Bacak Estetiği
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Bacak Estetiği

  Bacak estetiği iki ana gurupta incelenebilir.

  Dizden aşağı olan sorunlar ve dizden yukarı olan sorunlar olmak üzere iki ana başlık altında toplayabiliriz.

  En yaygın karşılaşılan sorunlarsa çarpık bacak, asimetrik bacak, çok ince ve çok kalın bacak, ayak bileğinin çok ince olması ya da diz kısmında çıkıntılar bulunması gibi sorunlardır. Bu tür durumda yapılabilen bacak estetiği ayrıca aşırı kilo alıp verme gibi durumlarda oluşan bacak sarkmaları ya da bacakta ödem oluşumu varsa da tercih edilebilir. Her operasyon farklı şekillerde uzmanlar tarafından yapılır. Önemli olan kişinin kendini hangi durumda mutlu hissettiği ile alakalıdır. Tabi ki insan psikolojisinin de hesaba katıldığını unutmamakta fayda var. Bu tarz durumlarda hastalar estetik operasyon sonrası kendilerini daha mutlu hissetmekte ve bunu çevrelerine pozitif şekilde yansıtmaktadırlar.

  Sağlık açısından da yararlı olan bu ameliyatlar ayrıca kişinin özgüvenini de yerine getirmekteler. Kişiler bu tarz ameliyatlar sonrasında özgür bir şekilde etek, elbise gibi istediğini giyebildiğini ve bu durumun özgüvenlerini arttırdığını söylemekteler. Bu ameliyatlar sadece zevk verme hususunda yapılmaz ayrıca küçükken yaşanan D vitamini eksikliği de bu tarz durumlara yol açabilir.

  Her hastanın süreci farklı şekilde işler ama gözlemlerimiz sonucunda işlem bitimi hasta hayatına daha olumlu ve dışa dönük şekilde döner. Genel anestezinin gerektiği veya sadece sedaysan altında gerçekleştirilen işlemler farklıdır fakat unutulmamalı ki biz bu süreçte her zaman yanınızdayız. Yapılan estetiğe ameliyat göre süre 1-5 saat arasında değişmektedir. Ağrı kısmı hastaların yaptırdığı operasyona göre değişiklik gösterse de genellikle gündelik hayatınızı kısıtlayacak ya da işlerinize engel olacak şekilde bir ağrı çekimi hissetmezsiniz. Burada hastaların da tutumu önemlidir ameliyat sonrası kendilerine iyi bakmalarını ve düzenli spor yapmalarını tavsiye ediyoruz.

  Unutulmamalı ki kadın, erkek ayırt etmeksizin bu işlemler yapılabilmektedir. Önceden kadınlar tarafından daha çok tercih edilen bu işlemler günümüzde güzellik algısının sadece kadın bedenine odaklanmaktan çıkmasıyla beraber erkeklerin de estetik ameliyatları bir seçenek olarak görmesini sağlamıştır.

  İnsanların birçoğu estetik ameliyatları artık bir lüks olarak değil ihtiyaç olarak görmektedir. Bu tür ameliyatlar da bu guruba girmektedirler. Eğer bacak ameliyatı olmak istiyorsanız ama korkuyorsanız korkmanıza hiç gerek yoktur. En çok tercih edilen ameliyatlardan olan bacak ameliyatları son derecede güvenlidir ve uç durumlar dışında görünür izler bırakmamaktadır. Doktorunuzla gerçekleştireceğiniz görüşme sonrası mutlaka hayallerinizin peşinden koşmalısınız.

  Bacak estetiği çeşitleri ;

  .Liposhaping: Bu işlem vücudunuzdan alınan yağların ihtiyacı olan yerlere enjekte edilmesiyle oluşur. Yağ alma ve verme işleminin aynı anda yapılması olarak da açıklayabiliriz. Genellikle bu işlem sonrası incelme sağlanır. Ameliyatta takılan korsenin ortalama üç hafta olacak şekilde üzerinizde durması önerilir. İz bırakmaz ve sınırlı uyuşturma altında yapıldığı için bu ameliyat sonrası gündelik işlerinize kolayca devam edebilirsiniz. Erkeklerde de kadınlarda da oldukça etkili bir estetik çeşididir. Çarpık bacak estetiği durumunda da bu işlemden faydalanılır. 


  .Diz kapağına dolgu ve sıkılaştırma: Diz kapağımız belki de bacağın en önemli yeridir. Artan yaş ile birlikte sıvı kaybının yanı sıra yağ tabakasının azalmasıyla diz kapağımız olduğundan daha kuru gözükür. Bunlar dolgu işlemleriyle halledilebilir. Diz kapağını sıkılaştırmak içinse lazer uygulaması kullanılır.

  .Uyluk Germe Ameliyatı: Bu ameliyat diğerlerine göre daha zor bir işlemdir. Zamanla hızlı kilo alıp verme durumlarında bacağın iç kısmında sarkmalar meydana gelir. Sarkmış deri kısmı çıkarılarak fazla yağ dokusu alınır tekrardan dikilerek işlem tamamlanır. Dediğimiz gibi daha zor bir ameliyat çeşidi olsa da alınan sonuç kişiyi tatmin etmeye yeterlidir.

  Bacak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir;

  .Yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat etmeli az az ama sık yemek yeme stilini hayatınıza oturtmalısınız.
  .Hastalar genellikle gündelik yaşamlarına hemen dönebilirler fakat 2 güne kadar banyo yapmamaları gerekir.
  .Korse kullanma durumunda kalırlarsa en az 3 hafta düzenli olarak korseyi takmaları çıkarttıkları zaman eğer morluk oluşmuş ise hemen heyecan yapmamaları gerekir.
  .Liposhaping işleminden sonra 3 hafta varis çorabı kullanılmalı.
  .Doktora danışarak yaptırabilecekleri masajın da faydasını görmekteyiz 
  .Aynı şekilde doktorun verdiği süre ve geçirdiğiniz ameliyatın şekline bağlı olarak hareket seçeneklerinizi ilk haftalarda kısıtlamakta fayda var. Ağır şeyler kaldırırken ya da bir yere uzanırken dikkat edilmesi gerekir. Düzenli ağır spor yapıyor iseniz gene doktorunuzla bunun süresini konuşmakta yarar vardır.
  .Bolca su içilmesi de yapılması gereken en önemli şeyler arasındadır.

  Ameliyat Sonrasında Karşılaşabileceğiniz Sorunlar;

  Hastalar genellikle bir sorunla karşılaşmazlar. Ağrı tabi ki olağan bir durumdur ama üstte de bahsettiğimiz üzere gündelik işlerini engelleyecek şekilde ağır bir ağrı durumu çekmezler. Yara iyileşmesi zamanla belirsiz bir hale gelir ve gözükmez. Liposuction uygulaması sonrası oluşan izler iyi bir doktor bakımıyla giderilebilir. Bunun dışında izlerin giderilmesine yönelik başka uygulamalar da bulunmaktadır. Eğer deri ameliyatı yapıldıysa ameliyatın 15.günü doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilir.6,7 gün kadar hareketlere dikkat etmek önemlidir.

  Bacak Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler;

  İlaç alımı, kan sulandırıcılar, bitkisel ürünlerin kullanımı bırakılmalıdır. Alkol ürünleri tüketiliyor ise belli bir süre uzak durulması tavsiye edilir. Sigara kullanımı doktorun verdiği süreye bağlı olarak bırakılmalıdır. Ameliyat öncesinde de en az 3-4 hafta içilmemesi önerilir. Doktor kontrolüne düzenli bir şekilde gitmek ve süreç öncesi psikolojinizi hazırlamak da çok önemlidir. Eğer ihtiyacınız varsa bu konuda mutlaka destek almanızı tavsiye ederiz.

  Protez Bacak Kullanımı ;

  Doğuştan ya da sonradan oluşan uzuv eksikliği nedeni ile hastalar zorluk çekmektedir. Kişisel ihtiyaçlarını yardım almadan daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlayan ilişme bacak, uzman ilişme teknikerleri tarafından üretilir. Buradaki en önemli olay doğru ilişme seçimidir.

  Bacak Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  18 yaşından büyük herkeste operasyona ve doktorun iznine bağlı olarak yapılabilmektedir. Doktorunuzla istediğiniz operasyonu görüştükten sonra bacaklarınızın ölçüsü alınır geriye sadece hayallerinize ulaşmayı beklemek kalır.
  Ayak Bileği Estetiği Nedir?
  Ayak bileği estetiğinde hem kalınlaştırma hem de inceltme durumları yapılabilir. Ayak bileği inceltme operasyonunda kas ve dokulara zarar vermeden sadece yağlar inceltilerek çözüme kavuşturulur. Ayak bileği kalınlaştırmada ise vücuttan alınan yağlar dolgu işlemi ile ayak bileğine enjekte edilerek işlem bitirilir. 

  Çarpık Bacak Nedir?

  Bir hastalık olmadan oluşan bacak eğriliğine verilen addır. Bu tarz estetik ameliyatlar genelde sağlık açısından değil estetik açıdan yapılır. Tedavi edilmediği sürece ilerde bazı sorunlara neden olabileceği de bir gerektirimlerde yapılabilecek protez ameliyatlarına kıyasla bu işlem çok daha basittir. Gençlerde ayrı yaşı geçkin ve kireçlenme oluşmuş hastalarda tedavi yöntemi farklılık göstermektedir vitamini eksikliğine bağlı olarak da bu hastalık gelişebilir. Teknikler hastaya göre çeşitlilik gösterdiği için muayene sonrası hangi işlem uygulanacağına karar verilir. Genellikle hastalar sonuçtan memnun kalır. Ağrı tedavi şekline göre değişiklik göstermekle beraber en fazla 4 ay içerisinde iyileşme gözükür. Yağ nakli yapıldığında genelde baldır, karın ya da popodan yağ alma uygulanır. Bu durumda 4 gün ayakları yukarı kaldırarak hareket etmemek en doğrusu olacaktır. Silikon protez kullanımında ise 3 gün normal hayata dönüş yapılamaz.

  Bacak Problemleri Ne Şekilde Düzelebilir;

  Genetik kaynakları olanların maalesef düzelme şansı yoktur. Doktor yardımı olmadan bacak problemlerinizin düzelmesi mümkün değildir. Âmâ gene de egzersizlerle başlamadan kontrol altına alınabilir.
  Ameliyatsız Bacak Estetiği Olabilir Mi?
  Ameliyat olmadan da bacaklarınızın daha güzel bir görünüme sahip olması mümkündür. Ameliyatla beraber tamamen farklı bir değişime sahip olabileceğinizi atlamayalım. Bu tarz uygulamalar sadece daha güzel bir görünüme oluşturur fakat köklü bir değişim sağlamazlar. Geçici uygulamalardır fakat memnun kalanların sayısı da azımsanmayacak derecededir.

  Bacak İmplantı Ne Şekilde Gerçekleşir;

  Diğer yöntemlerin uygulanamadığı hastalarda bu yöntem genellikle olumlu sonuçlar verir. Hastanın bacağının çok ince olduğu ya da yağ alınamadığı durumlarda tercih edilir. implanlatın seçenekleri değişmektedir. Uzun, kısa ya da asimetrik olabilir. Bunun kararını doktorunuzla birlikte alabilirsiniz. Bu işlemde ilk gece hastanede yatış önerilir.6 ay zamanla iz kalma olasılığı vardır fakat daha sonra bu iz geçer.3 ay süreyle ağır spor yapılmaması gerekir. Unutulmamalı ki implantlar ömürlük değildir 10 yılını tamamladıktan sonra değiştirilmesi gerekir. Şeker hasatlarına bir uzmanla görüştükten sonra bu estetiğin yapılması önerilir. İşlemden önce sigara içilmesi tavsiye edilmez.

  Kasık Germe Ameliyatı;

  Kasık bölgesine tıbbı olarak pubis denmektedir. Normalde insanlarda diri olarak gözükmesi gereken bu bölge hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkma meydana gelmektedir. Sağlık açısından bir problem oluşturmasa da estetik açıdan kişinin kendini iyi hissetmemesine neden olabilir. Sezer yan yapılan bölgeden deri kesilerek, gevşemiş bölgedeki yağlar çıkarılarak aşağıda kalan deri yukarı doğru gerdirilerek tekrardan dikilir. Bu şekilde ilk zamanki gibi genç görünümüne yeniden kavuşturulmuş olur. Ameliyat sonrası ilk gün eve gidilmesinde bir sakınca yoktur fakat iz kalma durumu söz konusudur. Basit ağrı kesicilerle günü geçirebilirsiniz çok fazla ağrı bu ameliyatta da söz konusu değildir.

  Alt Bacak İnceltme Ameliyatı Nedir?

  Bölgedeki yağların vakumlanarak çekilme tekniğine verilen addır. Lokal veyahut genel anestezide ağrı sızı hissedilmez. Bu ameliyatlarda iz kalması söz konusu değildir. Kişi iki hafta içinde sosyal yaşantısına geri dönebilir. Bununla beraber eğer doktor gerek görürse fizik tedavinin de yardımı olur. Sağlıklı beslenmek bu ameliyat için de önemli bir noktadır. Yaptığı spor ve yaşantı nedeniyle kaslı görüntüden rahatsız olanlar da bu ameliyatı olabilmektedirler. 

  Kas Gevşetme Ameliyatı:

  Bu kas parmak ucunda yürüme mekanizmasının bozulmasına yol açabilir bu gibi durumlarda tercih edilen bu ameliyat şekli sonrasında bir alçı ya da ayağı o pozisyonda tutmaya yardımcı bir aygıtla sonlanır. 

  Uyluk Ameliyatı Nedir Ve Ne Şekilde Uygulanır;

  Aşırı yağ birikmelerini ya da sarkmaları düzeltmek için yapılan bir ameliyat türüdür. Genel ya da sınırlı uyuşturma altında yapılabilir. Kasıktan dize kadar bir iz kalma durumu söz konusu olabilir fakat zamanla daha silik bir hal alarak belli olmayacak seviyeye gelebilir. Kan toplanmasını engellemek için drenler takılır bu drenler 2 3 gün sonra tekrardan çıkarılır. Dikiş kullanılmışsa da 15.gün beklenir. Doktorun verdiği süre kadar korse takmak bu tür durumlarda yararlı bir tercih olacaktır.

  Bacak İçi Sarkması Sebepleri:

  Yaşlanmaya bağlı değildir. Her yaş gurubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu sebeplerden bir tanesi aşırı güneş ışığına maruz kalmaktır vitamini her ne kadar ihtiyacımız olan bir şey olsa da aynı zamanda dikkat edilmesi gereken de bir durumdur. Her şeyin fazlası zarardır. Bir diğer sebebi ise sigara tüketimidir. Sigara bildiğimiz gibi bütün hastalıkları aslında tetikleyen bir şeydir. Sadece bacakta değil yüz dahil olmak üzere vücudumuzun birçok yerinde sarkma oluşturabilir. Hızlı kilo alıp verme durumlarına da dikkat etmemiz gerekir. Kilo vermek istiyorsanız bunu bir diyetisyen kontrolünde verebilirsiniz.

  Hızlı kilo alıp verme sadece bacak içi değil bacağın diğer bölgelerinin sarkmasında da etkilidir. Bu yüzden kilo verme işleminin kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Düzensiz ve yağlı yemek yemek de bacak sarkmalarının sebebidir. Düzenli beslenme hayatın her anında çok önemli olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir. Bu tarz durumlar yaşamak istemeyen insanlar az yağlı ve dengeli yemekleri tercih etmeliler. Ayrıca su tüketmemek de sarkmaları etkileyebilir. Gün içinde mutlaka olabildiğince su tüketmeliyiz. Sadece bacak sarkmalarında değil vücudumuzu etkileyen her hastalıkla su çok önemli bir etkendir. Ameliyat öncesi ve sonrası da bol bol su içmeliyiz.   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."