, meme dikleştirme ve büyütme operasyonlarını yapmak oldukça mümkündür. Damla ve yuvarlak şekillerinde tasarlanan meme implant modellerinin farklı hacim ve farklı şekil seçenekleri sebebiyle, hastaların istediği doğal göğüs yapısına kavuşmak oldukça kolaydır.

  Meme Estetiği ile Neler Hedeflenmektedir?

  Meme estetiği kişinin boyuna, yaşına, kilosuna ve vücut oranlarına göre hangi şekle ve ağırlığa sahip olduğunu üç boyutlu ve iki boyutlu ölçümler ile kontrol edilebilmektedir. Bu yöntem ile memenin asimetrisini düzeltmek, meme implant teknikleriyle birlikte memenin hacmini arttırmak, memenin hacminden dolayı kaynaklanan boyun ve sırt ağrıları önlemek, memenin dış görüntüsünü yeniden düzenlemek ve duruş bozuklukları gibi sorunları ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır.

  Ayrıca kişinin kendine uygun gördüğü ve arzu ettiği görüntünün sağlanması hedeflenmektedir. Meme implantları ve yağ enjeksiyon işlemleri bu sonuçlara ulaşmak adına yapılan operasyonlar arasında bulunmaktadır. Ancak yağ enjeksiyonu işlemi, sınırlı seçenekler olduğu için meme implantları bu yönteme göre daha fazla tercih edilmekte olan cerrahi operasyonlar arasındadır.

  • İmplantlar, yalnızca meme şekillendirme ve meme büyütme için oldukça yaygın olarak tercih edilmekte olan operasyonlardandır. Yuvarlak ya da damla şeklinde olmak, pürüzsüz ya da pürüzlü bir cilt yüzeyine sahip olmak üzere birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.
  • Bu seçenekler ile hastanın hayalinde canlanan meme görünümüne kavuşması ile hasta kendisini daha da iyi hissetmesi ve özgüveninin yerine gelmesi hedeflenmektedir. Bunlara ek olarak meme büyütme ameliyatı ile birlikte eş zamanlı olarak meme dikleştirme tıptaki adı ise mastopeksi ameliyatı ile eş zamanlı şekilde hasta tarafından tercih edilmektedir.

  Meme estetikleri onkoplastik cerrahi tedavisi içerisinde değerlendirildiği için, önemli derecede meydana gelen kilo kayıplarını, meme gelişimi sorunlarını ve meme kanseri gibi farklı hastalık durumlarında memenin görünümünü şekillendirmek ve iyileştirilmek hedeflenmektedir.

  Bu anlamda, hastanın fizyolojik durumuna en uygun şekilde uzman hekim tarafından planlanan cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır. Kişinin yaptığı hamilelik, doğumlar, bebeğini emzirme ve sigara gibi unsurlar ameliyat yöntemlerini ve süreçlerini etkilemektedir. Bu anlamda kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak yeniden şekillendirme ve bir boyut kazandırmak için meme estetiği operasyonu gerçekleştirilmektedir.

  Meme Estetiği Kimlere Uygulanır?

  Meme büyüklüğünden, şeklinden memnun olmayan, memesinde form ve dolgu kayıpları yaşayan, simetri problemleri bulunan, memelerin büyüklüğünden kaynaklanan kendine güven problemleri bulunan kişiler ve meme kanseri gibi birçok hastalıktan dolayı memesinin bir kısmını ya da her iki sinide kaybetmiş durumunda olan kişilere meme estetiği operasyonu uygulanabilmektedir.

  Bunların yanı sıra hamilelik döneminde meme estetiği işlemi yaptırmak oldukça sakıncalıdır. Buna ek olarak doğum sonrasında emzirme sürecinde olan kadınlar için de meme estetiği önerilmemektedir. Meme implantları, bebekleri sağlıkları için zararlı bir yanı olmasa da emzirme sürecini etkilememesi ve meme ameliyatın daha sağlıklı olarak yapılması için, hamilelik süreci bittikten sonra bu ameliyatın yapılması tavsiye edilmektedir.

  Meme estetiği operasyonu geçirmek isteyenler, vücutlarındaki gelişim sürecini tamamlayana kadar beklemeleri gerekmektedir. Ayrıca alıcakları kararları acele etmeden uzunca düşünerek almaları önerilmektedir.

  Ayrıca kilo problemi olan ve yüksek oranlarda kilo vermeyi düşünen kişilerin de bu estetiği ertelemeleri önerilmektedir. Birkaç kilo alıp vermek meme implantlarına zarar vermese de memenin görünümünü bir noktada etkileyebilmektedir.

  Meme Estetiği Türleri Nelerdir?

  Meme estetiği ile daha güzel ve hoş bir görüntü kazandırmak ve hastaya kendisini daha da iyi hissetmesini ve özgüven problemlerini çözmesini sağlamak amaçlı uygulanmaktadır. Bunların yanında fazla tercih edilmese de bunlarla birlikte yağ enjeksiyonu yöntemi veya daha çok tercih edilen meme silikon implantları da tercih edilmektedir.

  • Meme büyütme yani Augmentasyon Mamoplasti: Ani düzeyde kilo alıp verme durumlarında, doğum sonrasında, gelişim sorunlarında, vücuda bakıldığında orantısız durduğunda, kişinin yaşına bağlı olarak gittikçe küçülen memeler için memeye hacim ve boyut kazandırmak amacı ile yapılmaktadır.
  • Memenin büyütmesi için kullanılması gereken meme implantı belirlenirken kişinin meme yapısı, vücudundaki göğüs kafesinin modeli, kişinin vücut ve kilo oranları dikkate alınmaktadır. Fizyolojik anlamda bir harita belirlemek için doktor ve hasta meme implantının şekline ve memenin boyutuna karar vermektedir.
  • Ameliyat esnasında da değerlendirmek için implantlar test edilmekte ve kişiye en iyi sonucu verecek olan uygulama yapılmaktadır.
  • Meme küçültme yani Redüksiyon Mamoplasti: Kişinin kilo alması, gelişimsel faktörler, meme tümörleri ve bazı ilaçlar göğüs büyüklüğüne sebep olabilmektedir. Boyutu büyük göğüsler kişinin duruş bozukluğuna, sırt ve boyun bölgesinde ağrıların görünmesine yol açmaktadır. Meme küçültme operasyonuyla meme dokusu küçültülmekte ve belirlenen yağ dokusu alınarak daha sağlıklı, hafif ve estetik görünüm oluşturmak amaçlanmaktadır.
  • Meme dikleştirme yani Mastopeksi: Kişinin yaşının ilerlemesi ile birlikte vücudun elastikiyet kaybı, hormonal sebepler, gebelik ve bebek emzirme sonrası, aniden değişen kilo gibi problemler göğüslerin sarkmasına sebep olmaktadır.
  • Kişinin meme ucunun kenarlarındaki meme kıvrımına dik bir şekilde kesi atılarak ölçüm yapılmakta ve memenin altına bir protez yerleştirilerek meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirilmektedir.

  Jinekomasti: Erkek hastalar için meme küçültme ameliyatı olarak bilinmektedir. Hormonal sebeplerden ve birçok hastalıktan kaynaklı memenin etrafında biriken yağ jinekomasti ameliyatı ile alınmaktadır. Liposuction ile tedavisi tamamlanan erkek hastalar, anestezi alarak 2 ila 3 mm genişliğinde bir tüp yolu açılarak yağlı dokunun çıkarılması sağlanmaktadır.

  Meme Estetiği Teknikleri Nelerdir?

  Meme estetiği operasyonları, daha çok vücuda güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan uygulamalar olmasının yanında, birçok sağlık problemlerinin ortadan kaldırması amacıyla da ameliyatlar gerçekleştirilebilmektedir.

  • Kişinin memesinde meydana gelen deforme olmuş alanları onarmak için en çok tercih edilen cerrahi müdahaleler arasındadır. Memenin kişide fiziksel, ruhsal ve estetik anlamda büyük rolü vardır. Kişinin isteklerin ve ihtiyaçlarına bağlı olarak birçok şekil, dolgu malzemesi ve boyut seçilebilmektedir.
  • Memenin altında doğal olarak yer alan kıvrımından kesi atılıp, meme implantı kasın üstüne ya da altına yerleştirilmektedir. Bu operasyon ile memenin kişinin vücudunda en iyi şekilde durması ve görünmesi sağlanmaktadır.

  Bu uygulamada, operasyondan kaynaklanan izler ilk başlarda görünmesini engellenmektedir. Bu tedavi yöntemi koltuk altından ya da meme ucuna atılan bir kesikle de yapılabilmektedir. Ancak memenin altından atılmış olan kesikler, memenin daha da az deforme olmasını sağlamaktadır. Bu yöntem daha az deforme oluşturduğu için daha fazla tercih edilmektedir.

  Meme Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Meme estetiği, yeterli olmayan meme gelişimlerinde, meme hipertrofisi olanlara, yaşa ve kiloya bağlı olarak memenin sarkması gibi durumlarda, meme asimetrisini yeniden düzenlemek için, gebelik sonrasında meme sarkmalarında, memenin aşırı küçük ve büyüme olması durumunda, göğüs ve bel oransız göründüğü durumlarda meme estetiği operasyonu uygulanmaktadır.

  • 18 yaş ile 50 yaş aralığı doğru bulunsa da ailenin onay verdiği ve kişideki psikolojik problemlere yol açtığı zamanlarda 18 yaş altındaki kişilerede meme estetiği operasyonu uygulanma durumu bulunmaktadır. Aynı zamanda hastanın sağlık durumu ve ameliyata uygun olup olmaması da göz önüne alınarak uzman hekimin onayıyla birlikte 50 yaş üzerindeki kişilerinde meme estetiği yaptırması mümkün olmaktadır.
  • Erkeklerde ise testosteron ve östrojen hormon seviyelerinin düzensiz şekilde artması sebebiyle, birçok hastalıklardan dolayı veya yanlış beslenmeye bağlı olan problemlerle göğüs etrafında yağlanma görülebilmektedir.

  Bu gibi durumlarda meme estetiği operasyonu yapılmaktadır. Jinekomasti olarak ta adlandırılan bu cerrahi müdahalede liposuction işlemi ile meme çevresinde birikmiş olan fazla yağ alınmaktadır. Bu durumdaki erkek hastalarda oluşan özgüvensizlik problemi ortadan kaldırılmaktadır. Vücuttaki orantısızlık engellenmektedir.

  Ameliyat ve İyileşme Süreçleri

  Bütün cerrahi müdahalelerde karşılaşıldığı gibi, meme estetiği operasyonunda da bu konuda uzman hekim seçimi oldukça büyük önem taşımaktadır. Hastane ortamında oldukça steril gerçekleştirilen meme estetiği ameliyatı, hastaya genel anestezi verilerek yapılmaktadır. Meme estetiği ameliyatının süresi yaklaşık iki buçuk saat ile üç saat arasında farklılık göstermektedir.

  Ameliyat sırasında kullanılan yöntemler en az deformeye yol açacak şekilde tasarlanmış olsa da meme uçlarında kişiye bağlı olarak kesi izleri kalabilmektedir. Ancak bu kesi izleri zamanla ve hastanın vücut yapısına bağlı olarak iyileşerek daha da az görünecek hale gelmektedir.

  • Hastadan hastaya göre değişmek ile beraber yara izlerinde, karıncalanma, şişlik ve yanma hisleri yaklaşık 2 ila 6 hafta arasında yavaş bir şekilde yok olduğu görülmektedir. Meme estetiği ameliyatının uygulandığı alana bandaj sarılmaktadır. Ayrıca hastaya bir korse giydirilmektedir.
  • Her ameliyata özel belli riskler bulunmakla birlikte meme çevresinde ödem ve ağrı oldukça sık görülen bir problemdir. Kişinin yaşına bağlı olarak risk görülen durumlarda ameliyat öncesinde ultrasonografi ve mamografi gibi radyolojik incelemelerin yapılması gerekmektedir. Meme kasının altına yerleştirilen meme protezi, hastanın hareketlerini ameliyat öncesine bakılarak kısıtlayabilmektedir. 
  • Ameliyat sonrasında komplikasyonların oluşup oluşmamasına bağlı olarak değişmektedir. Standart olarak yaklaşık iki ila üç gün içerisinde hastaneden taburcu olan hastaların oluşacak olan ağrıları belirlenen ilaçlar ile giderilmektedir. Ameliyat sırasında vücutta sıvı birikmesini önlemek için bazı durumlarda kullanılan drenler, ameliyat sonrasındaki birinci haftada alınmaktadır.
  • Ameliyat dikişleri ise yaklaşık bir hafta ile on gün içerisinde alınmaktadır. Mastopeksi adı verilen meme dikleştirme ameliyatlarında ise iyileşme zamanı yaklaşık beş ila altı hafta gibi bir zamana denk gelsede, meme protez ameliyatlarında bu süre oldukça kısa olabilmektedir.

  Günlük rutin ve egzersiz hareketlerine ne zaman dönüleceği uzman hekim ile görüşülerek bilgi alınabilmektedir. Ancak genel anlamda yaklaşık bir ay ile altı hafta arasında ağır egzersiz hareketlerinden kaçınılması önemlidir.

  Ameliyat sonrasında sigarayı, alkolü bırakma ve doğru beslenme gibi önlemler, estetiğinizin iyileşme sürecini kısaltmak için önemlidir. Hastanın ideal kilosunu korumak aynı zamanda hafif egzersizlere devam edilmesi ameliyatla elde edilen estetik sonucunun uzun süre vücutta korunmasını sağlamaktadır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."