Çocuk Kardiyoloji

Çocuk Kardiyoloji

Çocuk Kardiyoloji bölümümüzde, doğumsal veya edinilmiş kalp hastalıkları olan 0-18 yaş arası çocuk hastalara ve anne karnındaki bebeklere (fetus) tanı ve tedavi hizmetleri verilmektedir. 
 
Hastalar sıklıkla morarma, üfürüm, göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma (senkop), yüksek tansiyon gibi yakınmalarla polikliniğimize baş vurmakta; elektrokardiyografi, ekokardiyografi (M-mod, iki boyutlu, renkli Doppler), egzersiz stres testi, ambulatuvar EKG monitorizasyonu (Holter ) gibi hastaya zarar vermeyen (noninvazif) testler  aynı bölümde ve çoğu zaman o gün yapılmakta ve sonuç verilmektedir.  
 
Anne karnındaki bebeğin (fetus) kalbi ekokardiyografi (fetal eko) ile değerlendirilmektedir. Bu yöntem en pratik ve güvenilir yöntemdir. Jel ile kaplanmış prob anne karnında gezdirilerek uygulanır. İlk fetal ekonun gebeliğin 20-22. haftaları arasında yapılması önerilir ancak sonraki haftalarda da uygulanabilir. Anne ya da fetusa herhangi bir zararı yoktur. Fetal ekokardiyografi; kadın doğum uzmanlarının yaptığı rutin ultrasonografide bebeğin kalbi ile ilgili şüphelerin varlığında, bebeğin kalp sağlığını etkileyebilecek anne ve/veya aileye ait problemler bulunduğunda veya ailenin kendi isteği üzerine uygulanır.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.