Hamilelikte Şeker Yüklemesi
Kadın Hast. ve Doğum

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

  Hamilelikte Şeker Yüklemesi

  Diyabet hastalığı olmayan ve ilk kez hamileliği esnasında şeker metabolizmasında bozukluk ortaya çıkan hastalar gestasyonel diyabet veya diğer bir ifadeyle hamilelik diyabeti olarak isimlendirilir.

  Bu nedenle hamileliğin 24 - 28 haftaları arasında “50 gr. Glukoz Tarama Testi” uygulanmaktadır. Söz konusu bu test için bir saatlik zaman diliminde, aç ya da tok fark etmeksizin 50 gr. Glukoz içeren su içirilmesinin ardından 1 saat sonra hamilenin kan şekeri (venöz plazma glukoz düzeyi) ölçülür.

  Hamilelik sırasında şeker yüklemesi bazı kadınlar için gerekli olabilir. Ancak, kaçınılması gereken belirli zamanlar vardır.

  Hamilelik sırasında şeker yüklemesi, bebeğin yeterli besin almasını sağlamak için doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Ayrıca gestasyonel diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hamilelik sırasında şeker yüklemesi, düşük yapma riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

   

  Gebe Kalmadan Önce Şeker Yüklemesinden Kaçının

  Hamile kalmayı planlıyorsanız, çok fazla şeker tüketmekten kaçının. Buna şeker, soda, meyve suyu ve şekerli kahvaltılık gevrekler gibi ilave şeker içeren gıdalar dahildir. Meyve ve sebzelerde bulunan doğal olarak oluşan şekerlerin alımını da sınırlayabilirsiniz.

   

  İlk Üç Aylık Dönemde Şeker Yüklemesinden Kaçının

  Hamile kadınların günde 25 gramdan fazla şeker tüketmemeleri önerilir. Bununla birlikte, yakında hamile kalmayı planlıyorsanız, ilk üç aylık dönemde şeker yüklemesinden kaçınmanız gerekir. Bunun nedeni, bebeğin beyin gelişiminin hala bu aşamada gerçekleşmesidir. Bu nedenle, yüksek miktarda şeker içeren her türlü gıdadan kaçınmak daha iyidir.

   

  İkinci üç Aylık Dönemde Şeker Yüklemesinden Kaçının

  İkinci üç aylık döneminizde şeker yüklemesinden kaçınmanız önerilir. Bunun nedeni, bebeğin organlarının bu aşamada hızla gelişmesidir. Bu nedenle çok fazla şeker tüketmek sadece fetüse zarar vermekle kalmayacak, daha sonra komplikasyonlara da neden olacaktır.

   

  Üçüncü Trimesterde Şeker Yüklemesinden Kaçının

  ikizlere veya üçüzlere hamileyseniz, bebeklerin düzgün büyümesini sağlamak için ekstra kalori tüketmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda meyve, süt ve ekmek gibi yiyecekleri yiyerek şeker yükleyebilirsiniz.

   

  Doğumdan Sonra Şeker Yüklemesinden Kaçının

  Doğum yaptıktan sonra vücudunuzun doğum ve doğum stresinden kurtulması gerekir. Bu, eskisi kadar yemek yiyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle bu aşamada çok fazla şeker tüketmekten kaçının. Ayrıca karbonhidrat alımını, özellikle beyaz pirinç, makarna ve patates gibi basit karbonhidratları azaltmayı deneyebilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."