Kadın Hast. ve Doğum

Smear Testi Nedir? Smear Testi Nasıl Yapılır?
Kadın Hast. ve Doğum

Smear Testi Nedir? Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear Testi Nedir? Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear testi, kadınlarda rahim ağzı kanseri belirtilerini kontrol eden bir sınavdır. İlk olarak Dr. Georgios Papanikolaou (1883–1962) tarafından geliştirildiği için buna Pap testi de denir.

  Rahim ağzındaki anormal hücreleri tespit etmek için bir yayma testi kullanılır. Bu, doktorların serviks dokusunda kanseri gösterebilecek herhangi bir değişikliği tanımlamasına yardımcı olur. Herhangi bir anormallik bulunursa, kanser olup olmadığınızı doğrulamak için daha ileri testler yapılacaktır.

  Neden Smear Testine İhtiyacım Var?

  Smear testi, rahim ağzınızdaki kanser belirtilerini kontrol eden basit bir kan testidir. Genellikle her üç yılda bir yapılır, ancak serviks kanseri riskiniz yüksekse doktorunuzdan daha erken bir smear testi yapmasını isteyebilirsiniz.

  Kadınların 25 ila 65 yaşları arasında üç yılda bir smear testi yaptırması gerekmetedir. Yapılması kolay, hızlı, ağrısız ve nispeten ucuz olduğu için önerilmektedir.

  Smear Testimi Ne Zaman Yaptırmalıyım?

  Daha önce smear testi yaptırmadıysanız, ne zaman yaptırmaya başlamanız gerektiğini doktorunuza sorun. Yaşınıza, aile geçmişinize ve diğer faktörlere göre size tavsiyelerde bulunacaklardır.

  Smear Testlerimi Ne Sıklıkla Yaptırmalıyım?

  25-49 yaş arası üç yılda bir smear testi yaptırmalısınız. 50 yaş ve üzeri kadınların da düzenli smear testi yaptırmaları önerilir.

  Smear Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

  Henüz rahim ağzı kanseri taraması yaptırmadıysanız, şimdi doktorunuzdan randevu almanın tam zamanı. Rahim ağzı kanseri, kadınlar arasında en yaygın kanserlerden biridir.

  Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear testi sırasında özel bir fırça kullanılarak rahim ağzınızdan bir hücre örneği alınır. Bu daha sonra mikroskop altında inceleneceği bir laboratuvara gönderilir. Herhangi bir anormal değişiklik bulunursa, daha ileri testler yapılacaktır.