Annelik Estetiği Nedir?
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Annelik Estetiği Nedir?

  Annelik Estetiği Nedir?

  Annelik estetiği, hamilelik dönemi ve ardından vücutta ortaya çıkan fiziksel özelliklerdeki değişimleri ele alır ve kadınların, doğumdan önce sahip oldukları görüntüsüne kavuşmalarını amaçlar. Bunu da bütüncül bir yaklaşımla birkaç cerrahi işlemi tek bir paket halinde sunarak kısa sürede istenilen sonuca ulaşmayı hedefleyerek yapmaktadır.

  Bir kadının hayatındaki en önemli dönüm noktalarından hamilelik ve annelik dönemedir. Hamilelik sürecinde, vücutta birçok değişiklik meydana gelmekle birlikte çok sayıda deformasyonlara da neden olabilmektedir. Bu durumun sonunda kadınların bedeninden eskisi gibi memnun olmamasına yol açmaktadır.

  Annelik Estetiği Hangi Bölgelerde Uygulanır?

  Doğumun ardından fazla kilolar verilse de vücudun kendiliğinden eski görüntüsüne dönmesi mümkün olmayabilir. Doğumun ardından göğüslerde görülen sarkmalar, vajinal bölgedeki deformasyonlar, karın ve bacaklarda ortaya çıkan değişimlerden kaynaklı şikâyetler karşısında yapılacak estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi müdahale ile vücudu eski formuna sokmak mümkündür.

  Annelik estetiği ile kişinin hamileliğin ardından meydana gelen fiziksel görüntüsünden kaynaklı memnuniyetsizlikleri ortadan kaldırılmaktadır.

  Doğum ardından emzirme nedeniyle göğüslerde meydana gelen sarkıklık, karın ve kalçada görülen yağlar, vücudun çeşitli kısımlarında ortaya çıkan çatlaklar ve şişkinlik gibi şikâyetler, anne estetiği paketi içerisinde yer almaktadır.

  Koru Ankara Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği uzmanlarınca yapılacak bir muayenenin ardından doğum ve emzirmenin bir kadının vücudu üzerindeki deformasyon ele alınır ve tek seferde gerçekleştirilecek cerrahi işlemle bedenin eski formuna sokulması sağlanır.

  Bahse konu işlemler: göğüs dikleştirme, karın germe, karında meydana gelen fazla yağları aldırma gibi işlemler yar almaktadır. Koru Ankara Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniğinde kişiye uygun, multidisipliner bir şekilde gerekli işlemler planlanarak cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.

  Annelik Estetiği ile Ne Amaçlanır?

  Annelik estetiğinde hamilelik sırasında karında, göğüslerde, ciltte, vajinada hatta yüzde dahi meydana gelen değişiklikler ele alınır. Annelik estetiğinde, göğüslerin dikleştirilmesi, düz bir karın ve gençleştirilmiş bir vajina elde etmek amacıyla gerekli tüm cerrahi işlemler tek bir cerrahi operasyon ile yerine getirilir. Böylelikle anne ayrı ayrı anestezi almak zorunda kalmaz. Tek bir cerrahi operasyonla, bir paketle tüm bu işlemler gerçekleştirilir.

  Annelik Estetiği Daha İyi Hissetmeye Yol Açar

  Annelik estetiği kadında annelik sürecinin çok daha pozitif geçmesine yol açar. Kişinin vücudundan memnun olması kendisini daha iyi hissetmesine neden olur.

  Annelik estetiği sayesinde kişinin ruhsal ve fiziksel durumunun olumlu yönde etkilenmesi ve kişinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Koru Ankara Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Kliniği’nde uygulanan annelik estetiği ile doğum öncesinde sahip olunan fiziksel özelliklerin geri kazandırılması hedeflenir.

  Annelik Estetiğinde Kişiselleştirilmiş Tedavi

  Annelik estetiği yöntemi ile hamilelik sırasında deformasyona uğrayan vücudun, tek seferde toparlanması ve eski haline getirilmesi hedeflenir. Göğüslerde meydana gelen sarkma ve hacminde görülen bozulma, çatlak ve sarkma gibi ciltte ortaya çıkan bozulmalar, vücutta bulunan fazla yağlar gibi şikâyetlerin her birine tek tek işlem yapılması yerine kişinin ihtiyacı doğrultusunda kişiselleştirilmiş annelik estetiği paketi oluşturulur.

  Annelik Estetiği Kimlere ve Ne Gibi Uygulanır?

  Annelik estetiği uygulanması için en uygun adaylar, doğumunun üstünden en az 6 ay geçmiş ve bebekleri sütten kesilmiş annelerdir.

  Doğumun ardından geçecek 6 aylık süreçte vücudun kendi kendini yenilemesine ve iyileşmesine olanak tanımak gerekmektedir. Bu nedenle meme büyütme gibi işlemlerin, emzirme döneminin sonrasına ertelenmesini öneriyoruz.

  Annelik Estetiği, Tekrar Hamilelik Düşünen Adaylar İçin De Önemlidir

  Annelik estetiği, işlem sonrası tekrar hamilelik geçirmeyi düşünen anne adayları için de sağlıklı bir estetik operasyondur. Anne adayı, tekrar geçireceği hamilelik süreci ile birlikte cilt ve karın kasları yeniden gerilecek ve onarıma ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle annelik estetiği işlemi yapıldıktan sonra tekrar hamilelik düşünen kadınların, bu sonuçları göz önünde bulundurması önemlidir.

  Koru Ankara Hastanesi Estetik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Kliniği’nce uygulanan annelik estetiğinin için en önemli kriterlerden biri de cerrahi işleme engel engel herhangi bir rahatsızlığının olmamasıdır. Anestezi, düzenli kullanılan ilaçlar cerrahi işlemi etkileyen önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Öte yandan, sigara alışkanlığı bulunan adayların işlemden en az 3 hafta önce sigarayı bırakması gerekmektedir.

  Annelik Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmeli

  Annelik estetiği işlemi gerçekleştirilden sonraki 2 hafta içinde ağrı ve şişkinlik gibi etkiler hissedilebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek konusu önemlidir. Ayrıca hareketleri de kısıtlamak gerekmektedir.

  Annelik estetiği uygulanan kişi bebek de dâhil olmak üzere en az 6 aylık boyunca ağır kaldırmamaya özen göstermelidir.

  Ameliyat sonrasında alanında uzman bir ekip tarafından uygun bir egzersiz ve spor programı yapılması gerekmektedir. Böylelikle anne estetiği geçiren kadın çok daha fit bir vücuda sahip olacaktır.

  Annelik Estetiği Türleri Nelerdir?

  Annelik estetiğinde karın germe, labioplasti, meme dikleştirme, meme büyütme, liposuction gibi uygulamalar yer almaktadır.

  Meme Dikleştirme ve Büyütme: Meme büyütme ve dikleştirme, annelik estetiğinde önemli bir yer alır. Emzirme döneminde kadının sütü barındırması için büyüyen ve şişkin olan göğüsler emzirmenin ardından küçülmeye ve sarkmaya başlamaktadır.

  Meme dikleştirme ve büyütme işlemi, göğüs içerisine silikon protez yerleştirilmesi ve birtakım cilt yumuşak doku çıkarılması gibi çalışmalarla yapılır. Meme dikleştirme işlemiyle çok daha düzgün ve sağlıklı bir görünüme kavuşulmaktadır.

  Karın Germe: Annelik estetiği işlemleri çerçevesinde yapılan karın germe işlemi ile karın bölgesinde oluşan fazla yağı almaya, fazla cildin çıkararak sıkı karın görünümünü hedeflenmektedir. Bu işlem ile daha düz bir karına ve ince bir vücuda sahip olmak mümkündür.

  Liposuction: Annelik estetiği ile uygulanacak Liposuction (yağ alma) işlemi ile bir tüp ve kanüller aracılığıyla karın, basen, sırt ve kol gibi fazla yağ bulunulan bölgelerdeki yağların alınması gerçekleştirilir. Liposuction işlemi ile formda bir görüntü oluşturulur.

  Labioplasti: Doğum sırasında iç vajina dudakları genellikle gevşer. Estetik görünüm kaygısının yanı sıra iç dudakların gevşeyerek uzaması ve dış dudaklardan daha uzun olması, günlük yaşamı da olumsuz etkileyebilir.

  Koru Ankara Hastanesi’ne gerçekleştirilen annelik estetiği kapsamında uygulanan labioplasti ile gevşemiş iç dudakların küçültülmesi ve normal görüntüsünün sağlanması hedeflenir.

  Annelik Estetiği Sonrası İyileşme

  Annelik estetiği yaptıracak kadınlar için ameliyat öncesi ve sonrası 2 haftalık dönemde sigara kullanımı son derece önemlidir. Sigara, annelik estetiği ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecini son derece olumsuz etkilemektedir. 

  Annelik estetiğinin ardından iyileşme süresi de kişinin vücut tipine ve yapısına göre farklılık göstermektedir. Fazla yağları aldırma, labioplasti, karın germe ve meme büyütme gibi işlemlerin ardından tüm süreç kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

  Annelik estetiği işlemi sonrası iyileşme yaklaşık olarak 3 ayı bulmaktadır. Hastalarımızdan, 4-6 hafta süresince yük kaldırmaları ve fiziksel olarak kendilerini çok fazla yıpratmayacağı aktivitelerde bulunmalarını istemekteyiz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 24.03.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   
  AlperURAL
  Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Doç. Dr.

  Alper URAL

  Koru Ankara Hastanesi