NST (Non Stres Test) Nedir?
Kadın Hast. ve Doğum

NST (Non Stres Test) Nedir?

  NST (Non Stres Test) Nedir?

  NST (Non Stres Test), hamilelik sırasında bebeğin kalp atış hızını ve hareketini kontrol etmek için kullanılan bir ultrason muayenesidir.

  NST (Non Stres Test) sırasında doktor bebeğin kalp atışlarının ve hareketlerinin görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanacaktır. Bu testin sonuçları, bebeğin gelişiminde herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

  NST (Non Stres Test) yaklaşık 20 haftalık gebelikte yapılır.

  Hamileyseniz, hamile olduğunuzu öğrendikten sonra mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla bir ziyaret planlamalısınız. Prosedürü geçmek için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmanız gerekecektir. Ayrıca, doktorunuzun testi gerçekleştirmek için uygun ekipmana sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

  NST (Non Stres Test) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  NST (Non Stres Test) hakkında bilmeniz gereken ilk şey ağrısız olmasıdır.

  NST (Non Stres Test) sırasında, doktor karnınızda ileri geri hareket etmek için bir cihaz kullanacaktır. Bu, ses dalgalarının rahminizin duvarlarından sekmesine ve vücudunuzda dolaşmasına neden olur. Doktor daha sonra bu dalgaların ne kadar hızlı hareket ettiğini ölçecektir. Bu ölçüm onlara bebeğinizin kalbinin ne kadar hızlı attığı hakkında bir fikir verecektir.

  Hamileyseniz, testten önce alkol almamalı veya herhangi bir ilaç almamalısınız. Ayrıca kafein ve nikotinden de kaçınmalısınız. Testten önce hafif bir şeyler yediğinizden emin olun.

  Hekim karnınıza jel sürecek ve ardından probu karnınıza yerleştirecektir.

  Prob yerine oturduğunda, teknisyen probun yerinde kaldığından emin olmak için eliyle hafifçe bastırır. Daha sonra bebeğin kalp atışını bulmak için probu karnınızda ileri geri hareket ettirecektir.

  Bebeğin kalp atışını bulana kadar probu karnınızın üzerinde hareket ettirecektir.

  Hamileyseniz, regl döneminiz geciktikten sonra mümkün olan en kısa sürede NST (Non Stres Test) planlamalısınız. Bu test siz doğum yapana kadar en az dört haftada bir yapılır. Ayrıca her doğum öncesi ziyaretten önce bir tane yapmanız gerekecek.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."