Jinekolojik Ameliyatlarda Da Vinci Robotik Cerrahi
Kadın Hast. ve Doğum

Jinekolojik Ameliyatlarda Da Vinci Robotik Cerrahi

  Da Vinci Robotik Cerrahi ile Jinekolojik Ameliyatlar Daha Konforlu

  Koru Hastanesi’nde deneyimli ve uzman hekimlerimiz, da Vinci robotik cerrahi yönetimini kullanarak yüzlerce başarılı operasyona imza atmıştır.

  Da Vinci Robotik Cerrahi ile Histerektomi

  Doktorunuz histerektomi önerirse, uterus için en etkili ve invazif tedavi seçeneklerinden biri olan da Vinci Histerektomi uygular. Ameliyat, cerrahların yalnızca birkaç küçük kesi kullanarak eşsiz bir hassasiyet ve kontrolle çalışmasını sağlayan da Vinci Cerrahi Sistemi kullanılarak gerçekleştirilir. Tipik olarak robotik cerrahi ile yapılan histerektomiler, karın çevresinde 3 ila 5 ayrı kesi gerektirir. Tek bölgeli histerektomi ile cerrah, bir konsola oturarak hastanın anatomisinin 3 boyutlu, yüksek çözünürlüklü görüntüsünü elde eder. Cerrah göbek deliğinden 1 cm’lik küçük bir kesi yapar ve aletin kollarını, kamerasını hareket ettirir. Gerçek zamanlı olarak, sistem cerrahın el ve parmak hareketlerini hastanın içindeki minyatürleştirilmiş aletlerin daha hassas hareketlerine çevirir.

  Çoğu hasta için da Vinci Histerektomi, özellikle jinekolojik kanser için radikal histerektomi gibi daha zorlu prosedürler gerçekleştirirken vajinal, laparoskopik veya açık abdominal histerektomi gibi geleneksel yaklaşımlara göre çok sayıda potansiyel fayda sağlayabilir. Olası faydalar şu şekildedir:

  • Önemli ölçüde hastanın ameliyattan sonra daha az ağrı yaşaması
  • Daha az kan kaybı
  • Ameliyat esnasında daha az komplikasyon
  • Kozmetik olarak daha az yara izi
  • Daha kısa hastanede kalış süresi
  • Normal günlük aktivitelere daha hızlı dönüş

  Da Vinci, cerraha, geleneksel açık veya minimal invaziv yaklaşımlara kıyasla, kanser ameliyatları sırasında lenf düğümlerinin diseksiyonu ve çıkarılması için üstün bir cerrahi yöntem sağlar. Da Vinci Histerektomi ayrıca cerrahınızın anatomiyi 3D görüntü sayesinde daha iyi görselleştirmesine olanak tanır. Bu özellikle mesane gibi hassas ve sınırlı yapılar etrafında çalışırken çok önemlidir. Cerrahların önceki pelvik cerrahiden, lokalize edilemeyen kanserden veya abdominal histerektomiden kaynaklanan adezyonları (yapışıklıkları) içeren karmaşık, radikal bir histerektomi gerçekleştirirken belirgin bir avantaja sahip olduğu anlamına gelir. Da Vinci Cerrahi Sistemi kullanılarak yapılan radikal histerektomi veya abdominal histerektomi güvenli ve etkili kabul edilirken, bu prosedürler her birey için uygun olmayabilir. Doktorunuza tüm tedavi seçeneklerinin yanı sıra bunların riskleri ve faydalarını sorun.

  Miyomların da Vinci Robotik Cerrahi ile Tedavisi

  Rahim fibroidleri, tüm kadınların en az dörtte birinde meydana gelen iyi huylu (kanserli olmayan) tümörlerdir. Rahim zarının altında, rahim duvarının içinde veya rahim dışında büyüyebilirler. Çoğu kadın rahim tümörü veya fibroidlerle ilgili herhangi bir belirti hissetmez. Ancak diğerleri için, bu miyomlar aşırı adet kanamasına (menoraji de denir), anormal dönemlere, uterin kanamaya, ağrıya, rahatsızlığa, sık idrara çıkmaya ve kısırlığa neden olabilir.

  Tedaviler arasında tümörü küçülten rahim fibroid embolizasyonu ve ameliyat yer alır. Uterus tümörleri için cerrahi tedavi genellikle cerrahın histerektomi yoluyla rahmin tamamını almasını içerir. Histerektomi, miyomları çözmenin kanıtlanmış bir yolu olsa da, her kadın için en iyi cerrahi tedavi olmayabilir. Örneğin, daha sonra hamile kalmayı umuyorsanız, miyomektomi gibi histerektomiye alternatifler düşünebilirsiniz. Miyomektomi, rahim fibroidlerini çıkarmak için yapılan uterusu koruyucu bir prosedürdür.

  Miyomektomiye geleneksel yaklaşım, büyük bir abdominal kesi yoluyla açık cerrahidir. Her bir uterin fibroidin etrafını kestikten ve çıkardıktan sonra, cerrah, olası uterus kanamasını, enfeksiyonu ve yara izini en aza indirmek için uterus duvarını dikkatlice tamir etmelidir. Doğru onarım, gelecekteki gebeliklerde uterus rüptürü riskini azaltmak için de kritik öneme sahiptir. Menoraji, yaygın adet kanamasıdır ve operasyon sonrası sık görülen bir komplikasyondur.

  Miyomektomi laparoskopik olarak da yapılırken, bu yaklaşım cerrah için zor olabilir ve açık cerrahiye göre sonuçları olumsuz etkileyebilir. Laparoskopik miyomektomiler genellikle açık abdominal miyomektomilerden daha uzun sürer ve %28 oranlara kadar cerrahi sırasında açık abdominal insizyona (kesiye) dönüştürülür.

  Minimal invaziv miyomektominin yeni bir kategorisi olan da Vinci Miyomektomi, en iyi açık ve laparoskopik cerrahiyi birleştirir. Cerrahlar, robotik teknolojisindeki en son evrim olan da Vinci Cerrahi Sisteminin yardımıyla, benzersiz hassasiyet ve kontrolle küçük kesilerden rahim fibroidlerini çıkarabilir.

  Robotik üroloji ekibimiz, çeşitli ürolojik rahatsızlıkları olan hastalara yardımcı olmak için yenilikçi tedavi seçenekleri sunmaya kararlıdır. Günümüzde mevcut olan en ileri teknolojiyi, en gelişmiş teşhis tedavilerini ve kapsamlı bakımı kullanarak kaliteli sağlık hizmeti sağlıyoruz.

  İnfertilite Tedavisinde Da Vinci Robotik Cerrahi

  Bireyselleştirilmiş ve hasta merkezli yaklaşımımızla hekimlerimiz, doğurganlık ve jinekolojik sorunların teşhis ve tedavisi için hem kapsamlı hem de son teknoloji bakım sağlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında çalışan cerrahlarımız, üreme işlevini etkileyen anatomik bozuklukların cerrahi olarak düzeltilmesi konusunda özel eğitimlerini tamamlamışlardır.

  Da Vinci robotik cerrahisi, kısırlığı olan hastalara rahim fibroidlerini, yumurtalık kitlelerini, pelvik yapışıklıkları ve fallop tüplerinde oluşan problemleri ameliyat ile iyileştirmeye yardımcı olur. Endometriozis, hormon dengesizlikleri, anormal kanama ve diğer jinekolojik hastalıklar gibi bazı durumlar doğurganlığa engel olabilir. Da Vinci robotik cerrahi yöntemi bu durumları tedavi etmek için kullanılır. Yenilikçi ve son teknolojinin kullanıldığı bu yöntem, hastanede kalış ve iyileşme süresini azaltırken, küçük kesilerden yalnızca minimum yara izi bırakır. Cerrahın robotik sisteme rehberlik etmesine olanak tanıyan 3D görüntüleri kullanan bu devrim niteliğindeki yöntemle ameliyat sonrası komplikasyonlar büyük ölçüde azaltılır. Da Vinci robotik cerrahinin kesin doğruluğu, yüz güldüren sonuçlar ve hastanın büyük ölçüde ameliyat sonrası daha az ağrı yaşamasını sağlar.

  Jinekolojik Onkoloji’de Da Vinci Robotik Cerrahi Yöntemi

  Robotik jinekolojik onkoloji ekibimiz, günümüzün en gelişmiş minimal invaziv teknolojisini kullanarak hastalarını kısa sürede iyileştirmeye kendini adamıştır. Araştırma ve tedavi seçeneklerimiz, hastalarımızdaki prekanseröz (kanserleşmeye yatkın) lezyonlar ve jinekolojik kanserler için klinik sonuçları iyileştirir. Jinekolojik onkoloji cerrahlarımız, çok çeşitli iyi ve kötü huylu tümöral oluşumların tedavisinde kapsamlı deneyime sahiptir. 

  • Histerektomi  ile rahim ağzı ve rahim kanserlerinin yanı sıra diğer tüm jinekolojik kanser türlerinin tedavisi bağlamında radikal histerektomi, basit histerektomi, pelvik ve paraaortik lenf nodu diseksiyonları gerçekleştirilir.
  • Salpingo-Ooferektomi yapılarak yumurtalık kisti, kanser öncesi lezyonlar, adneksiyal (batın içi genital organlar) veya pelvik kitlenin tedavisi için histerektomi ile veya histerektomi olmadan tam, kısmi, tek taraflı veya bilateral yumurtalık çıkarılması ve yumurtalık kanserinin evrelendirilmesi dahil pek çok işlem gerçekleştirilmektedir.
  • Jinekolojik kanser riski taşıyan hastalarda risk azaltma ameliyatı olarak histerektomi ve yumurtalıkların alınması Da Vinci Robotik Cerrahi yöntemiyle sağlanır.
  • Miyomlar kısa süre içerisinde kontrol altına alınır.

  Robotik Cerrahi ile Tedavi Edilen Durumlar

  • Adenomiyozis
  • Rahim ağzı kanseri
  • Kronik pelvik ağrı
  • Endometriyal kanser
  • Endometriozis
  • Morbid obezite
  • Yumurtalık kanseri
  • Rahim kanaması
  • Rahim fibroidleri
  • Rahim kanseri

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."