Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet polikliniğimizde, sağlıklı beslenme bilinci oluşturmayı, yapılan planlamalar sayesinde kişilerin yaşam kalitesini arttırmayı ve hastalık tedavilerine destek olmayı hedefliyoruz. Kişiye özgü diyet ve beslenme programları hazırlayan Beslenme ve Diyet polikliniğimizde, ayakta ve yatarak hizmet alan tüm hastaların durumunu detaylı bir şekilde incelemekte ve kişilerin iyileşme sürecini hızlandıracak besinler ile beslenme programını desteklemektedir. 

Beslenme ve Diyet polikliniğimizde, kişiye özel dengeli ve yeterli beslenme programı hazırlamasının yanı sıra vücut bileşenleri ölçümü tekniğini kullanarak kişilerin ideal kilosuna kavuşması sağlayacak beslenme ve diyet programları da hazırlamaktadır. Uzmanlarımız vücut bileşenleri ölçümü tekniğini kullanarak kişilerin metabolizma yaşını, vücut kas, yağ ve su oranlarını, bazal metabolizma hızını ve organ çevresinin yağlanma durumunu kontrol etmektedir. Tüm kontrol ve vücut analizlerini dikkatli bir şekilde tamamlayan uzmanlarımız, kişilerin sağlık durumunu da göz önüne almakta, beslenme ve diyet programlarını bu doğrultuda oluşturmaktadır.

Beslenme ve Diyet bölümümüzde yeme bozuklukları, kanser, sporcu beslenmesi, kemik erimesi, şeker hastalığı, gastro-intestinal sistem hastalıkları, hipertansiyon, kalp - damar hastalıkları, böbrek hastalıkları,  parenteral beslenme, Polikistik over sendromu, obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları, yaşlılık - menepoz dönemi, gebelik dönemi, emzirme dönemi, çocukluk dönemi, ergenlik dönemi ve enteral beslenme gibi konularda kişisel eğitim verilmekte ve beslenme takibi düzenli olarak yapılmaktadır.

Çocukluk Döneminde Beslenme ve Diyet

Toplumun en çekirdek yapı taşı olan ve düzenli bir büyüme ve gelişme gösteren çocukların dengeli, sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü beslenme büyüme ve gelişimin devam etmesini, yaşamın devamının sağlanması ve sağlığın korunması için devam ettirilen bir faaliyettir. Altı ve on iki yaş arasını kapsayan çocukluk döneminde oluşan beslenme yetersizliklerinden en sık etkilenen gruplar, okul çağındaki çocuklardır. Ayrıca özellikle çocukluk döneminde kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları, çocukların erişkin bir birey olduğunda şişmanlık, yüksek tansiyon, kolesterol, kalp ve damar gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde kazanılan doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları, çocukların kaliteli bir hayat sürmesini ve sağlıklı bir büyüme göstermesini sağlayacaktır.

Beslenme ve diyet bölümümüzde , çocukların doğru ve dengeli beslenme programları sayesinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasınıı sağlanması ve gerekli eğitimlerin verilmesi hedeflenmektedir. Altı ve on iki yaş dönemi arasındaki çocukların beslenme alışkanlıkları, ailesel, çevresel ve bireysel faktörlerden doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle kişiye özel sağlıklı beslenme ve diyet programları hazırlarken, ailelerinde gerekli özeni göstermesi ve çocuklarını olumsuz şekilde etkileyecek davranışlardan kaçınması konusunda bilgilendirmektedir.

Gebelikte Beslenme ve Diyet

Gebelik döneminde anne adaylarının aldığı tüm besin ögeleri, plesanta sayesinde bebeğe taşınmakta ve bebek bu sayede büyümektedir. Bu nedenle gebelik döneminde anne adayların beslenme programları bebeğin gereksinimlerini de karşılayacak şekilde planlanmaktadır. Planlanan bu programlar sayesinde, bebeğin sağlıklı bir büyüme süreci geçirmesi anne yardımıyla da desteklenmektedir.

Gebelik döneminde beslenme ve diyet programı uygulanması, bebeğin sağlıklı bir büyüme gelişmesini desteklemesinin yanı sıra, anne adayınında hamilelik dönemi boyunca aşırı kilo almasını önlemektedir. 

Yaşlılar İçin Beslenme ve Diyet

Günümüzde, geçmiş dönemlere göre yaşlı nüfusunun artmış olması, bu gruba dahil olan bireylerinde çocuk grubuna dahil olan bireyler kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Beslenme ve diyet polikliniğimizde, yaşlı bireylerde ortaya çıkan fizyolojik ve metabolik değişiklikler göz önüne alınarak, yeterli ve dengeli bir beslenme programı hazırlanmaktadır. 

Polistik Over Sendromu Beslenme ve Diyet

Özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen, genetik bileşenli bir metabolik bozukluk olan polikistik over sendromu, kişilerde çeşitli komlikasyonlar gerçekleşmesine de neden olmaktadır. Polikistik over sendromu görülen kişilerde, obezite ya da insülin direnci görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bu tarz sorunlar ile karşılaşan kişiler, özellikle beslenme rutinlerine büyük bir özen göstermelidir. Çünkü polikistik over sendromu bir hastalık olarak değil, dengeli ve yeterli bir beslenme ile altından kalkılabilecek bir problem olarak görülmektedir. Beslenme ve diyet polikliniğimizde,  polikistik over sendromu görülen kişilere gerekli incelemeler yapılmakta ve beslenme programları bireysel farklılıklarda göz önüne alınarak oluşturulmaktadır.

Şişmanlık (Obezite)

Şişmanlık, alınan enerji miktarının, harcanan enerji miktarı ile aynı olmaması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Yanlış, düzensiz ve dengesiz beslenme, hazır gıdalar tüketme, öğün atlamak ve gereğinden fazla yemek yeme gibi birçok sorun kişilerin şişmanlamasına neden olmaktadır. Çeşitli ve kalıcı birçok soruna neden olan şişmanlık, tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Vücut sistemlerinin neredeyse tüm noktalarını olumsuz bir biçimde etkileyen şişmanlık sorunu, kanser hastalığı, tansiyon, adet düzensizlikleri, kolesterol, şeker, kısırlık, kalp hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır.

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi ve hastalıkların tedavisine destek olmayı amaçlayan Beslenme ve Diyetetik Bölümü'müz, yatarak ve ayaktan hizmet alan hastaların beslenme tedavisini programlayarak iyileşme sürecini destekleyecek beslenme hizmetlerini vermektedir.

Diyet Polikliniğimizde; “Vücut Bileşenleri Ölçümü” tekniği kullanılarak bazal metabolizma hızı, metabolizma yaşı, organ çevresi yağlanma durumu, vücut yağ, kas ve su oranlarına bakılmaktadır.  Ölçüm sonrasında danışanlara; tamamen kişiye özel beslenme programı ve beslenme eğitimi sağlanmaktadır.

Diyet polikliniğimizde

 • Gebelik-emziklilik dönemi

 • Çocukluk-ergenlik dönemi

 • Sporcu beslenmesi

 • Kanser

 • Yaşlılık & menepoz dönemi

 • Şeker hastalığı (Diyabet)

 • Kalp-damar hastalıkları

 • Hipertansiyon

 • Böbrek hastalıkları

 • Kemik erimesi (Osteoporoz)

 • Gastro-intestinal sistem hastalıkları (çölyak, gastrit, İBS vs.)

 • Obezite ve Metabolik Cerrahi ameliyatları

 • Polikistik over sendromu

 • Yeme bozuklukları

 • Enteral ve parenteral beslenme

konularında bireysel eğitim verilmekte ve beslenme takibi yapılmaktadır.

 

Altyapı ve Donanım

 • Tanita MC-780 Vücut Analiz Cihazı

 • Tanita Boy Ölçer

Koru Ankara Hastanesi - Çalışma Saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba: 08:30 - 18;00
Perşembe Cuma: 08:30 - 17;30
Cumartesi: 08:30 - 16;00
Saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Acil ServisÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleri 24 saat hizmet sunmaktadır.