Kulak Estetiği
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Kulak Estetiği

  Kulak estetiği ameliyatı bir diğer adı ile kepçe kulak ameliyatı otoplasti anlamına gelmektedir. Kulak estetiği ameliyatı nedir? Kulak kepçesinin yeniden şekillendirilmesi ve doğal bir görünümlü hale getirilmesi için yapılan cerrahi müdahaleler olmaktadır. Kulak estetiği ameliyatında birçok yöntem ve teknik kullanılır. Kulak estetiği ameliyatı kimlere yapılabilir? Kulak estetiği ameliyatı kulak şeklinin görünümünden memnun olmayan herkese yapılabilmektedir. Ameliyat olacak olan kişinin genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. En ideal ameliyat yaşı 5 yaşı olmaktadır. Bununla birlikte kulak estetiği ameliyatının ilkokul çağından önce yapılması psikolojik açıdan da fayda sağlamaktadır.

  Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılmaktadır? Kulak estetiği ameliyatı genel anestezi şeklinde yapılır. Kulak estetiği ameliyatının süresi yaklaşık olarak bir iki saat arasında değişmektedir. Kulak estetiği ameliyatının süresi her kişiye göre de farklılık gösterir. Kulak estetiği ameliyatında kulak arkasında kesi açılır ve kulağa nasıl görünmesi isteniyorsa o şekil verilerek sütür teknikleri uygulanır. Hastanın kulakla ilgili yaşadığı probleme göre kıkırdak eksizyonu da yapılabilmektedir. Kulak estetik ameliyatındaki amaç kulağa doğal bir görünüm kazandırmaktır. Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulağın arkasında yapılan kesi izi, kulak arkasındaki olduğu için göze çarpmaz.

  Kulak Estetiği Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

  Kulak estetiği ameliyatı olduktan sonra olası riskler nelerdir? Kulak estetiği ameliyatı genel anestezi şeklinde olacağı için genel riskler bulunmaktadır. Bu yüzden belirli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kanama riski vardır. Eğer ameliyattan sonra bir kanama ortaya çıkarsa bu kanama kulak içerisinde kan toplanmasına yol açabilir. Bu durum kanın boşaltılması tedavisi ile çözüme kavuşturulur. Kıkırdak dokusunda enfeksiyon riski ihtimali azdır. Fakat çok nadir de olsa kıkırdak dokusunda bir enfeksiyon riski oluşursa kulak şekli bozulabilir ve bunun için ikinci bir ameliyat gerekir. İkinci ameliyatta kıkırdak transferi yapılması gerekecektir. Bununla birlikte, kulak estetiği ameliyatında simetriyi sağlamak biraz zordur. Yani kulak estetik ameliyatında kulaktaki kepçe görünüm ortadan kaybolur ama asimetrik bir görünüm ortaya çıkabilir.

  Bununla birlikte, kulak estetiği ameliyatının doğal olması için kulakların çok fazla kafaya yaklaştırılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kulak estetik ameliyatında kulaktaki dikişler bazen 5 ay sonra sivilce oluşturur ve dışarı çıkmaya çalışabilir. Bu durumda mutlaka uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Bu bölgeye pansuman yapılarak dikişler alınmalıdır. Dikişlerin alınmasının herhangi bir sakıncası bulunmaz. Böylece kulak şeklini almış olur.

  Kulak Estetiği Nedir?

  Kulak estetiği ameliyatı, kulakta doğumsal ya da daha sonradan oluşabilen şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.  Kulağın buruşturulmuş kâğıt ve düşük olması sorunun kulak çevresi ekstra kıkır kıkır çıkıntıları sorunu için bir kulak problemi ya da bir kaza sonucu kullan tümünün ya da bir kısmının kalbi gibi şekil bozuklukları ortaya çıkabilir toplumda en fazla en yaygın görülen ve kulaktaki şekil bozukluğu ise kepçe kulak deformasyonu şeklindedir.

  Kepçe kulak görünümü öne doğru belirgin durmaktadır ve büyük gözükmektedir. Bu yüzden, genellikle boyutları normaldir. Kulak gelişiminin 6 yaşına kadar tamamlanması gerekir. Kepçe kulaklı görünüme sahip olan çocuklarda kulaklarının büyük olması normaldir. Bununla birlikte, kepçe kulak şekil bozukluğu, arkadan bakıldığında oldukça belirgin görülmektedir. Kulağın üçte ikilik kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır. Aynı zamanda kulak dümdüz gözükmektedir. Bu yüzden görsel bozukluğu gidermek için yapılan estetik ameliyat kulak estetiği kapsamına girmektedir.

  Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılmaktadır?

  Önden bakıldığında kulakların aşırı derecede büyük görülmesi kepçe kulak olarak halk dilinde bilinmektedir ve bu durum her yaştaki kişiyi görsel açıdan rahatsız etmektedir. Kadın veya erkek bu sıkıntı sebebiyle kepçe kulak estetiği ameliyatı olmak isterler. Kepçe kulak görünümü sebebiyle saçlarını toplamayan kişiler bile olabilmektedir. Bu durum oldukça rahatsızlık verici bir durumdur.

  Kepçe kulak sorununda 2 problem vardır:

  • Kafa ile kulak arasındaki açı geniştir
  • Kulağa kıvrımları yeteri kadar gelişmemiştir

  Kulakla ilgili iki ana sorun kulak estetiği ameliyatıyla düzeltilmektedir. Estetik ameliyatla birlikte ve her iki sorunda da kusur dereceleri birbirinden farklı olmaktadır. Kulakla ilgili olan sorundaki dereceler üçe ayrılmaktadır: üst kulağın üçte ikisi belirgin olabilir, kulağın üstü üçte biri belirgin olabilir, kulağın tümü belirgin olabilir.

  Ayrıca bu sorunlar her iki kulakta da farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Yani tek kulakta olabileceği gibi iki kulakta da Fakat Uzman doktorlar ise ameliyat esnasında doğal bir görünüm yakalamak için kulağı kafaya çok fazla yaklaştırmazlar. Bununla birlikte, kulak estetiği ameliyatı sonrasında 3 hafta süreyle saç bandı kullanılması tavsiye edilmektedir. Kulak estetiği ameliyatı sonrasında iki haftaya kadar uyuşukluk devam etmesi normaldir. Bu sürede fön makinesinin kullanılmaması tavsiye edilir.

  Kulak Estetiği Ameliyatı

  Kulak estetiği ameliyatı genel anestezi şeklinde uygulanır. Ayrıca lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Kulak estetiği ameliyatı sırasında kulak kepçesi arkasındaki derinin çıkartılması işlemi gerçekleştirilir. Aynı zamanda kıvrım oluşturulur, dikiş bulunacak kısımlar işaretlenmiş olur ve kıkırdak törpülenir. Bazen özel teknik kullanılarak kulak memesinin arkasında bulunan doku da çıkartılabilir.

  Lokal anestezi şeklinde ameliyat olanlar aynı gün evlerine gidebilirler. Ameliyattan sonra saç bandı kullanılması tavsiye edilir. Kulak estetiği ameliyatından 3 gün sonra ılık su ile banyo yapılması önerilmektedir. Ayrıca kulak estetiği ameliyatı olan hastalar bir gün dinlendikten sonra saç bandı kullanmak kaydı ile iş hayatına dönebilirler. Bunun yanı sıra, ağır işte çalışanların 3 gün dinlenmesi tavsiye edilmektedir.

  Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?  Kulak estetiği ameliyatında yapılan kesi, kulak kepçesinin arka tarafında olmaktadır. Kolay görünen bir yerde değildir. Kafa kısmına arkadan bakıldığı zaman görünmez. İzler, 12 aya kadar yavaş yavaş gittikçe azalır ve belirsiz hale gelmektedir. Fakat iz tamamen kaybolmaz.

  Kepçe Kulak Nedir?

  Kulak kepçesinin gelişiminin anormal olması durumudur. Kulağın kafa ile arasındaki açının artması yani kulağın kafadan daha uzakta olması şeklindedir. Kepçe kulağın açı dereceleri birbirinden farklı olabilmektedir. Kepçe kulak oluşmasının sebebi kulak kıkırdağındaki değişikliklerden kaynaklanır. Ayrıca dış kulak çukurunun aşırı derin olmasından da kaynaklı olabilir. Kepçe kulak ameliyatı olmadan önce kepçe kulağın nedenini doğru bir şekilde belirlemek ve belirledikten sonra nedene yönelik müdahale yöntemi planlamak gerekmektedir.

  Mikrotia Nedir?

  Mikrotia, küçük kulak eksikliği anlamına gelmektedir. Doğuştan kulağın belirli bir bölümünün olmaması ya da yetersiz oluşması şeklinde ortaya çıkan problem mikrotia problemidir. Bu problemin giderilmesi için ameliyatı olma yaşı 5 'dir. Birinci ameliyatta kaburgadan alınan kıkırdak, kulaktaki tempra bölgedeki altına gömülür. İkinci ameliyatta Kulak memesi normal pozisyonuna getirilmektedir. Üçüncü kulak estetiği ameliyatında ise kıkırdak kaldırılır ve deri yaması transferi yerleştirilir. Bu üç ameliyat temek ameliyattır. Bu ameliyatların haricinde eğer gerekli olursa düzeltici ameliyatlar yapılmaktadır.

  Kulak Estetiği İşlemi Neleri İçermektedir?

  Kulak estetiği ameliyatında kulak arkasına küçük bir kesi açılmaktadır. Açılan kesi içerisinde gerekli olan bütün işlemler gerçekleştirilir. İşlemler yapıldıktan sonra kesilen yer dikilerek operasyon tamamlanmış olur. Kesi ameliyattan sonra iz şeklinde kalır. Fakat kulak arkasında olduğu için görüntü bozukluğuna yol açmaz. Kulak estetiği işlemleri sonrasında şişlikler, morluklar, kızarıklıklar olması normaldir. Bununla birlikte, 2 haftalık süreç içerisinde takılması önerilen bandajlar verilir. Kulak estetiği yapıldıktan sonra hastanın bandajları kullanması ve aynı zamanda doktor kontrolüne gitmesi oldukça önemlidir.

  Bununla birlikte, günümüzde oldukça sık başvurulan estetik operasyonlarında birisi de kulak estetiği ameliyatıdır. Erişkinlere de kepçe kulak ameliyatı kolay bir şekilde yapılmaktadır.  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kepçe kulak estetiğinde dış kulakta görsel açıdan bozukluklar, ortaya çıkan sorunlar oldukça kolay bir şekilde çözülmektedir. Böylece hastalar istedikleri kulağı kavuşabilirler.

  Kepçe Kulak Ameliyatında Anne ve Babanın Görevleri Nelerdir?

  Anne ve baba çocuğunda kepçe kulak durumunu gözlemlediği zaman doktorla görüşmesinin büyük faydası bulunmaktadır. Çünkü, özellikle okul çağında bu durum çocuğu psikolojik açıdan etkileyebilir ve anne baba bu durumun çocuğunu etkileyip etkilemediğini araştırmalıdır. Bazen çocuklar bunu kendileri dile getirmeyebilirler ve bunalıma girebilirler. Bu yüzden ileride daha ciddi sorunlarla karşılaşmamak için anne ve babalar mutlaka önceden bu durumu araştırıp buna göre önlem almaları gerekmektedir.

  Kulak Estetiği Ameliyatı Hangi Problemlerin Tedavisinde Uygulanmaktadır?

  • Kulak memesinde sonradan meydana gelen bozukluklar. (Kulak memesindeki küpe deliklerinin zarar görmesi ya da büyümesi)
  • Doğuştan kulak memesindeki bozukluk
  • Kulak memesinin yaş faktörüyle birlikte dolgunluğunu kaybetmesi ve sarkık bir görünümde olması
  • Ağır ve büyük küpe takmaktan dolayı kulak memelerinin büyümesi ve uzaması
  • Kulak memesinde bulunan deliklerde yırtılma olması durumunda
  • Kepçe kulak görünümü
  • Küçük kulak görünümü

  Kulak estetiği ameliyatı haricinde kulak memesinden kaynaklı bozuklukların düzeltilmesi için uygulanan estetik ameliyatında düzeltme ve küçültme işlemleri uygulanmaktadır. Bu operasyon genel ya da lokal anestezi şeklinde yapılabilir. Hastanın konforunun sağlanması önemlidir. Operasyon nasıl yapılır? Operasyonda kullanılan teknikler cerrahi uygulamayı içermektedir. Bu yüzden kesiler açılmaktadır. Açılan kesi aracılığıyla işlemler yapılır ve fazla dokular alınır.

  Kulak memesi ile ilgili yapılacak olan ameliyattan önce

  Uygulanacak olan kulak estetiği ameliyatı genel cerrahi yöntemlerle yapılacağı için kan akışı riskini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu yüzden ameliyattan önce, kan pıhtılaşama sorunu yaratacak ilaçların kullanılmaması gerekir. Ameliyattan önce Uzman doktorun önerilerine uyulmalıdır. Bununla birlikte ameliyattan önce mutlaka Uzman doktorunuzla konuşarak istediğiniz kulak memesi tipini belirlemeniz önemlidir. Kulak memesinin hangi oranlarda küçültüleceği, hangi oranda dolgunlaştırılacağı gibi hususlar yüz tipine göre belirlenmektedir.

   Kulak memesi ile ilgili yapılacak olan ameliyattan sonra

  Kulak estetiği ameliyatı olduktan sonra bandaj önerilmektedir. Kulak dokularının iyileşme sürecini beklemek ve dinlenmek önerilir. İyileşme sürecinde hijyenik kurallara dikkat edilmelidir. Ameliyattan sonra doktorun söylediği süre kadar küpe takılmamalıdır. Kulakta tahrişe sebep olacak ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.

  Kulak Memesi Operasyonunda İyileşme Süresi Nasıl Olmaktadır?

  Kulak estetiği ameliyatından sonra iyileşme süreci erken iyileşme dönemi ve son iyileşme dönemi olarak iki grupta değerlendirilmektedir. Erken iyileşme döneminde, uygulamadan sonra ortaya çıkan şişlik, morluk gibi yan etkiler geçmektedir. Ayrıca kullanılan bandajların çıkartıldığı ve dikişlerin alındığı dönemdir. Son iyileşme süreci ise kulak dokusunun tamamen iyileştiği, ameliyat izlerinim belirginliğini kaybettiği bir dönemdir. Bütün iyileşme süreçleri on aya kadar uzayabilir. Kulak memesi oldukça hassas ve yumuşak bir doku olduğundan dolayı iyileşme süresinde sabretmek ve doktorun tavsiyelerini yerine getirmek önemlidir.

  Kulak Ameliyatı Kalıcı Bir Çözüm Müdür?

  Kulak memesi ile ilgili yapılan kulak estetiği ameliyatının kalıcılık oranı oldukça yüksektir. Ameliyatla küçültülmüş olan kulak memesi daha sonra hasar görse de çok fazla sarkıklık oluşmaz. Fakat deri yapısı, genetik yapı oldukça önemlidir. Ayrıca ağır küpeleri kullanmak tekrar kulağın belirli bir düzeyde sarkmasına yol açabilir.

  Kulak Ameliyatı Estetik Görünüm İçin Tek Başına Yeterli Midir?

  Hem estetik açıdan hem de tıbbi açıdan gerekli olan kulak estetiği ameliyatının tek başına yeterli olup olmaması ameliyatta yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı kişiler için yapılan kulak estetik ameliyatı, yüz tiplerine ve kulak yapılarına uygun olduğundan dolayı yeterli olmaktadır. Bazı hastalarda ise kulak estetik ameliyatı yetersiz kaldığında farklı çözüm tedavileri önerilmektedir. Bu hastalara genellikle kulak ameliyatı ile birlikte kulak üstünün ve kepçe kulağın düzeltilmesi işlemleri yapılmaktadır.

  Kulak Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kulak memesiyle ilgili sorunların düzeltilmesi için ve lokal anestezi şeklinde yapılan kulak estetiği ameliyatları yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Hasta işlemden birkaç saat sonra taburcu olur. Kulakların iyileşme sürecini hızlandırmak için kulaklar sarılır. 4 gün sonra sargı çıkarılabilir. Bundan sonra seki haftaya kadar geceleri uyurken kulakta bant kullanılması tavsiye edilmektedir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."