Uyku Laboratuvarı

Uyku Laboratuvarı

Uyku Laboratuvarı

 Uyku, vücudumuzdaki birçok sinir sisteminin bir arada bulunduğu aktif bir süreçtir. Vücudun büyümesi, yenilenmesi, metabolizma düzenin ve enerjinin korunması, zihin öğrenme ve bellek, bağışıklık sistemi fonksiyonları, zehirli  maddelerin temizlenmesi gibi işlevlerinin yürütülmesinde önemlidir. Bahsedilen bu süreçlerde aksaklık olması yada süreçlerin bozulması durumunda uyku bozukluğu ortaya çıkar. Uyku bozukluğu, kişilerin sağlığında bozulmaya yol açar. Kişi kendini, hem bedenen hem de ruhen sağlıksız hisseder. Ayrıca uyku bozukluğu yaşayan kişilerde dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu gibi bir takım sorunlar ortaya çıkabileceği için toplum açısından bakıldığında trafik ve mesleki kazalara yol açmaktadır. Bu sebeple uyku bozukluğunun tedavisi önemlidir. Tedaviye başlamadan önce uyku bozukluğuna yol açan nedenlerin uzman doktorlar tarafından tespit edilmesi gerekir. Uyku laboratuvarı birimimiz, uyku odası, fototerapi odası ve dijital tetkik ve inceleme sisteminden oluşmaktadır.

Uyku laboratuvarı birimimizde bulunan uyku odasında, uyku bozukluğu yaşayan hastamız öncelikle normal uykuya alınır ve dijital sistemle kayıtlar elde edilir. Dijital sistem içerisine elektrotlar yerleştirilir. Elde edilen kayıtlara göre gerekli olan tetkikler ve incelemeler gerçekleştirilir. Hastanın kayıt incelemesi uykudan sonra da devam eder. Bu kayıtlar uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda kesin tanı konur. Uyku laboratuvarı bölümümüzün özel donanımı sayesinde belirlenen kesin tanıya göre uygulanacak olan tedavi yöntemine karar kılınır.

Uyku Apnesi

Uyku laboratuvarı birimimizde, uzman hekimlerimiz, şikayetler ve yaşadığı sorunlar hakkında kişi ve yakınları ile konuşarak gerekli tetkikleri, incelemeyi ve muayenesini yapar. Obstrüktif uyku apnesinin tanısında kesin teşhis ve tanı için polisomnografik tetkik yapılmaktadır. Bu tetkik, tüm gece boyunca hastanın uykusu sırasındaki beyin aktiviteleri, kalp ritmi, solunum, horlama, bacak hareketleri, yatış pozisyonu gibi birçok farklı fonksiyonun kaydedilmesiyle yapılmaktadır.

Uyku apnesi, uyku düzenini bozan ve uyku esnasında solunumun anlık olarak duraklaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sinir sistemi yada solun yollarının tıkanıklığı gibi nedenlerle oluşmaktadır. Solunumun azalması ve durması birlikte değerlendirilir. Uyku apnesinin yol açtığı semptomlar; yüksek tansiyon, yorgunluk, horlama, aşırı sinirlilik hali, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, sabah baş ağrısı, obezite, uykuda terleme, sık idrara çıkma, mide yanması şeklinde olmaktadır. Uyku laboratuvar çalışmaları sonucu, uyku apnesi tanısı konulduktan sonra sorunun şiddetine ve nedenine göre tedavi yöntemi seçilir. Öncelikle düzeltilecek yapısal bozukluklara cerrahi olarak müdahale edilir. Aynı şekilde akciğer hastalığının tedavi edilmesiyle birlikte, uyku apne sendromunun  tedavi sürecini belirlemekte yardımcı olur.

Uyku apnesinin tedavi yöntemlerini değerlendirdiğimizde, uyku apnesinde en etkili tedavi yöntemi, CPAP (Sürekli pozitif basınçlı hava) yöntemidir. Bu yöntemde hava kompresörü aracılığıyla ve bir maske yardımı ile hastaya burundan hava verilir. Verilen hava ile hava yolunun tıkanması engellenmiş olur. Bu tedavi ile hastanın hem horlama sorunu ve solunum durmalar hem de bunların neden olduğu kısa ve uzun dönemli sorunlar ortadan kalkmaktadır. Uyku apnesi tanısı konulduktan sonra sorunun şiddetine ve nedenine göre tedavi yöntemi seçilir. Öncelikle düzeltilecek yapısal bozukluklara cerrahi olarak müdahale edilir. Aynı şekilde akciğer hastalığının tanısı da uyku apnesi sendromunun uzun dönemde seyrini ve tedavi sürecini belirlemekte yardımcı olur. Uyku esnasında solunum durması uzun süreli gelişirse ve sıklığı artarsa kendini uykuda nefesin durması şekline dönüştürür ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Gece Terörü

Gece terörü yada uyku terörü hastalığı ise uykuya dalma aşamasında, uyku anında, uykunun çeşitli evrelerinde ve uyanırken ortaya çıkan ani anormal davranış ve algılar bütünüdür. Bu hastalıkta, hasta ani şekilde uykudan uyanıp belirsiz ve korkmuş ve bilinçsiz bir şekilde ani çığlıklar atabilir. Bağırma, korku, hızlı nefes alıp verme, terleme ortaya çıkar. İstemsiz ve bilinçsiz kas hareket atakları gözlemlenir. Farklı şiddetlerde olabilmektedir. Hastalığın tedavisinde nöroloji ve psikiyatri bölümleriyle birlikte çalışılarak tedavi yöntemleri belirlenir.

Narkolepsi

Narkolepsi adı verilen ve gündüz aşırı uykululuk hali ile ortaya çıkan bazı hastalıklar da uyku bozuklukları içinde yer almakta olup uyku laboratuvarı bölümünde tanısı konmaktadır. Uykularını tam anlamıyla randımanlı alamayan kişilerin gündüz normal günlük aktivitelerini yerine getirirken aniden aşırı uykusu gelebilir ve kendini sürekli yorgun hisseder. Belki televizyon izlerken, kitap okurken yada araba sürerken aniden uykuya dayanamayacak hale gelebilir. Aşırı uyku hali kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkilediği için aynı zamanda konsantrasyonunu bozduğundan dolayı, neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu

Uyku sırasında, uykuya dalarken yada uyanırken bacaklarda tarifi pek mümkün olmayan rahatsızlık durumu şeklinde kendini gösteren huzursuz bacak sendromu tanısının koyulması önemlidir. Bacaklarda kaşıntı, bacaların içinden gelen bir ürperti, karıncalanma yada yanma gibi semptomlarla anlatılmaya çalışılsa da tam olarak tarif edilemez. Sürekli olarak bacağını hareket ettirme isteği oluşur. Uyku laboratuvarı bölümümüzde yapılacak olan detaylı bir muayene ile hastalığın neden kaynaklandığının tespiti gerekir. Belirlenen bulguya göre uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

Uykuda yemek yeme sorunu olan hastalar, gün içinde normal yemek düzenine uymadıklarından dolayı, gece uykudan uyanıp yemek yeme alışkanlığını gösterirler. Gece yeme sendromu olarak da anılmaktadır. Uykularının düzensiz şekilde olması, bazı psikolojik sorunlar, depresyon, kaygı bozuklukları, aşırı duygu durumu yada hormonla ilgili nedenlerden olabilmektedir. Yine bu sebepler neticesinde yapılan tetkiklerle, uykuyu devam ettirmede sorunlar yaşama, uyku sırasında ve rüya görürken bilinçsiz davranış bozukluğu gösterme yada uykuda yürüme ve uyurgezerlik semptomları da saptanmaktadır.

 Uyku Laboratuvarına Başvuru Sebepleri

Uykusuzluk, uykuya dalmada yada uyku halindeyken uykuyu devam ettirmede güçlük çekme  yada  uykunun nitelik itibariyle yeteri kadar dinlendirici olmaması sebebiyle başvuru yapılmaktadır. Yetişkinlerin %10-15’inde uykusuzluk sorunları yaşanmaktadır. Her yaşta görülebilen uykusuzluk, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. İleri yaştaki kişilerde de görülme sıklığı fazladır. Uyku bozukluğu, kişilerin yaşam kalitesinin azalmasına ve kişilerin beden ve ruh sağlığında bozulmaya neden olur. Bazı uyku hastalıkları ise yaşamı tehdit edici olabilmektedir. Uyku bozukluklarının birimimizde tanımlanması sonucu tanımlanmış uyku bozukluklarının tedavisine başlanır. Tanımlanmış uyku bozukluklarından en sık karşımıza çıkanlar; kronik uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi, uyku apne sendromu,  uykuda periyodik bacak ve kol hareketleridir. Uyurgezerlik, uykuda kabus bozukluğu ve uyku terörü gibi rahatsızlıklar da çocuklarda ve ergen dönemlerde daha sık görülür.

Gece yattığınızda hemen uykuya dalamıyor ve  20 dakikadan uzun süre sonra  uykuya dalıyorsanız, yüksek tansiyonunuz varsa, uykuda nefes alırken ani duraklama oluyorsa, çok erken saatte uyanıyor ve bir daha uyuyamıyorsanız, aşırı kilolu yada obezite sorunu yaşıyorsanız, hemen uykuya dalıyor fakat ara ara çok sık uyanıyorsanız, uyurken birbirini tekrarlayan bacak hareketleriniz varsa, uyandığınızda nefes almakta zorlanıyor yada nefes nefese kalıyorsanız, konuşurken, yemek yerken yada araba kullanırken ve benzeri uygunsuz saatlerde uyuma isteğiniz oluyorsa ,yüksek sesli ve  düzensiz şekilde horluyorsanız, kabuslar veya kötü rüyalar görüyorsanız, uykunuzda yürüyor veya konuşuyorsanız, sabah uyandığınızda baş ağrılarınız oluyorsa, sinirlilik durumu varsa, zayıf muhakeme, dikkatsizlik, adapte sorunu, hafıza kaybı yaşıyorsanız, kalp yetmezliğiniz varsa, depresyondaysanız, gün içerisinde aşırı uyku hali varsa, heyecan, kaygı, öfke veya başka güçlü duygular ile ortaya çıkan  geçici şekilde vücut veya konuşma kaslarının zayıflığı sorunu yaşıyorsanız Uyku Laboratuvarı birimimize zaman kaybetmeden başvurarak destek almalısınız.

En Sık Karşılan Uyku Bozuklukları

Uykusuzluk türlerine baktığımız zaman en sık karşımıza çıkanlar akut uykusuzluk, kronik uykusuzluk ve ayku apne sendromu olmaktadır. Akut uykusuzluk, özellikle heyecan ve stres ile birlikte ortaya çıkar ve yaklaşık olarak 1 gün ile 3 hafta arasında sürer. Yabancı bir mekanda uyumak durumunda kalmak, sınav öncesi, önemli iş toplantısı öncesi, zaman dilimi ötesi yolculuklar (jet lag), uyku vaktine yakın zamanda yapılan egzersizler (yaklaşık 4 saat içinde) uykusuzluğa neden olur. Kişi bu ortamlara uyum sağladığında ise uyku sorunu ortadan kalkar ve uyku normale döner. Kronik uykusuzluk ise en az 1 ay sürmektedir. Psikolojik kökenli olarak veya uyku durumunu yanlış algılama durumlarında görülebilir. Psikiyatrik hastalıklarda, madde, alkol ve kafein kullananlarda, huzursuz bacak sendromunda, gastroözefageal reflü hastalığında, obstrüktif uyku apne sendromunda, bazı nörolojik hastalıklarda  kronik uykusuzluk görülmektedir.

Uyku apnesi hastalığı ise  kişilerin uyku esnasında  çok gürültülü horlamaları ve gece boyunca tekrarlayan, en az on saniye süren durmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Obezite hastalığı yada aşırı kilolu olma hali,  boğaz, ağız ve çene ve burun yapısı solunum yolunu daha da dar hale getirebilir. Nefes durmasının ciddi sorunlar oluşturmadan tedavi edilmesi önemlidir.

Kronikleşen uyku problemleriniz yada uyku nöbetleriniz varsa zaman kaybetmeden Uyku laboratuvarı birimimize başvurmalısınız. Hiç uyuyamıyorsanız, otururken bile uyuyorsanız, gün içerisinde sürekli uyku hali yaşıyorsanız, aşırı uyuyorsanız ve uyanmakta  çok zorluk çekiyorsanız, çok uyusanız bile kendinizi dinlenmiş hissetmiyor ve sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız, geceleri ara ara sürekli uyanıyorsanız, sık sık kötü kabuslar ve kötü rüyalar görüyorsanız ,yataktan sıçrayarak ve ani şekilde uyanıyorsanız Uyku laboratuvarı birimimize zaman kaybetmeden başvurmanız gerekmektedir. Çünkü yaşadığınız büyük yada küçük uyku sorunları eğer tedavi edilmezse sosyal hayatınız daha zor hale gelecektir. Ayrıca uyku bozukluklarının altında yatan başka hastalıklar varsa bu hastalıkların da tanısının koyulması ve tedavi edilmesi önemli olmaktadır.

Uyku Tetkik Yöntemleri

Uyku laboratuvarı bölümümüzde uyku tetkiki yapılarak, hasta gece uyurken ''polisomnografi ''yöntemiyle vücudundaki tüm sistemlerin kaydı yapılır. Hasta özel olarak tasarlanmış uyku odasında gece uyutulur. Yerleştirilen özel sensörler aracılığıyla kayıtlar alınır, değerlendirilir ve uygun tanı belirlenir.

Cpap titrasyonu, matematiksel yöntemlerle uyku apnesini basınç titrasyonunun belirlenmesi yoluyla tedavi yöntemidir. Cpap titrasyonu sırasında santral uyku apnesi tedavi edilerek, santral şekilde ortaya çıkan apneler yok edilir. Cpap yöntemi yani sürekli pozitif basınçlı hava yöntemi, uyku apnesi tedavisinde başarılı bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Gündüz yapılan uyku testleri ise özellikle gündüzleri uyku problemi yaşayan, günlük normal aktiviteleri yaparken aşırı uyku hali yaşayan hastalara yapılmaktadır. Gündüz testi yapılarak aşırı uyku haline yol açan nedenlerin saptanması yapılır. Böylece narkolepsi yada idyopatik hipersomni hastalığının olup olmadığı belirlenmektedir. Özellikle gece testi yapılıp, test sonuçlarında, hastada gündüz aşırı uyku halinde olmasını gerektiren herhangi bir bulgu bulunamazsa o zaman gündüz uyku testi yoluna başvurulur. Bu uyku testi çoklu bir testi kapsamaktadır. Bu testler ile hastanın uykuya dalma anı, uykuya dalma süresi, uyku sırasındaki evreler ve uyku sırasında REM evresini tamamlayıp tamamlamadığı gibi tespitler uyku laboratuvarı bölümümüzde yapılarak uygun tanı elde edilir.

 
Tüm uyku bozukluklarına teşhis ve tedavi imkanı sağlayan bir merkezdir. Prof Dr. Ali Kemal Erdemoğlu uyku merkezinde uzun süreli uyanıklık ve uyku video EEG monitorizasyonu, uykuda solunum bozukluklarının teşhis ve tedavisine ilişkin polisomnografik kayıtlamalar yapılmaktadır.
 •     Uyku Apnesi-Uykuda nefes durması
 •     Horlama
 •     Uyku terörü
 •     Uykusuzluk
 •     Uykuya dalamama şikayetleri
 •     Uykuyu sürdürememe
 •     uykuda yürüme sorunu olan
 •     Uykuda periyodik huzursuz bacak hareketleri
 •     Rüyada davranış bozukluğu
 •     Uykuda yeme davranışı
 •     Aşırı uyuma gibi uyku şikayetleri olanlar bu merkezden yardım alabilir.
Uyku tetkikleri
 •     Tüm gece uyku tetkiki
 •     Cpap titrasyonu
 •     Gündüz uyku testleri
Merkezde uykuda nefes durması (Uyku apne) hastalığı başta olmak üzere aşırı uyku ve uykusuzluk yapabilen diğer uyku bozukluklarının tanı ve tedavisini  Kulak Burun Boğaz, Nöroloji ve Psikiyatri Klinikleri ile uyum içinde yapılabilmektedir.
Sağlıklı bir beden, beslenme kadar dinlenmeyi de hak ediyor. Bu anlamda “uyku” sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yeterli uykuyu alamayan kişinin günlük yaşam kalitesi düşüyor. Bu durum iş verimine de olumsuz yansıyor.
Sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmek için, düzenli uyku, hayatın yadsınamaz bir gerçeği sayılıyor. Bunu bozan unsurlar da önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor.
Ankara Koru Hastanesi Uyku Bozuklukları ve Horlama Tedavi Merkezi’nde, uyku bozukluklarının nedenleri saptanarak tedavisi sağlanıyor. Multidisipliner yaklaşım ile Kbb, Göğüs, Dahiliye,  Endokrinoloji, Üroloji disiplinler ile ortak çalışmaktadır
Bu alanda Prof Dr. Ali Kemal Erdemoğlu ve deneyimli yardımcı personelimiz, modern teknolojik donanımı ile hizmet veriyorlar.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.

 
 
   
 
Copyright © 2020 KORU SAĞLIK GRUBU