Kol Germe
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Kol Germe

  Kol germe ameliyatı nedir?  Genetik faktörler, yaş alma, hızlı kilo alıp verme gibi durumlar sonucunda kollarda meydana gelen sarkmaların giderilmesi, cildin toparlanması ve gergin bir cilt elde edilmesi amacı ile yapılan işlemler kol germe ameliyatını oluşturmaktadır. Kolda oluşan sarkıklık ve gevşeklik estetik açıdan oldukça kötü bir görünüm yaratır. Kişiler kendilerini kötü hissetmekte ve bu durum öz güven eksikliğine yol açmaktadır. Kol germe ameliyatı, son zamanlarda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

  Kol Germe Ameliyatının Planlanması

  Kol germe ameliyatı, başarı oranı ve etkisi oldukça yüksek bir cerrahi ameliyattır. Kol germe ameliyatı yapılmadan önce hastaya tetkikler, incelemeler ve analizler yapılarak sarkmanın nedenleri belirlenir. Buna göre uygun olan tedavi yöntemi seçilir. Gerekli olması halinde ilk önce liposuction yapılır daha sonra koldaki sarkan fazla deri cerrahi operasyonla alınarak atılır. Kol germe ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık olarak bir buçuk iki saat aralığında sürmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalarda kol germe ameliyatı genel anestezi şeklinde de yapılabilir. Ameliyattan sonra hastanede bir gün kalınması önerilir.

  Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kol germe ameliyatı lokal ve genel anestezi şeklinde yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan kol germe ameliyatından sonra hastalar aynı gün taburcu edilir. Genel anestezi şeklinde uygulanan ameliyatlardan sonra ise hastalar bir gün hastanede müşahede altında tutulurlar. Ayrıca, kol bölgesinden meydana gelen sarkmalar hem boyuna hem de enine olabilir. Bu yüzden kol germe ameliyatında kol boyuna ve enine kesilerek sarkan deri vücuttan atılmış olur. Enine sarkmalarda kol ameliyatı izini saklamak kolaydır. Fakat boyuna sarkık olan bölgelerde yapılan ameliyattan sonra izler görünebilir.

  Kol ameliyatı 18 yaşından büyük olan herkese yapılmaktadır. Genellikle kol estetik ameliyatını tercih edenlerin yaş ortalaması 40 ve 50 yaş aralığında olmaktadır.

  Kol Germe Estetiği Ameliyat Teknikleri

  Kol germe ameliyatı için iki yöntem uygulanabilir.

  1. Ameliyatsız Kol germe Tekniği
  2. Ameliyatlı ve Liposuction ile Kol Germe Tekniği

  Ameliyatsız kol germe tekniği, cerrahi işlem gerektirmeyen bir tekniktir. Ameliyatsız kol germe yönteminde kesi yapılmadığı için iz oluşmaz. Bu yöntemde liposuction uygulanır. Bu yöntem ağrısız olmaktadır. Bu yüzden yaygın bir şekilde ameliyatsız kol germe yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntemin sonuçları oldukça başarılıdır. Fakat bu yöntemin yapılabilmesi için hastanın kol derisinin uygun olması ve sarkıklığın çok fazla boyutla olmaması gerekir.

  Kol germe ameliyatı ile birlikte liposuction yönteminin kullanıldığı durumlar ise sarkıklığın fazla olduğu durumlardır. Bu yöntemde hastanın kolunun iç kısmına kesi açılır. Açılan kesi L şeklinde olmaktadır. Bu bölümde bulunan fazla yağlar liposuction yöntemi ile çıkartılmaktadır. Bu yöntemde iz kalmaktadır. Ayrıca bu yöntemde uygulama yapılan bölgede ağrı oluşur.

  Kol Germe Estetik Ameliyatı Süreci

  Kol germe ameliyatı yapılmadan önce ilk olarak muayene gereklidir. Uzman doktor tarafından yapılan İlk muayenede uzman doktor, hastanın isteklerini ve şikayetlerini dinleyerek gerekli analizlerini yapar. Ayrıca uygulanacak olan ameliyat yöntemi ve teknikleri hakkında hastaya bilgi verir. Kol germe ameliyatı için yapılacak yönteme karar verildikten sonra anestezi doktoru tarafından hasta tekrar muayene edilir.

  Kol Germe Ameliyatı Sonrasındaki Süreç Nasıl Olmaktadır?

  Kol germe ameliyatı zor bir ameliyat değildir. Bu yüzden kol germe ameliyatının oldukça kolay bir süreci vardır. Kol germe ameliyatı lokal anestezi şeklinde yapıldıysa ameliyat sonrasında hasta hemen yürümeye başlar ve taburcu edilebilir. Genel anestezi altında yapılan kol ameliyatında ise hasta ameliyattan bir gün sonra taburcu edilmektedir. Ameliyat yapıldıktan sonra ameliyatın yapıldığı bölgede ağrı hissinin olması normaldir. Bu yüzden uzman doktor ağrı kesici verir. Ameliyat sonrası uygulamanın yapıldığı bölgede ödem ve şişlik görülebilir.  Bunlar 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Kol germe ameliyatından sonra 2-3 haftalık bir süreç içerisinde ağır kaldırılmaması tavsiye edilir.

  Kol germe estetiği ameliyatındaki amaç hastaya zarif bir kol ve ince yapılı bir görünüm kazandırmaktır. Üst kol ve omuz bölgesinin estetik açıdan güzel görünmesi gençliğin göstergesidir. Bununla birlikte kol dekoltesi ya da omuz dekoltesi kadınlarda oldukça önemlidir. Kol bölgesi hareketli bir bölge olduğu için yağlanmaya müsait bir bölgedir.

  Eğer hasta kilo alırsa güzellikle kol bölgesinde yağlanmalar ortaya çıkmaktadır, zamanla sarkıklık ve deride gevşeme meydana gelir Kol bölgesi ki kötü görüntü bu bölgeden yağ alınması ve sakatlığın erdirilmesi farklı olan derinin atılması ile giderilmektedir

  Kol Germe Ameliyatı ile Kombine Estetik Uygulamaları Nelerdir?

  Kol bölgesinde sarkıklığın, gevşekliğin olmaması kolun ince olması ve kol derisinin gergin olması estetik açıdan güzel görünüm sağlamaktadır. Kol bölgesinin ince olması için kalınlığını yok etmek adına bu bölgeden yağ alınmaktadır ve böylece kol inceltilir. Kol bölgesinden yağ alınma işlemleri liposuction yöntemiyle yapılmaktadır. Liposuction yöntemi ile kolun iç bölgesinden ve omuz bölgesinden yağ alınabilir. Bununla birlikte, kol derisinde gevşeklik varsa o zaman lazer lipoliz plus işlemi uygulanabilir ve kol derisinde sıkılaşma sağlanır. Bununla birlikte, bu işlemler tek başına yapılabileceği gibi vücudun diğer bölgelerinden yağ alınarak da kombine edilebilir.

  Aşırı kilo alıp verme ve ileri yaş sebebiyle kollarda sarkıklık ve derinin farkı görünümü kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Kol germe ameliyatı, sarkık olan deriyi çıkarma işlemidir. Eğer hastada sadece koltuk altındaki deri sarkmışsa buradaki fazla deri çıkarılarak bu bölgede gerginlik sağlanır. Çoğunlukla kol atındaki sarkıklık dirsek bölgesine kadar uzanabilir. Bu durumda kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Bu kol germe ameliyatında da koltuk altından dirseğe kadar bir dikiş izi oluşur. İz kolun iç kısmında olduğu için kolayca görünmemektedir.

  Kol Sarkması ile Meme Sarkması Ameliyatı bir Arada Yapılabilir mi?

  Kilo kayıpları sonrası da vücudun çeşitli bölgelerinde sarkma problemleri ortaya çıkmaktadır. Memelerdeki sarkma ile kol sarkması koltuk altı bölgesine bağlantılı bulunmaktadır. Bu sebeple meme toplama ameliyatı ile kol sarkması ameliyatı bir arada toplanabilir. Yani bir estetik ameliyatta her iki bölgedeki sarkıklık giderilir.

  Kol Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Kol germe ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi şeklinde yapılmaktadır. Kol germe ameliyatları normal genel anestezi ameliyatı riskinin dışında özel bir riski yoktur. Eğer ameliyat doğru yapılmazsa bu durumda yara ve dikişlerde açılma ve geç iyileşme sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca, yetersiz germe sorunu meydana gelebilir. Kol germe ameliyatlarının doğru bir biçimde uzman hekim tarafından yapılması oldukça önemlidir.

   Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olmaktadır?

  Kol germe ameliyatı sonrasında hastaların korse takması gerekir mi?  Bu konu oldukça merak edilen bir konudur. Ameliyat sonrasında 10 gün boyunca kol korsesi takılması gerekir. Böylelikle şişlik daha az olmaktadır. İyileşme süreci hızlanır. Kol germe ameliyatı sonucunda iz olur. Yani, iz olmadan germe ameliyatı yapmak mümkün değildir. Fakat bu iz kolay fark edilebilen bir yerde değildir. Arkadan veya önden görülmez. Kolların iç tarafında bulunmaktadır. Zamanla iyileşerek, belirginliği 6 aydan sonra daha az hale gelir. Kol germe ameliyatı sonrası vücutta oluşan izler tamamen geçmez. Ameliyat izlerinin 1 aydan sonra belirginliği azalır fakat belirginlik tamamen kaybolmaz. Kol germe ameliyatından sonra kişiler normal hayatlarına ve günlük aktivitelerine dört beş gün içinde dönebilirler. Ameliyattan sonra dikişler 8 ya da 10 gün sonra alınır. Kol germe ameliyatı olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de kol germe estetiğinden sonra tekrar kilo alıp verildiğinde yeniden sarkmanın oluşup oluşmadığıdır. Kol germe ameliyatından sonra kolda tekrar kalınlaşma, yağlanma olması, deride fazlalaşma ve sarkıklık olması ihtimali oldukça düşüktür. Kol verme ameliyatında kol altında bulunan fazla yağ dokusu ve fazla deri çıkarıldığından dolayı bu bölgede yağ hücre sayısı azalmaktadır. Bu yüzden tekrar kalınlaşma, yağlanmaya da sarkıklık görülmez.

  Kol germe ameliyatının tekrarlanması ihtimali oldukça azdır. İlk germe ameliyatında eğer yetersiz bir operasyon geçirildi ise ve germe tam yapılamadıysa ikinci bir kol germe estetiği yapmak gerekebilir. Kol germe ameliyatı sonrasındaki ödem problemi nasıl çözülmelidir?  Kol germe estetik ameliyatı sonrası şişliğin ve ödemin oluşması oldukça normaldir. Özellikle ameliyat sırasında liposuction yöntemi uygulandıysa 2 hafta boyunca kollarda ve ellerde ödem olabilir. Ayrıca ameliyattan sonra kol korsesi kullanılacağı için ödem oluşabilir. Bu yüzden korsenin zaman zaman çıkartılması ve daha sonra tekrar takılması tavsiye edilir.

  Kol Germe Ameliyatı Fiyatları

  Kol germe ameliyatı fiyatları, yapılacak olan işlemlerin genişliğine göre değişiklik göstermektedir.  Bu yüzden, sabit bir kol germe estetik ameliyat fiyatı vermek mümkün değildir. Kol germe ameliyat fiyatlarını etkileyen faktörler; hastada meydana gelen kol sarkmasının hacmi, hastanın yaşı gibi unsurlardır.

  Kol germe tedavisi ameliyatsız şekilde yapılacaksa liposuction yöntemi ile yapılabilir. Liposuction yöntemi kullanılarak kolda ağrısız bir şekilde kol germe ameliyatı yapılır. Bu yöntem oldukça başarılı ve etkili sonuçlar vermektedir. Fakat liposuction yöntemini yapılabilmesi için koldaki sarkma ve gevşemenin çok fazla olmaması gerekmektedir.

  Hem Ameliyat Hem Liposuction ile Kol Germe Tedavisi

  Eğer hastanın kol altındaki deri çok fazla sarkmış ise bu sefer kol germe ameliyatının yapılması gerekmektedir. Bazen kol germe ameliyatı ile birlikte liposuction yöntemi de uygulanmaktadır. Bu yöntemde kesi açılarak fazla olan deri liposuction yöntemiyle birlikte çıkarılır.

  Kol Germe Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

  Kol germe ameliyatı olduktan sonra eğer hasta tekrar kilo alıp vermeye devam ederse kollarda tekrar gevşeme ve sarkıklık ortaya çıkabilir. Bu yüzden kol germe ameliyatının kalıcı olabilmesi, hastanın ameliyattan sonraki bakımına bağlıdır. Çok fazla kilo alıp vermemesi ve kilosunu koruması, sağlıklı beslenmesi ve egzersiz yapması önerilir. Kol germe ameliyatı olduktan sonra uygulama yapılan bölgede hafif ağrıları normaldir. Ağrıların geçmesi için ağrı kesici verilebilir.

  Kol germe ameliyatı olmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir diğer konu ameliyattan sonra güneşlenmenin sakıncalı olup olmadığıdır. Kol germe ameliyatı olduktan sonra güneşlenmek önerilmez. Çünkü ameliyat sonrasında oluşan izler güneş ışığından etkilenir.

  Kol Germe Ameliyatının Avantajları

  • Kol germe ameliyatı sonrasında kol dokusu sıkılaşır ve genç görünüme kavuşur.
  • Kol germe ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.
  • Kol germe ameliyatındaki iz kolun iç kısmında olduğu için arkadan ya da önden kolayca görünmez.
  • Yara izlerinin belirginliği zamanla azalmaktadır.

  Kol Germe Ameliyatı Yerine Liposuction Yöntemi Yeterli mi?

  Eğer sarkıklık ve gevşeklik çok fazla değilse ve deri kalitesine bağlı olarak sadece yağ birikimini almak için liposuction yöntemi yapılabilir. Bu yöntem tek başına yeterli olur. Fakat deri çok fazla sarkmışsa liposuction yöntemine ek olarak kol germe ameliyatı yapılmalıdır.

  Kol Germe Ameliyatı Sonrası Spor

  Kol germe ameliyatı yaptırmak isteyenler bu ameliyattan sonra ne zaman spora başlayacaklarını merak ederler. Kol germe ameliyatından sonra 4 haftaya kadar kol bölgesiyle çalışılacak olan sporların yapılmaması germektedir.

  Kol Germe Ameliyatı Olduktan Sonra Lazer Epilasyon Yapılabilir mi?

  Lazer epilasyon işlemi kıl köklerine yapılan bir müdahaleyi içermektedir. Bu yüzden kol germe ameliyatına bağlı değildir. Kol germe ameliyatı olanlar iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra lazer epilasyon yaptırabilirler.

  Kol Germe Ameliyatının Planlanması

  Ameliyat planlaması yapmak için uygulanacak olan tekniğe karar verilmesi gerekir. Hangi tekniğin uygulanacağı deri altındaki yağ dokusunun kalitesine, kalınlığına ve sarkma oranına bağlıdır. Kilo alıp verme ile derideki sarkama ve deri kalınlığı fazla olabilir. Bu gibi durumlarda önce liposuction daha sonra ameliyat yapılabilir. Ayrıca derideki sarkmanın boyutu önemlidir. Deri altındaki sarkma sadece koltuk altındaysa ameliyatsız teknik planlanabilir. Fakat dirseğe kadar uzanan sarkmalarda ameliyat gereklidir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."