Liposuction Nedir ?
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Liposuction Nedir ?

  Liposuction nedir? Liposuction kimlere yapılabilir?

  Liposuction yöntemi, kilo problemi olmayan fakat bölgesel olarak zayıflamak isteyen kişilerin bölgesel yağlanmalarının giderilmesidir. Liposuction yönteminde fazla olan yağ dokusu vücuttan atılmaktadır. Liposuction yöntemi ile vücuda şekil verilmektedir. Yağ aldırma yöntemi olarak da bilinen estetik operasyonlardan birisidir. Özellikle bel, karın, basen, kalça, diz gibi inatçı bölgesel yağlanmalarda uygulanmaktadır. Liposuction yönteminde yağ dokularına 1-2 milim kesiler oluşturularak vakumlama yöntemi uygulanır ve buradan yağların uzaklaştırılması şeklinde işlem yapılır.

  Liposuction işlemi yaptırmadan önce kişilerin uzman bir doktora muayene olması ve uzman doktorun görüşünü alması önemlidir. Liposuction uygulaması zayıflama yöntemi olmamaktadır. Liposuction yöntemi, bölgesel zayıflamayı bölgesel incelmeyi sağlayan ve vücudu şekillendiren bir yöntem olmaktadır. Eğer bölgesel yağlanma haricinde genel anlamda bir obezite ya da kilo problemi var ise bu kişilerin öncelikle bir diyet programı uygulayarak ve spor yaparak fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Daha sonra bölgesel yağlar için liposuction yöntemi uygulanabilir. Bununla birlikte, genel sağlık problemi iyi olan kişilere liposuction yöntemi yapılmaktadır. Fakat yeni doğum yapmış ya da hamile olan kişilere yapılmaz. Diyabet kalp hastalığı gibi kronik bir hastalığı olan kişilere Liposuction yapılmadan önce testler yapılmalıdır ve bu kişiler için risk faktörleri belirlenerek gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bununla birlikte ileri yaştaki hastalara da liposuction uygulanmaz.

  Liposuction yöntemi hangi durumlarda işe yaramaz. Liposuction yöntemi yapıldıktan sonra bu yöntem kilo almaya engel değildir. Bu yüzden, liposuction yönteminde sağlıklı beslenmek, kiloya dikkat etmek ve düzenli spor yapmak önemlidir. Kişiler liposuction uygulamasından sonra yaşam şeklini buna göre belirlemek gerekmektedir. Eğer liposuction yaptırdıktan sonra sık bir şekilde kilo alıp veriliyor ise liposuction uygulamasının başarılı olması mümkün değildir. Bununla birlikte, kişi de bölgesel fazlalıklar ve yağlanmalar ile birlikte deride sarkmalar varsa sadece liposuction yöntemi tek başına yeterli olmamaktadır. Özellikle, doğum yapan kadınlarda karın duvarında sarkmalar ortaya çıkar. Bu sarkmalar liposuction uygulaması ile çözümlenemez. Bunun yanında başka tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekmektedir. Ayrıca liposuction yöntemi kurtulmayı da sağlamak genellikle diğer yöntemlerle kombini halinde uygulanan bir yöntem olmaktadır.

  Liposuction Uygulamasından Sonra İyileşme Dönemi Nasıl Olur?

  Liposuction uygulamasından sonra özel olarak üretilen korseler giyilmektedir. Uygulamadan sonra korselerin 4 ve 8 hafta arasında kullanılması önerilir. Her kişiye göre kullanım süresi değişmektedir. Morluk, şişlik ve ödemler ortaya çıkması normaldir. Bunlar zaman içerisinde ortadan kaybolur. liposuction işlemi yapıldıktan bir hafta sonra dikişler alınmaktadır ve hastanın genel sağlık durumunda herhangi bir sorun yoksa 3 hafta sonra normal hayatına ve iş hayatına dönebilir. Bununla birlikte, Liposuction uygulamasından 4 hafta sonra da normalde spor egzersizleri yapılabilir.

  Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

  Liposuction ameliyatı nasıl yapılır? Liposuction yöntemi, yağ alma operasyonu ya da yağ emme operasyonu olarak da anılmaktadır. Liposuction ameliyatı yapılırken birbirinden farklı teknikler ve yöntemler bulunmaktadır. Herkesin kendi vücut yapısına ve bölgesel yağlanmasına göre hangi yöntemle uygulanacağına karar verilmektedir. 3 farklı yöntem bulunur.

  • Islak teknik liposuction
  • Ultrasonik liposuction
  • Lazer liposuction

  Islak teknik liposuction ne demektir? Islak teknik liposuction tümesan teknik anlamına gelir. Bölgesel yağlanmanın olduğu yağ hücrelerine sıvı doldurulur ve bu hücreler şişirilir. Daha sonradan deri üzerine kesiler yapılarak ilgili yağ hücrelerine ulaşılmaktadır. Vakum cihazları aracılığıyla vücut hareket ettirilir ve vücuttaki istenmeyen yağ hücrelerin de emilme işlemi yapılır. Bu yöntemde emme işleminden önce hedeflenen yağ hücrelerine sıvı doldurulmaktadır. Ultrasonik liposuction yönteminde Küçük boşluklar kullanılmaktadır. küçük boncuklar aracılığı ile hedeflenen bölgesel yağlanma olan yere ulaşılmaktadır ve bu bölgeye ultrasonik titreşimler uygulanır Daha sonra klasik şekilde uygulamalar yapılır ve liposuction işlemi tamamlanır lazer liposuction lazer liposuction yönteminde ise Lazer ışınları kullanılmaktadır hedeflenen bölgesel yağlanmanın olduğu bölgedeki yağ hücrelerine lazer ışınları gönderilir Daha sonra yine milimetrik olarak kesirler açılarak derinin altından emilim işlemi gerçekleştirilmiş olur Ameliyat sonrasında iz problemi ortaya çıkmamaktadır

  Liposuction Yöntemi ile Yağ Aldırma

  Öncelikle liposuction yöntemi ile yağ aldırma işlemleri kilo verme işlemi olmamaktadır. Sadece bölgesel olarak yağlanmanın olduğu bölgelerdeki yağların alındığı bir işlemdir. Bununla birlikte, liposuction yöntemi kilo verdikten sonra işe yarayan bir yöntem olmaktadır. Bunun için liposuction yaptırmak isteyen kadınların öncelikle fazla kilolarından arınmaları ve daha sonra liposuction yaptırarak fit bir görünüme kavuşmaları mümkün olmaktadır. Sık sık kilo alıp verenler için uygun bir yöntem değildir. Çünkü liposuction yöntemi yapıldıktan sonra uygun kilonun korunması, sağlıklı beslenilmesi ve spor yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla sık sık kilo alıp verenler, doğumdan sonra ve yaş ilerlemesi ile birlikte bölgesel fazlalıkları olanlarda sarkıklığı olan kişilerde tek başına yeterli bir yöntem değildir. Liposuction yöntemi, selülitlerden tamamen kurtulmanızı sağlamaz ama selülitlerin görünümünü azaltmaktadır.

  Bunun yanı sıra, Liposuction yöntemi hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir bir yöntemdir. Uygulamanın sıklıkla yapıldığı bölgeler; erkek ve kadınlarda meme, kalçalar, uyluk, iç, dış yan karın ve bel çevresi, göbek, boyun, üst kol dizlerin birbirine bakan yüzleridir.

  Yağ Aldırma Sebepleri Nelerdir?

  • Vücutta şekil bozukluğuna yol açan ve bölgesel olarak belirli yerlerde biriken yağlar. Özellikle bel yanında simit gibi bir görüntünün ortaya çıkması, kalçanın yanlarında yağ birikmesi, göbek bölümümde yağ birikmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Erkeklerde meme büyümesi şeklinde ortaya çıkan rahatsızlığı tedavi etmek için de liposuction kullanılmaktadır.

  Meme küçültme, karın germe, boyun germe ameliyatından sonra bölgenin şekillenmesi için liposuction yöntemi kullanılmaktadır. Bu bölgelere liposuction yapılarak vücut forma sokulur ve şekillendirilir. Liposuction yöntemi ile yağ alınacak olan bölgeye hem hasta hem doktor birlikte karar vermektedirler. Bununla birlikte, liposuction yöntemiyle genellikle pek tercih edilmeyen bölümler popo ve bacakta diz altında kalan kısımlardır.

  Erkeklerde Liposuction Yöntemi ve Yağ Aldırma

  Erkeklerde yağ aldırma nasıl olmaktadır? Artık erkeklerde liposuction yöntemine yaygın bir şekilde başvurmaktadırlar. Erkekler çoğunlukla göbek bölgelerindeki yağlar için liposuction yöntemini uygularlar.

  Bununla birlikte en sık kullanılan bölgeler şunlardır:

  Erkeklerde yaygın bir şekilde yağlanmanın olduğu bölge, göbek deliğinin etrafı ve belin iki yanı olmaktadır. Aynı zamanda erkek memesinin büyük olması ile birlikte ortaya çıkan Jinekomasti probleminin çözümü için de liposuction yöntemi uygulanır. Meme büyümesi erkeklerde hormonal etkenlerle olabileceği gibi gelişimsel de olabilir. Ayrıca kullanılan ilaçlardan dolayı ortaya çıkabilir. Jinekomasti hastalığının altında yatan neden belirlendikten sonra tedavi edilir ve daha sonra meme dokusunun içerisindeki fazla olan doku cerrahi yöntemlerle çıkarılarak liposuction yöntemi yapılmaktadır. Liposuction uygulaması, memenin yağ dokusuna yapılır. Bununla birlikte, erkeklerin derisi kadınların derisinden daha kalındır. Bu yüzden liposuction yöntemi uygulamasından sonra derinin adaptasyonu erkeklerde kadınlara göre daha fazla olmaktadır.

  Vaser Liposuction Yöntemi

  Vaser Liposuction yönteminde öncelikle derinin altındaki yağ dokusuna bir miktar sıvı gönderilmektedir. Bu sıvı bulunmuş olduğu bölgede özel bir cihaz aracılığı ile ultrason enerjisi yayar. Böylece yağ hücreleri arasında ultrason enerjisi yayılmış olur. Vaser liposuction yöntemin de ultrason enerjisi kullanılır. Bu yüzden, diğer yapılara daha az zarar veren bir yöntem olmaktadır ve daha çok miktarda yağ çekmektedir. Bununla birlikte, Vaser liposuction yönteminin en büyük avantajlarından birisi oldukça kolaylık sağlamasıdır. Hastada daha az morluk ortaya çıkar. Vaser liposuction yöntemi uygulandıktan sonra, klasik liposuction yönteminde olduğu gibi hastanın mutlaka korse giymesi gerekmektedir. Bununla birlikte, hastaya masaj tedavisi yapılır.

  Vaser Liposuction uygulamasının birçok avantajı bulunmaktadır. Vaser liposuction uygulaması damarlara ve sinirlere herhangi bir zarar vermez. Vücıttaki bölgesel yağlar ultrasonik ses dalgaları aracılığı ile yok edilmektedir. Vazer cihazı deride ısınma sağlar. Böylece bu uygulama ile ciltte sıkılaşma sağlanır.

   Bodyjet Yöntemi:

  Vücudun belirli bölgesinden alınan yağların başka bir bölgeye transferi gerekiyor ise bu durumda bodyjet yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde poşet cihazı kullanılır. Cihaz aracılığı ile uygulamanın yapılacağı bölgeye basınçlı su fışkırtılır ve yağlar yerinden sökülür. Diğer yağlardan ayrıştırılarak elde edilerek transfer edilen yağın vücutta daha kalıcı olduğu söylenmektedir. Bu yöntemde operasyon süresi uzun olmaktadır. Ayrıca bu yöntem maliyetli bir yöntemdir.

  Klasik Liposuction Nasıl Uygulanır?

  Klasik Liposuction uygulaması nasıl yapılmaktadır? Klasik Liposuction uygulamasında 3 ve 5 milim arası kesiler açılmaktadır. Böylece açılan kesi aracılığıyla yağ dokusunun içine solüsyon enjekte edilir. Yağlar parçalanır ve sıvı şeklini alır. Daha sonra vakum aracılığı ile sıvı yağlar alınmaktadır. Kesi izleri görünmeyecek yerlerden açılır.

  Liposuction Yöntemi Zararlı Mıdır?

  Liposuction yöntemi normalde genel sağlık durumu iyi olan herkese yapılabilmektedir. Eğer kişinin hipertansiyon, kalp, diyabet gibi ciddi bir rahatsızlığı yoksa uygulanabilir bir yöntemdir. Liposuction uygulamasından sonra ortaya çıkan komplikasyonlar:

  • Yüzeysel hiç kaybolmaz ortaya çıkar o genelde geçici bir durumdur
  • Deri yüzeyinde ondülasyon ve kalınlaşma ortaya çıkar Onu nadir bir komplikasyondur
  • Deri kaybı nadir görülür damarların 7 ders çalışması ile bağlı ortaya çıkmaktadır genellikle sigara içen hastalarda ortaya çıkar
  • Derinin gevşemesi ve kendini yeterli şekilde top duymaması özellikle doğum yapmış kadınlarda ve menopoz sonrası dönemde kadınlarda ortaya çıkan bir durumdur
  • Duvardan delinmesi özel doğum yapmış kadınlarda fıtık hastalığı olan kişilerde ortaya çıkabilir

   Liposuction uygulamasıyla bir seferde kaç litre yağ alınır? liposuction yöntemi tekrar yapılabilir mi? Uygulamasının tekrar yapılıp yapılmaması her hastaya göre değişmektedir. Liposuction uygulamasında hastanın vücut fonksiyonları ve dengesini bozmadan en fazla alınan yağ litresi 4-5 litredir. Bununla birlikte, kan ve sıvı daha fazla verilerek daha çok yağ alınabilir fakat burada cerrahın kararı önemli olmaktadır. Liposuction yönteminin uygulanacağı bölgedeki alanın genişliğine göre liposuction ameliyatı 3 ay ya da 6 ay aralıklarla tekrar yapılabilir bir ameliyattır.

  Liposuction ameliyatını yaptırmak isteyenlerin merak ettiği önemli konulardan birisi de iz konusudur. Liposuction uygulaması sonrasında iz kalır mı? Liposuction yönteminden sonraki kalan izler çok belirgin değildir. Liposuction ameliyatı için nereye başvurmak gerekir? liposuction ameliyatı estetik bir ameliyattır dolayısıyla plastik ve estetik cerraha başvurulması gerekir. Bununla birlikte, Liposuction uygulamasını yaptırmak için en doğru zaman doğumdan 1 yıl sonra ve rejimde olan kişiler için de kilo verdikten sonradır.

  Liposuction uygulamasından sonra ek bir tedavi gerekir mi?

  Liposuction uygulamasından sonra genellikle ek bir tedaviye gerek yoktur. Fakat drenaj masajının oldukça faydası bulunmaktadır. Ayrıca liposuction uygulamasından sonra hastaların kendilerine masaj yapmaları da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
   

  Vaser liposuction ile klasik liposuction farkları nelerdir?

  Vazer Liposuction ameliyatından sonra sargıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ayrıca Vazer liposuction yöntemi klasik liposuction yöntemine göre daha ağrısız ve acısız olmaktadır. Vaser liposuction yönteminde iyileşme süresi de daha hızlıdır. Liposuction uygulamasında dışarıya alınacak olan yağlanmalar ultrasonik ses dalgaları ile dışarı alınır. Klasik liposuction yönteminde ise bölgesel yağlar parçalanır. Vazer liposuction yöntemi oldukça hızlı ve kolay bir uygulamadır. Vazer liposuction uygulamasında sağlıklı bir cilt oluşumu daha hızlı olur. Kanka kan kaybı çok fazla olmaz. Bağ dokusu hasarı oluşmadığı gibi damarlarda da bir zarar görülmez.

  Bunun yanı sıra, Vaser liposuction uygulamasından sonra yağ hücrelerinin canlılığını korunmuş olur. Vaser liposuction ameliyatından 1 hafta sonra gözle görülür şekilde etkiler ortaya çıkar. Vaser liposuction uygulamasının klasik liposuction yöntemi ile arasındaki farklarından birisi vücut şekillendirmesidir. Klasik liposuction yönteminde yağlar çekildiği için hasta zayıflar. Fakat vaser liposuction yönteminde ise hastadan yağlar alınırken bu yağlar transfer edilerek başka bölgeye eklenebilir ve böylece vücut şekillendirme işlemi yapılır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."