Doğum Sonrası Yoga ve Pilates

Gebelikle birlikte bebeğin anne rahminde büyümeye başlamasıyla rahim de büyür ve ağırlığı artar. Buna bağlı olarak annenin vücut ağırlık merkezi değişir. Bu durum omurganın doğal yapısını bozarak bel, sırt ve boyun omurlarında ve bacaklarda ağrılara neden olur. Hormonal değişiklikler göğüslerde ve birçok eklemde daha önce hissedilmeyen bazı rahatsızlıklar yaratır (örn.; Karpal Tünel Send. gibi) Yoga, bir yandan duruşları ve nefes yoluyla kişinin enerji düzeyini yükseltirken diğer taraftan da fiziksel ve duygusal stresi azaltır. Kasları kuvvetlendirir, esnetir ve dengeler, postürü (duruşu) geliştirir ve eklemlere baskı yapmadan, koruyarak esneklik kazandırır. Böylece oluşabilecek bel ve sırt ağrılarını en aza indirger.
Bebeğinizin bakımını sağlıkla yürütmek istiyorsanız; bir anne olarak  fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak tam bir iyilik ve denge içinde olmanız gerekmektedir.
Doğum sonrası yoga  daha formda, sağlıklı bir beden ve  sakin, odaklanmış zihni  hazırlamaya yardımcıdır.Bu dönemde uygulanan asanalar ile duruş bozuklukları düzeltilip, karın kasları hızla toparlanabilir. Nefes çalışmaları ile daha huzurlu, daha dayanıklı ve sabırlı olunması sağlanabilir.Gebelik sezeryan ile sonlandığında da annenin ameliyat sonrası toparlanma sürecinin daha hızlı ve kolay olmasını sağlar.