Lazer Prostat Tedavisi (Thulep Lazer)
Üroloji

Lazer Prostat Tedavisi (Thulep Lazer)

  Prostat Büyümesi Nedir?

  Mesane ve penis arasındaki ceviz büyüklüğündeki organ prostat olarak adlandırılmaktadır. Bu organın erkeklerde yaş ilerlemesi ile birlikte birçok sebepten ötürü hacminde meydana gelen artış prostat büyümesi olarak gözlenmektedir. Prostat büyümesinin nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen, genellikle hormonal bir bozukluk sonucu oluştuğu varsayılmaktadır. Teşhis edilmesi prostat büyümesinin belirtilerini taşıyan hastaların doktora başvurması sonucunda doktorun elle, fiziki muayenesi ve idrar örneğinden tahlil alınması yoluyla gerçekleşmektedir. Prostat büyümesi tespit edilen hastalarda teşhis sonrasında da lazer prostat tedavisi (thulep lazer) uygulanmaktadır. 

  Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

  1. Özellikle geceleri oluşan ve gün içerisinde de devam edebilen sık idrara çıkma ihtiyacının yaşanması,
  2. Mesanede geç boşalım olması ve hatta sürekli mesane de idrar kalmış hissi yaşanması,
  3. İdrar bitmiş olmasına rağmen damlamalar yaşanması,
  4. Mesanede taş oluşumu gözlenmesi,
  5. Sürekli idrar yolu enfeksiyonu oluşması,
  6. Zayıf ve cılız bir idrar çıkışı olayı yaşanması,
  7. İdrar çıkışı esnasında ağrı ve yanma hissi yaşanması,
  8. Boşalma esnasında ağrı yaşanması,
  9. İdrarda kan oluşumu başlaması gibi durumların yaşanmaya başlaması,
  10. Kasıkta, kalçada ve bel bölgesinde ağrılar oluşmaya başlanması,
  11. Hastanın idrar çıkışı günlük hayatını sekteye uğratacak şekilde değişikliklere uğraması,
  12. Hastanın idrarını boşaltabilmek için sonda yardımı almaya başlaması gibi durumların yaşanması ile artık hastada prostat büyümesi durumunun başlamış olabileceği şüphesi ile hekime başvurması gerekmektedir.

  Lazer prostat tedavisi (thulep lazer) ile tüm bu belirtileri tedavi edilebilmektedir. 

  Lazer Prostat Tedavisi (Thulep Lazer) Farklılıkları

  • Lokal anestezi uygulanır 
  • İyileşme süresi kısadır
  • Kanama riski düşüktür
  • İşlem sırasında kas ve sinirlere zarar verilmez. İşlem sonrasında idrar kaçırma, sertleşme sorunu ve kısırlık gibi olumsuzluklar yaşanmamasına olanak tanır 
  • İşlem sırasında büyümüş prostat komple alınabildiği için tekrar etme riski minimumdur
  • Kesikler az olduğu için doku ve hücre hasarı çok azdır. 

  Lazer Prostat Tedavisi (Thulep Lazer) Hangi Durumlarda Uyulabilmektedir?

  Lazer prostat tedavisi (thulep lazer) prostat büyümesi sonucu oluşan iyi huylu tümörün boyutu ne olursa olsun tüm hastalara uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Böbrek hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları gibi rahatsızlıkların mevcut olduğu hastalara bile çok rahatlıkla uygulanabilen bu yöntem lazer aracılığı ile kısa sürede uygulamanın yapılması ve çok iyi sonuçlar doğurması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

  Lazer Prostat Tedavisi (Thulep Lazer) Nasıl Yapılır?

  Lazer prostat tedavisi (thulep lazer), lazer kullanılarak dış idrar deliğinden girilmesi sonucu idrar kanalından ilerlenerek prostat büyümesi olan alandaki prostatlı dokuya ulaşılmaktadır. Parçalama işlemi yapıldıktan sonra parçalar morselatör denilen bir cihaz yardımı ile idrar kanalından çekilerek alınmaktadır.

  Lazer yöntemiyle yapılan bu uygulama sayesinde prostat dokusu prostat kapsülünden tamamıyla çıkarılmaktadır. Bu sayede uzun yıllar sonra bile aynı rahatsızlığın tekrarlaması çok düşük bir ihtimal olarak görülmektedir.

  Hasta, lazer prostat tedavisi ile çok çabuk iyileşebildiği için taburcu işlemleri çok çabuk gerçekleşir ve hastada işleme bağlı hücre ve doku bozulması durumu minimum düzeyde kalabilmektedir.  

  Prostat Büyümesi İlaç İle Tedavi Edilebilir Mi?

  Prostat büyümesi için geliştirilen birçok ilaç mevcuttur. Bu ilaçlar birlikte ya da tek başlarına kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar prostat büyümesinin tedavi edilmesinde etki sağlamamaktadır. Sadece hastada oluşan şikayetleri azaltabilmek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçlar hastanın rahatsızlıklarını azaltmakta ancak bunun yanı sıra halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve meni gelişinin azalması gibi yan etkilerde hastalarda görülebilmektedir.

  İlaçlar prostat büyümesi sonrasında oluşan ağrıları azaltabilmek ve hastada oluşan yanma, idrardan kan gelmesi gibi durumları kontrol altına alabilmek için kullanılmaktadır. Ancak hastanın şikâyetleri arttığında ve artık ilaçlarında hastaya fayda etmemeye başladığı durumlarda, hastalığının tedavi edilebilmesi için lazer prostat tedavisi (thulep lazer) yöntemi kesin sonuç olarak kullanılabilmektedir.

  Prostat Büyümesi, Prostat Kanseri Midir?

  Prostat büyümesi, prostat kanseri değildir. Prostat büyümesi iyi huylu olabildiği gibi kötü huylu da olabilmektedir. Eğer tümör kötü huylu ise prostat kanseridir.

  Prostat büyümesi ve prostat kanseri benzer belirtiler göstermektedir.

  Prostat kanseri, prostatın dışındaki alanda kapsül de adı verilen bir zardan gelişir iken, prostat büyümesi idrar kanalını çevreleyen dokuda gelişmektedir. Oluştukları yer prostatın iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu hakkında bilgi verebilmektedir. Ancak kesin tanı için mutlaka biyopsi yapılması gerekmektedir.

  Prostat kanseri, kanserin evresine, hasta kişinin yaşına ve genel durumuna bakılarak tedavi edilmektedir. Genellikle radyasyon tedavisi ya da cerrahi tedavi tercih edilmektedir.

  Lazer Prostat Tedavisi (Thulep Lazer) Sonrasında;

  Lazer prostat tedavisi (thulep lazer) sonrasında, açık yara, kesi gibi işlemler olmadığı için pansumana gerek olmayan ve lokal anestezi ile işlem yapıldığı için, hastanın uzun süre hastanede kalmasına gerek kalmayacaktır. Tamamen iyileşip normal hayata dönüş ise yaklaşık 1 hafta gibi bir süre olacaktır.

  Operasyonunu lazer yöntemi ile yapılması kas ve sinir sistemine zarar vermeden işlemin tamamlanmasına yardımcı olduğu için hastaların cinsel sağlığında herhangi bir deformasyon olmaksızın hayatlarına devam etmeleri söz konusu olabilecektir. Ayrıca yine kas ve sinir dokusu zarar görmediğinden idrar kaçırma, sertleşme ve kısırlık gibi sağlık sorunlarının da gözlenmesi söz konusu değildir.

  Yine lazer tedavisi ile en derinlere bile kesi olmadan rahatlıkla inilebildiği için kanama oluşmayacak ve işlem süresi de kısalabilecektir.

  Tamamı alınan iyi huylu ya da kanserli olabileceği düşünülen doku işlem sonrasında patolojik araştırmalar için laboratuvara gönderilmektedir. Parçanın tamamının alınabilmesi patolojik araştırmayı daha sağlıklı kılmaktadır.

  Lazer prostat tedavisi (thulep lazer) sonrasında hastalar taburcu olduktan sonra da idrara çıktıklarında yanma, sızı, ağrı gibi şikâyetleri kısa süreliğine de olsa yaşayabilmektedir.

  Prostatın tamamı alındığı için damlatma ya da idrarı kontrol edememe gibi sorunlar da gerçekleşebilmektedir. Bu durum kişilere göre değişiklik göstermek le birlikte iyileşme görülmemesi durumunda tedavi edilme durumu oluşabilmektedir.

  Kanama kontrolü, iyileşme sürecinin kısalması, hastada doku ve hücre deformasyonun az olması, lokal anestezi ile işlemin yapılabilmesi ve hastada herhangi bir cinsel yaşamla ilgili olumsuzluk meydana gelmemesi gibi artıları olan lazer prostat tedavisi, prostat büyümesi sorunu yaşayan tüm hastalar için son derece yararlı bir operasyondur.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."