Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenmek kişilerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi ve sağlığını koruması için vücuduna alması gereken maddeler yolu ile sağlanmaktadır. Toplumumuzda beslenme genel olarak, hastalık durumunda düzeltilmesi ve doğru bir şekilde sürdürülmesi gereken bir durum gibi görünse de, bu bilgi tamamen yanlıştır. Kişiler doğru beslenme ve diyet sistemlerini hayatının bir gerçeği olarak belirlemelidir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda bireysel olarak hazırlanan diyet ve sağlık uygulamalarının, kişilerde görülmesi muhtemel hastalık oluşumlarının, erken ölümlerin ve sakatlık risklerini azalttığı kanıtlanmıştır. Yanlış ve yetersiz beslenme sorunlarının bazı hastalık oluşumlarına neden olmasının yanı sıra, obezite ve şişmanlık sorununa da neden olduğu bilinmektedir.  Özellikle ülkemizde her geçen gün artan obezite ve şişmanlık sorunları, beslenme ve diyet konusunda uzman olan kişilere verilen önemin artmasına neden olmaktadır.

Ankara'nın en köklü hastaneleri arasında yer alan Koru Hastanesinde, hizmet veren polikliniklerin en önemlilerinden biri olan Beslenme ve Diyet polikliniğimizde, hastalarının ve toplumdaki tüm insanlar üzerinde sağlıklı beslenme bilinci oluşturmayı, yapılan planlamalar sayesinde kişilerin yaşam kalitesini arttırmayı ve hastalık tedavilerine destek olmayı hedeflemektedir. Kişiye özgü diyet ve beslenme programları hazırlayan Beslenme ve Diyet polikliniğimizde, ayakta ve yatarak hizmet alan tüm hastaların durumunu detaylı bir şekilde incelemekte ve kişilerin iyileşme sürecini hızlandıracak besinler ile beslenme programını desteklemektedir.  Beslenme ve Diyet polikliniğimizde, kişilerin şahsına özel dengeli ve yeterli beslenme programı hazırlamasının yanı sıra, vücut bileşenleri ölçümü tekniğini kullanarak kişilerin ideal kilosuna kavuşması sağlayacak beslenme ve diyet programları da hazırlamaktadır. Uzmanlarımız  vücut bileşenleri ölçümü tekniğini kullanarak kişilerin metabolizma yaşını, vücut kas, yağ ve su oranlarını, bazal metabolizma hızını ve organ çevresinin yağlanma durumunu kontrol etmektedir. Tüm kontrol ve vücut analizlerini dikkatli bir şekilde tamamlayan uzmanlarımız, kişilerin sağlık durumunu da göz önüne almakta, beslenme ve diyet programlarını bu doğrultuda oluşturmaktadır.

Hastalarının sağlığını ve aldığı sağlık hizmetinden memnun kalmasını geri kalan tüm etkenlerin önünde tutan Koru Hastanesi, Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanlarını en seçkin üniversitelerden mezun olmuş ve yeterli tecrübeye sahip olan kişiler arasından seçmektedir. Hastanemizin diyet bölümünde yeme bozuklukları, kanser, sporcu beslenmesi, kemik erimesi, şeker hastalığı, Gastro-intestinal sistem hastalıkları, hipertansiyon, kalp - damar hastalıkları, böbrek hastalıkları,  parenteral beslenme, Polikistik over sendromu, obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları, yaşlılık - menepoz dönemi, gebelik dönemi, emzirme dönemi, çocukluk dönemi, ergenlik dönemi ve enteral beslenme gibi konularda kişisel eğitim verilmekte ve beslenme takibi düzenli olarak yapılmaktadır.

Çocukluk Döneminde Beslenme ve Diyet

Toplumun en çekirdek yapı taşı olan ve düzenli bir büyüme ve gelişme gösteren çocukların dengeli, sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü beslenme büyüme ve gelişimin devam etmesini, yaşamın devamının sağlanması ve sağlığın korunması için devam ettirilen bir faaliyettir. Altı ve on iki yaş arasını kapsayan çocukluk döneminde oluşan beslenme yetersizliklerinden en sık etkilenen gruplar, okul çağındaki çocuklardır. Ayrıca özellikle çocukluk döneminde kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları, çocukların erişkin bir birey olduğunda şişmanlık, yüksek tansiyon, kolesterol, kalp ve damar gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde kazanılan doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları, çocukların kaliteli bir hayat sürmesini ve sağlıklı bir büyüme göstermesini sağlayacaktır.

Hastanemizde hizmet veren beslenme ve diyet bölümü uzmanlarımız, çocukların doğru ve dengeli beslenme programları sayesinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını sağlamakta ve gerekli eğitimleri vermektedir. altı ve on iki yaş dönemi arasındaki çocukların beslenme alışkanlıkları, ailesel, çevresel ve bireysel faktörlerden doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle uzmanlarımız, kişiye özel sağlıklı beslenme ve diyet programları hazırlarken, ailelerinde gerekli özeni göstermesi ve çocuklarını olumsuz şekilde etkileyecek davranışlardan kaçınması konusunda bilgilendirmektedir. Diyet bölümü uzmanlarımız, ailelerin çocukları ile birlikte yemek yemesini, güne kahvaltı ile başlamasını, öğün saatlerinin her gün aynı olmasını, öğünlerde besleyici ve sağlıklı gıdalar tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Uzmanlarımız, altı ve on iki yaş grubunda yer alan çocuklar için beslenme ve diyet programı oluştururken, besin değeri zengin gıdaların yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmesini önermektedir. Çocukluk dönemi beslenme ve diyet programları üç ana öğün ve iki ana öğün olarak oluşturulmaktadır. Çünkü ara öğünler, çocukların kan şekerinin dengelenmesini ve zihinsel güçlerinin desteklenmesini sağlamaktadır. Ayrıca hekimlerimiz, özellikle okul çağındaki çocukların büyüme ve gelişme sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlaması adına, güne kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirtmektedir.

Gebelikte Beslenme ve Diyet

Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen kişiler, tüm hayatı boyunca beslenme ve diyet konusuna büyük bir önem göstermelidir. Fakat özellikle gebelik dönemindeki kadınlar bu konuya ayrı bir önem göstermeli ve mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Gebelik döneminde anne adaylarının aldığı tüm besin ögeleri, plesanta sayesinde bebeğe taşınmakta ve bebek bu sayede büyümektedir. Bu nedenle gebelik döneminde beslenme ve diyet bölümü uzmanlarımızdan, destek alan anne adayların beslenme programları bebeğin gereksinimlerini de karşılayacak şekilde planlanmaktadır. Planlanan bu programlar sayesinde, bebeğin sağlıklı bir büyüme süreci geçirmesi anne yardımıyla da desteklenmektedir.

Normal kilo aralıklarında gebe kalan anne adaylarının bu süreçte on ile 14 kilo alması, zayıf anne adaylarının on sekiz kilo alması ve kilolu anne adaylarının ise yedi ile on kilo alması beklenmektedir. Gebelik döneminde beslenme ve diyet programı uygulanması, bebeğin sağlıklı bir büyüme gelişmesini desteklemesinin yanı sıra, anne adayınında hamilelik dönemi boyunca aşırı kilo almasını önlemektedir. Beslenme ve diyet bölümünde hizmet veren uzman hekimlerimiz, anne adaylarının  kilosuna ve yaşam standartlarına uygun bir beslenme programı hazırlayarak, gebelik döneminin anne ve bebek açısından en sağlıklı şekilde tamamlamasına yardımcı olmaktadır.

Yaşlılar İçin Beslenme ve Diyet

Dünya Sağlık Örgütü, altmış beş yaş üstü kişileri yaşlı olarak adlandırmaktadır. Altmış beş yaş ve altmış beş yaş üstü kişiler ise kendi arasında genç yaşılar, yaşlılar ve yaşlı yaşlılar olarak üç gruba ayrılmaktadır. Günümüzde, geçmiş dönemlere göre yaşlı nüfusunun artmış olması, bu gruba dahil olan bireylerinde çocuk grubuna dahil olan bireyler kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Beslenme ve diyet polikliniğimizde, yaşlı bireylerde ortaya çıkan fizyolojik ve metabolik değişiklikler göz önüne alınarak, yeterli ve dengeli bir beslenme programı hazırlanmaktadır. Uzmanlarımız, bu yaş grubuna dahil olan kişilere beslenme programı hazırlarken oldukça dikkatli davranmakta, karbonhidrat, yağ, protein ve enerji miktarlarının tamamı ile dengeli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımız, bu kişilerin alkol ve sigara tüketmemesini, posalı yiyecekler tüketmelerini, gün içinde yeteri kadar sıvı tüketmelerini, tuz kullanımını azaltmalarını ya da kesmelerini, meyve ve sebze tüketmelerini ,yağlı yiyeceklerden uzak durmalarını, süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketmelerini ve şekerli besinler uzak durmalarını önermektedir.

Polistik Over Sendromu Beslenme ve Diyet

Özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen, genetik bileşenli bir metabolik bozukluk olan polikistik over sendromu, kişilerde çeşitli komlikasyonlar gerçekleşmesine de neden olmaktadır. Polikistik over sendromu görülen kişilerde, obezite ya da insülin direnci görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bu tarz sorunlar ile karşılaşan kişiler, özellikle beslenme rutinlerine büyük bir özen göstermelidir. Çünkü polikistik over sendromu bir hastalık olarak değil, dengeli ve yeterli bir beslenme ile altından kalkılabilecek bir problem olarak görülmektedir. Beslenme ve diyet polikliniğimizde,  polikistik over sendromu görülen kişilere gerekli incelemeler yapılmakta ve beslenme programları bireysel farklılıklarda göz önüne alınarak oluşturulmaktadır.

Şişmanlık ( Obezite )

Tüm dünyada ve ülkemizde her geçen gün artan ve hızla yayılan şişmanlık hastalığı, kişilerin sadece fiziksel olarak değil, metabolik ve sağlık bakımından da büyük sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Şişmanlık, alınan enerji miktarının, harcanan enerji miktarı ile aynı olmaması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Yanlış, düzensiz ve dengesiz beslenme, hazır gıdalar tüketme, öğün atlamak ve gereğinden fazla yemek yeme gibi birçok sorun kişilerin şişmanlamasına neden olmaktadır. Çeşitli ve kalıcı birçok soruna neden olan şişmanlık hastalığı, beslenme ve diyet polikliniklerinden destek alınarak, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Vücut sistemlerinin neredeyse tüm noktalarını olumsuz bir biçimde etkileyen şişmanlık sorunu, kanser hastalığı, tansiyon, adet düzensizlikleri, kolesterol, şeker, kısırlık, kalp hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır.

Beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımız, şişmanlık derecesini belirlerken birçok yöntemden faydalanmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok kullanılan ve en pratik olan yöntem, beden kitle endeksinin hesaplanmasıdır. Uzmanlarımız beden kitle endeksi hesaplaması yaparken, kişilerin boy ve kilo ölçümlerinden faydalanmakta dır. Danışanların beden kitle endeksi değerlerini belirleyen uzmanlarımız, danışanların beslenme programlarını bu doğrultuda oluşturmakta ve kişilerin sağlıklı bir biçimde zayıflamasını sağlamaktadır. Beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımız, şişmanlık hastalığının sadece yeme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkmadığını ve genetik faktörler, enerji alınması ve harcanması kısmındaki dengesizlikler, hormonal bozukluklar, fiziksel hareket azlığı ve psikolojik gibi sorunlardan da doğrudan etkilendiğini vurgulamaktadır. Beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımız gerekli durumlarda, tedavi sürecinin sağlıklı ve dengeli bir şekilde yürütülebilmesi adına, diğer branşlardan da destek almaktadır.

Diyet ve Psikoloji Kavramları

Kişilerin kilo verme süreçlerinin başarı ile tamamlamasını doğrudan etkileyen üç ana boyut bulunmaktadır. Bu boyutlar, duygular, davranışlar ve düşüncelerdir. Kişilerin düşünce, davranış ve duygu bütünlüklerinde yaşanan sorunlar, beslenme düzenlerinin bozulmasına yol açmaktadır. Kişilerin duygularını besleyen en önemli etken düşünceleridir. Düşünceler kişilerin kendini iyi ya da kötü hissetmesini doğrudan etkileyen en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Fazla kiloları ile ilgili mutsuzluk ve rahatsızlık duyan kişiler, yaşam standartlarını, beslenme biçimlerini değiştirmeden önce ilk olarak düşünce biçimini değiştirmeli ve kendini toplumdan dışlamak yerine kendi ile barışmayı seçmelidir.

Beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımız, danışanların ilk olarak psikolojik olarak rahatlamasını ve daha sonra beslenme düzeni ile ilgili değişiklikler yapmasını önermektedir. Beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımız, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin, ilk olarak duygusal yeme probleminin nedenini bulmayı ve duygusal tatminsizlik sorununu gidermeyi hedeflemektedir. Uzmanlarımız bununla birlikte aşırı yeme krizlerinin önüne geçilmesinin, düşüncelerin değişmesi ile mümkün olabileceğini vurgulamaktadır. düşünce ve duygusal tatminsizlik sorununu çözümleyen kişilerin, sağlıklı beslenme ve diyet programlarını başarılı bir şekilde tamamlaması için son olarak alışkanlıklarını da değiştirmesi gerekmektedir. Kişilerin alışkanlıkları, geçmiş tecrübelerine dayanarak kazandıkları, şartlanmış tepkiler bütünü olarak adlandırılmaktadır. Kişiler beslenme ve diyet polikliniği uzmanlarımızın hazırladığı ve gerekli eğitimleri verdiği beslenme programlarını başarılı bir şekilde tamamlamak istiyorsa, özellikle beslenme ile ilgili yanlış bulunan tüm davranışlarını yenilemek ve değiştirmek zorundadır.

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi ve hastalıkların tedavisine destek olmayı amaçlayan Beslenme ve Diyetetik Bölümü'müz, yatarak ve ayaktan hizmet alan hastaların beslenme tedavisini programlayarak iyileşme sürecini destekleyecek beslenme hizmetlerini vermektedir.

Diyet Polikliniğimizde; “Vücut Bileşenleri Ölçümü” tekniği kullanılarak bazal metabolizma hızı, metabolizma yaşı, organ çevresi yağlanma durumu, vücut yağ, kas ve su oranlarına bakılmaktadır.  Ölçüm sonrasında danışanlara; tamamen kişiye özel beslenme programı ve beslenme eğitimi sağlanmaktadır.
Diyet polikliniğimizde
 • Gebelik-emziklilik dönemi
 • Çocukluk-ergenlik dönemi
 • Sporcu beslenmesi
 • Kanser
 • Yaşlılık & menepoz dönemi
 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Hipertansiyon
 • Böbrek hastalıkları
 • Kemik erimesi (Osteoporoz)
 • Gastro-intestinal sistem hastalıkları (çölyak, gastrit, İBS vs.)
 • Obezite ve Metabolik Cerrahi ameliyatları
 • Polikistik over sendromu
 • Yeme bozuklukları
 • Enteral ve parenteral beslenme
konularında bireysel eğitim verilmekte ve beslenme takibi yapılmaktadır.
Altyapı ve Donanım
 • Tanita MC-780 Vücut Analiz Cihazı
 • Tanita Boy Ölçer

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.

 
 
   
 
Copyright © 2020 KORU SAĞLIK GRUBU