Fitoterapi

Fitoterapi

Fitoterapi alternatif tıp yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bitkisel ilaç tedavisi anlamına gelen fitoterapi, geçmişten bu yana hastalara bitkisel ilaçlar ile tedavi olanağı sağlamakla beraber günümüzde modern tıp alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Uzman hekimler tarafından uygulanması gereken bu tedavi yöntemi için bu konuda uzmanlığı bulunmayan kişiler tarafından uygulanması durumunda çok ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Fitoterapi yalnızca bitkisel ilaçlar ile uygulanan bir tedavi yöntemi olmakla beraber her kişiye bütüncül bir yaklaşım ile hastanın durumuna göre çeşitli formlarda verilmektedir. Fitoterapi tedavisinde bitkisel ilaçlar; Ot, çay, kapsül, tablet, tentür, krem ve losyon şeklinde reçete edilerek hastalara verilmektedir. Fitoterapi tedavi süresi, kişiye ve hastalığa bağlı olarak değişiklik göstermekte olup hastanın fitoterapiye uygun olması da çok önemlidir. Grip, soğuk algınlığı gibi akut durumlar da hekimin reçete ettiği bitkisel ilaç, ilaçlar ile kısa bir süre de tedavi sağlanmaktadır. Kronik hastalıklarda da fitoterapi tedavi yöntemi ile oldukça etkili sonuçlar elde edilmekte olup gün geçtikçe tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Kronik hastalığı olanlar, tedavi yöntemi olarak fitoterapi tedavi yöntemini tercih etmek isteyenler kurumumuzda uzman hekim kontrolünde bütüncül yaklaşım ile tedavi olabilirler. İnternet satışı olan ve uzman hekim tarafından onanmadan kullanılan, fitoterapi tedavi üzere satılan bitkisel ilaçlar sağlığınız için oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Fitoterapi tedavisi çocuklar ve bebekler için de uzman hekim kontrolünde kullanılması uygundur. Hastalıkların tedavisinin yanı sıra bağışıklık güçlendirmek içinde fitoterapi oldukça etkili ve uzun vadeli bir tedavi yöntemidir.

Fitoterapi tedavisi, oldukça geniş bir hastalık yelpazesi için kullanımı uygun olup oldukça etkili sonuçlar elde edilmektedir. Peki, fitoterapi tedavisi hangi hastalıklar için kullanılabilir? 

 • Mide ve Bağırsak Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları
 • Kilo Problemleri
 • Migren ve Baş Ağrısı
 • Kalp ve Damar Hastalıkları
 • Prostat Hastalığı
 • Kısırlık Hastalığı
 • Hormon Hastalıkları
 • Şeker Hastalığı
 • Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları
 • Sinir ve Psikolojik Hastalıklar
 • Romatizma ve Osteoporoz Hastalıkları
 • Astım ve Solum Yolları Hastalıkları
 • Cilt Hastalıkları
 • Alerji Hastalıkları
 • Sigarayı bırakma
 • Uykusuzluk ve buna bağlı durumlarda da fitoterapi tedavi yöntemleri ile tedavi sağlanmaktadır.

Hastalığın çeşidi ve ne durumda olduğu, kişinin fiziki durumu gibi kriterler tedavi yöntemini, süresini ve iyileşme derecesini belirlemektedir. Aynı hastalık olmasına rağmen farklı insanların tedavisi de farklı olmaktadır. Fitoterapi tedavisi, hastayı bütüncül bir bakış açısıyla ele almakta olup her hasta için farklı reçete oluşturulmaktadır. Her hastalık kişiye özeldir. Bu bakış açısında olan uzman hekimlerimiz alternatif tıp olan fitoterapi tedavi yöntemini, modern tıp ile kişiye entegre etmektedir. Genel muayene edildikten sonra hastalar, uzman hekim tarafından istenen geniş tetkik ve tahlil sonuçlarına göre hastanın rahatsızlığına göre ilaç reçete edilir. Fitoterapi tedavisi uzun bir yol olarak gözükmesinin yanı sıra hastalığın tedaviye cevap verme durumu beklenilenden kısa olabilir. Kimyasal ve ilaç endüstrisi yerine, fitoterapi yani bitkisel ilaç tedavisini tercih etmek isteyen her hasta bu bölümden randevu alabilir. Kronik hastalıklarda, özellikle fitoterapi yöntemi oldukça etkili sonuçlar ortaya koymuştur. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar üzere fitoterapi yöntemi, günümüzde kronik hastalıklarda hastalar tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemi olmaktadır. İnsanı bütün olarak ele alan, hastalığın neden olduğu ve buna bağlı oluşan hastalığın tanı ve tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılan fitoterapi, doğanın bizlere sunduğu mucizevi bitkileri bu hastalıklardan kurtulmak için değişik formlarda (ot, çay, kapsül, tablet, krem, losyon, tentür) kullanılabilir.

Fitoterapi ve Bitkiler ile Tedavi

Fitoterapi ve bitkiler ile tedavi, destekleyici ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak kurumumuzda uzman hekim tarafından hastalara uygulanmaktadır. Fitoterapi tedavi yönteminde ilaçlar, bitkilerin belirli kısımlarından yararlanılarak hazırlanır. Bu bitkilerden; tıbbi çaylar, ilaçlar, kremler, şuruplar, damla, draje şekillerde türetilir ve hastalıklar için kullanılır. Bitkilerin içerdiği primer ve sekonder metabolitleri yani vitaminler, mineraller, protein ve karbonhidratlardan fitoterapi için ilaçlar elde edilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tıbbi bitkiler için, "Bir veya birden fazla organı tedavi edici, hastalıkları önleyici veya herhangi bir kimyasal ilacın öncüsü olabilen bitki çeşitleridir." tanımı yapmıştır. Bitkilerden elde edilen, hazırlanan ürünlere fitoterapitik ürünler, bitkisel ilaçlara da fitofarmaka denir. Fitoterapi tedavisi için temel koşul standardizasyondur. Bitkinin uygun koşullarda toplanmış ve hazırlanmış olması gerekmektedir. Bunun nedeni, içerisindeki başka etken maddelerin, kalıntıların, kontaminasyon riski olması ve bunlardan yararlanmak isterken vücuda ciddi zararlar da verebilecek olmasıdır. Fitoterapi tedavisinde ilaçlar, kesinlikle doktor teşhisi, tedavisi ve belirlenen uygun dozda ve yine belirlenen ürün olarak uygulanmalıdır. Fitoterapi tedavisinde kullanılabilen bazı fitoterapötik bitkiler;

 • Sarı Kantaron
 • Rezene
 • Yeşil Çay
 • Ekinezya
 • Yaban Mersini
 • Guarana
 • Kuşburnu
 • Isırgan Otu
 • Aynı-safa Bitkisi
 • Pelin Otu
 • Zerdeçal
 • Zencefil
 • Pasiflora

Her hastalık için farklı bitkilerden yararlanılsa da tek başına alınıp kullanılmamalıdır. Kurumumuzda fitoterapi tedavisi gerçekleştiren uzman bir hekim yardımı ile hastalığınız için ve genel korunma yöntemi olarak fitoterapi ilaçlarını kullanabilirsiniz. Bitkilerin kalitesinden, işlenmesi ve dozuna kadar hekim gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Farklı ilaç kullanımları, hastalık çeşitleri ve hastanın fiziksel durumu her fitoterapi ilacına uyumlu değildir. Hatta oldukça tehlikeli olabilmektedir. Kurum olarak alanında uzman hekimler ve son teknolojik cihazlar ile alternatif tıp olan fitoterapiyi modern tıp ile buluşturarak hastalarımızı tedavi etmekteyiz. Ciddi hastalıkların tedavisinde de etkili olan fitoterapi özellikle kanser tedavisinde de oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kanser tedavisi ve iyileşme süreci bittikten sonra da vücut tahribatını gidermek için yine fitoterapi ilaçları uzman hekim kontrolünde kullanılabilir. Modern tıpta da kullanılan ilaçların etken maddeleri  bitkilerin bazı kısımları kullanılarak yapılmaktadır. Artık ülkemizde de yaygınlaşan ve uzmanlarının bulunduğu sayılı fitoterapi eğitimi almış uzman hekim kadromuz ile iyileşmek hiç bu kadar doğal ve etkili olmamıştı diyeceğiniz tedaviler için kurumumuza müracaat edebilirsiniz.

Bütüncül, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan fitoterapi tedavisi  her yaştan insan için uygulanmaktadır. Doğal bir yöntem olan fitoterapi ile bitki tedavisi, sağlıklı yaşam için bağışıklığı destekleyici bir tedavi yöntemidir. Bütün hastalıkların iyileşme sürecinde önemli bir faktör olan bağışıklık sistemi, sadece hasta olduktan sonra değil hasta olmadan öncesi içinde iyi olduğu takdirde hastalığın oluşmasını da önlemektedir. Fitoterapi tedavi yöntemini hastayken değil hastalığınız bulunmadan da önleyici bir koruma kalkanı olarak tercih edebilirsiniz. Mesela kanser hastalığı, dışarıdan bir virüsün bizlere bulaşmasıyla orta çıkan bir hastalık türü değildir. Kanser hücresi her insanda bulunan fakat belli koşullar sonrasında meydana çıkabilen bir hastalık türüdür. Burada bağışıklık sistemi oldukça önemli bir faktördür. Kanserin genlerden gelen kalıtsal bir yatkınlığın yanı sıra şeker tüketiminin bu hastalığın ortaya çıkmasında oldukça fazla bir rolü bulunmaktadır. Kanser hücreleri şeker yiyerek beslenip ve çoğalarak farklı organlara sıçrayabilir. Fakat bağışıklığı kuvvetli olan bir insanın şeker yiyerek beslenen kanser hücresini etkisiz hale getirebileceği bilinmektedir ve bu sebeple bağışıklığı güçlendirmek adına her insan fitoterapi yöntemlerini hastalık önleyici olarak tercih edip danışmanlık alabilir.

Hastalıklar ve Bitkisel Tedavileri

Beyin ve sinir hastalıklarında doğru bitkisel tedaviler ile beyin hücreleri yenilenerek hastalıklar tedavi, yavaşlatma ve yaşamı hastaya konforlu hale getirecek kadar bile olsa etki etmektedir. Ms, alzheimer, parkinson, als ve epilepsi gibi hastalıklar beyin ve sinir hastalıkları olarak bilinir. Bu hastalıklarda ağır metaller ve toksit maddeler vücuttan bitkisel ilaçlar sayesinde atılarak, temizlenerek tedavi edilmesi mümkündür.

Kanser hastalığı tedavisi olarak kullanılan kemoterapi yöntemi vücutta sadece kanserli hücreleri öldürmez, diğer hücreleri de kısmen veya tamamen öldürebilir. Bu nedenle 4. evre kanser hastalarını dahi iyileştirebilen fitoterapi yöntemi, hem sadece kanser hücrelerini öldürüp bir de bağışıklığı kuvvetlendirmesi ile başarılı bir tedavi yöntemi olarak hastalar tarafından tercih edilmektedir ve son zamanlarda başarı grafiği oldukça yükselmektedir.

Kısırlık, erkek veya kadından kaynaklı bir üreme(me) hastalığıdır. Erkeklerden kaynaklanan kısırlık probleminde sperm azlığı ve canlı sperm olmayışı kısırlığın nedenlerindendir. Fitoterapi tedavisi ile faydalı vitamin ve mineral desteği ile sperm sayısının fazlalaşması ve gelişmesi sağlanabilir. Sperm gelişimi için uygulanacak tedavi süresince bitkisel ilaçlar ile istenilen gelişime ulaşılabilir. 

Kalp ve damar hastalıkları en çok ölümün görüldüğü hastalık çeşididir. Birçok hastalığın kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Tansiyon, şeker, damar tıkanıklığı bunların başında gelir. Sigara başta olmak üzere şeker tüketimi, paketli ve katkı maddeli gıda tüketimi kesinlikle terk edilmelidir. Bozulan damar hücrelerini, fitoterapi tedavi yöntemi ile yeniden yapılandırıp onararak sağlığına kavuşturmak mümkündür. Bu sayede damar tıkanıklığına bağlı kalp problemleri önlenmiş olur.

Romatizma hastalığı, vücudumuzdaki tüm eklem ve kas sistemi için iltihaplı ve mekanik olmak üzere iki çeşidi bulunan bir hastalık çeşididir. Eklem ve kaslardaki sorunları fitoterapi yöntemi ile gidermek mümkündür. Hastalığın çeşidine, nerede olduğuna ve hastalık durumuna göre bitkisel tedavi yöntemi ile iyileşmesi ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılması mümkündür.

Prostat hastalığı 3 şekilde görülmektedir. İyi huylu yani kanser olmadan büyüyen prostat, kanser yolu ile büyüyen prostat ve iltihaplı prostat olmak üzere 3'e ayrılabilir. Prostat tedavisinde fitoterapi tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Özellikle ısırgan otu, domatesin kabuğunda bulunan likopen ve brokolinin içinde bulunan sülforafan prostat hastalığı için oldukça etkili birer bitkilerdir. Fakat uzman hekim kontrolünde hazırlanmış ve reçete edilmiş olanları kullanılmalıdır. Fitoterapi de bu bitkilerin ekstraktları yani özleri kullanılarak hazırlanır kullanımı uygun hale getirilir.

Koah, akut değil kronik bir hastalıktır ve en ölümcül 3. hastalıktır. En büyük sebebi sigara olmakla beraber genellikle erkeklerde görülen bir hastalık çeşididir. Koah, sürekli ilerleyen ve hastanın yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir hastalıktır. Fitoterapi ile koah hastalığının tedavisi  mümkündür. Koah hastalığının iyileşmesindeki en önemli faktör bağışıklığın güçlenmesi ile ilgilidir. Fitoterapi ile bağırsak florasını düzeltip iltihabın ve enflamasyonun kurutulması gerçekleştirilir. Daha sonra antioksidanlar ile vücuttan toksit maddelerin atılması sağlanır ve son olarak da akciğerdeki zarar gören hücrelerin onarılması ile de tedavi sonuçlandırılır.

Depresyon ve ruhsal hastalıklarda da ilaçların yanı sıra etkili ve kalıcı çözümler arayanlara fitoterapi yöntemi ile kurumumuzda tedavi olanağı sunmaktayız. Depresyon, panik atak, anksiyete gibi hastalıklara etkili ve uzun vadede kalıcı çözüm sağlayacak bitkisel ilaç tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından hastalara uygulanmaktadır.

Kesinlikle aktardan alınan -uzman hekim kontrolü olmadan- bitkiler kullanılmamalıdır. Hastaya yarardan ziyade büyük sağlık sorunları yaşatabilir. Her insan özeldir ve hastalık da kişiye özeldir. Fitoterapi de her hastanın fiziksel durumu, hastalığın çeşidi, tanı ve tedavisi de kişiye özeldir.

 

Koru Ankara Hastanesi - Çalışma Saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba: 08:30 - 18;00
Perşembe Cuma: 08:30 - 17;30
Cumartesi: 08:30 - 16;00
Saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Acil ServisÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleri 24 saat hizmet sunmaktadır.