Genital Estetik Nedir?
Kadın Hast. ve Doğum

Genital Estetik Nedir?

  Genital estetik dış genital organlardan iç genital organlara kadar yapılan müdahalelere denmektedir. Dış genitel organlarını beğenmeyenler, ilişki sırasında ağrısı olanlar ve genitel organlarda olan bozulma nedeni ile gaz çıkarma ve idrar kaçırma sorunu olan kadınlar genitel estek ameliyatına başvurabilirler. Genelde en çok başvuru yapılan ameliyatlar, vajina esnekliği şikâyeti sonucu yapılmaktadır ve en çok uygulanmakta olan ameliyat vajina daraltmasıdır. Genital estetik; işlevsel sıkıntılar ve görsel sıkıntılar olmak üzere iki sorundan dolayı ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan çözümlemelerin bir kısmı görsel anlamda hastaya özgüven kazandırırken bir kısmı da aynı zamanda cinsel birliktelik sırasında hazın daha derin yaşanmasına katkı sağlar. Genitel estetik: son yıllarda oldukça artan ve trend haline gelen bir estetik uygulamasıdır. Türkiye'de vajina estetiği olarak tanımlanır ama genitel bölge ile ilgili kadında ve erkekte yapılan bir takım estetik operasyonlarıdır. Olayın estetik boyutundan çok fonksiyonel açılardan da birçok faydası vardır. Medikal, hijyenik, psikolojik ve sosyolojik anlamda kişiye kattığı pek çok yararı vardır. Dünyada ve Türkiye'de en çok yapılan ameliyatlar arasında iç dudakların kısaltılması ve estetik olarak küçültülmesi ayrıca doğum sonrası gelişen vajina ile ilgili oluşan bir takım sarkma problemlerinde uygulanan vajina daraltma operasyonları vardır.

  Genital estetik, Amerikan Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre bütün estetik operasyonları içinde en fazla artan trende sahiptir. Estetik; köken olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde başladı ve daha sonra Avrupa ve Türkiye'de hızlı bir şekilde yayılmıştır. Bu estetik hakkına toplumsal bilincin oluşturulması, operasyonları doğru kişilere, doğru hasta grubuna ve uygun tekniklerle yapılması ve hasta beklentilerini tam olarak karşılaması son derece önemli bir konudur. Özellikle vajina daraltma operasyonları öncesi hastaların iyi bir incelemeden geçirilmesi çok büyük önem arz etmektedir. 

  Genital estetikte cerrahi tedavinin yanında yeni teknolojinin gelişmesiyle lazer ve radyo frekans gibi bazı aletlerin yardımıyla da yapılabilmektedir. Cerrahi gerektiren hasta grubunun yanı sıra ameliyat gerektirmeden yapılacak müdahaleler de vardır. Buna örnek olarak lazer tedavisinin çok fayda verdiği hasta grupları bulunmaktadır. Hastanın öyküsü ve muayenesinden hangisine ihtiyaç duyulduğu tespit edilmektedir. Doğum sonrasında idrar torbası ve kalın bağırsağında fıtıklaşma olmuş hastalar için cerrahi tedavi daha uygun olabilmektedir. Bunun yanında genitel kanal yüksek derecede fıtıklaşmış değilse ve idrar torbası cerrahi müdahale gerektirmeyecek kadar fıtıklaşma var ise lazerden yararlanılmaktadır. Lazer uygulaması cerrahi müdahaleye göre çok kısa sürmektedir ve anestezi ihtiyacı yoktur. Hasta lazer müdahale sonrasında yürüyerek istediği yere gidebilmektedir. Bunlar lazer tedavisinin sunduğu avantajlardır.

  Genital Estetikte Cerrahi Yöntem

  Dünyada en çok yapılan genital estetik: iç dudakların kısaltılması ve iç dudakların küçültülmesidir. Bu operasyonlar medikal amaç ile de yapılmaktadır. Vajina daraltma operasyonları daha çok doğum sonrası oluşan vajina bölgesinde sarkma, duyarsızlaşma, his azalması ve bu konuda eşleri ile sorun yaşayan kadınlar için çözümler üretilmektedir. Epizyo dikişleri, doğumdan kalan izleri de düzeltilmesi hem cinsel ilişkide ağrı sorununu çözmede hem de estetik olarak güzel bir görünüm elde etmede son derece önemlidir. Vajina daraltma operasyonları 35-40 yaşından sonra gelen hastalar ve doğum sayısını tamamlayan hastalar genelde başvurmaktadır. Yaşlanmaya bağlı özellikle kolojen sentezi vücutta azalmaktadır. Doğal yaşlanma süreci özellikle menopozla beraber östrojen hormonunun düşmesiyle beraber daha da hızlanmaktadır. Bunu gidermek için bir takım cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

  Vajinoplasti ameliyatları halk dilinde vajina daraltması yaklaşık olarak 30-45 dakika arasında sürmektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman vajina estetiğinin yapıldığı anlaşılmamaktadır. Dikişler kendiliğinden emilen dikişler olmaktadır ve iyileşme süresi ortalama 6 haftadır. Ameliyat, genel anesteziye gerek kalmadan spinal veya lokal anestezi kullanılarak yapılan bir müdahaledir. Ameliyat süresi kısa olduğundan dolayı ertesi gün hatta aynı gün bile taburcu olmak mümkündür. Zayıf ağrı kesiciler ile herhangi bir oluşacak ağrı giderilmektedir. Ertesi günden itibaren kadın günlük aktivitelerine devam edebilir. Cerrahi operasyondan sonra hasta, doğum yapmamış gibi eski haline dönmektedir. Labioplas denilen, dudak estetiği de genitel müdahalelerden bir tanesidir. Bu estetik türünde genç kızları da fayda sağlayabilmektedir. Çünkü genç bir kızın genital bölgesi herkes ile aynı değildir. Cinsiyet dudakları, klitoris, kızlık zarı 3-4 cm geri olduğu için herhangi bir cinsel hayatı olmayan; kendinde hem fiziksel olarak rahatsız hem de kendini estetik olarak güzel bulmayan kadınlara ameliyat uygulanabilir. Bazen de cerrahi olmayan alternatif birtakım yöntemlere de başvurulabilir.

  Genital Estetik Cerrahi Dışı Yöntemler

  Cerrahi de özellikle genital bölge ile ilgili geçmişten beri en sık uygulanan lazer operasyonları vardır. Lazerin temel mekanizması cilt altı dokuda kolojen ve elastin bağ dokusunun sentezini artırmak ve bu şekilde sıklaşma hücrenin yenilenmesini sağlamaktır. Daha yeni bir teknolojide radyo frekans genitel alana uygulanmaya başlanmıştır. Aynı mekanizma ile doku penitrasyonu yöntemi yıkıcı etkileri daha az olması nedeni ile daha tercih edildiği gözlemlenmiştir. Bu operasyonların kullanım şekilleri yaklaşık olarak aynıdır. Vajina sıklaştırma, gençleştirme ve özellikle kadınlarda idrar kaçırma problemleri için ve özellikle cerrahi dışı bir yöntem olduğundan dolayı çok tercih edilmektedir.

  Özellikle 60'lı yaş grubundaki kadınların %50'si idrarlarını tutamamaktadırlar. Öksürük, hapşırma, gülme gibi karın basıncının artığı durumlarda idrar kaçırma problemleri ve bunlar için uygulanan bir takım cerrahi işlemleri vardır. Bu cerrahi işlemlerin birtakım riskleri olmaktadır. Eğer gerektiren müdahale cerrahi işlem olmadan ameliyatsız bir şekilde ve 15-20 dakikada gibi kısa sürede lazer ya da radyo frekansı ile çözüle bilinirse bu doktora ve hastaya çok kolaylık sağlamaktadır.

  Genital Estetikte Lazer ve Radyo Frekans Yöntemi

  Kadın hayatında; doğumlar, hormonal değişiklikler, kilo alma, kilo verme gibi bazı hastalıklar bütün vücudu olduğu kadar genital kısmı da etkilemektedir. Vajinanın genişlenmesi veya ilişki sırasında eski hassasiyetin olmaması kadınların kendine olan özgüvenini azaltmaktadır. Zor ve iri doğumlar sonucu ya da 9 ay bebeğin taşınması sonucu idrar torbasında oluşan baskıdan dolayı idrar kaçırma gibi sorunlar çok sık yaşanmaktadır. Lazer tedavisi ile vajinal kanal eski ıslaklığına ve dokusuna kavuştuğu için herhangi bir ilaç tedavisi almadan hasta tedavi olabilmektedir. Aslında lazer ve radyo frekans teknoloji bir termal enerji yani ısı enerji ile dokudaki ısınma ve geçici bir hasarlanma oluşturuluyor. Bu hasarlanma sonucunda dokuyu onarıcı hücreler bölgeye hücum etmektedir. Daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlıyor. Aslında bütün teknolojilerdeki mantık aynıdır. Önce dokuya geçici bir hasar verilir ve daha sonra hızlı bir iyileşme süreci başlar. Mekanizma bu şekilde çalışmaktadır. Tıpta bütün cihazların yıllardır kullanılan cihazlardır. Bu cihazların vajinal ve genitel bölgede bir şekilde adapte edilmesi 2000'li yılların başlarında ortaya çıkmıştır. Lazer yöntemi ile çok kısa bir süre içinde sonuç alınmaktadır. Ortalama bir veya maksimum iki seans ile tedavi olabilmektedir. İki seans arasında yaklaşır bir ay ara vardır. Ağrılı bir işlem değildir. Tedaviyi yapmak için yaz ve kış ayrımı yoktur her zaman yapılabilir. Sadece ortalama bir haftalık cinsel ilişkiye ara verilmesi gerekmektedir. Bir hafta sonra günlük cinsel ilişki düzenine dönülebilmektedir. Lazer ile ilgili tedavilerde çok büyük sıkıntı görülmemiştir. Sadece vajina beyazlatma gibi bir işlem düşünülüyor ise dış dudakların olduğu koyuluk olan kısımların soyma işlemi yapıldığı için bir aylık iyileşme süreci vardır.

  Genital Estetik Ek İşlemler

  Büyük dudakların küçültülmesi veya büyük dudakları çökmüş birtakım kırışıklıklar olmuş hastalara uygulanan yağ enjeksiyonları diğer işlemlerdendir. Cinsel haz ve uyarıyı artırmak için genitel bölgeye yapılan kişinin kendi plazması alınıp belli bölgede enjeksiyonu ile dokuda gençleşme sağlayan yeni teknikler mevcuttur. Büyük dudakların zamanla içlerindeki yağ dokusunun gevşemesiyle oluşan sarkma ve kıvrımların düzeltilmesi içinde küçük dolgular yapılabilmektedir. Küçük dudaklarda zamanla gevşeyip sarkabilmektedir. Bunun sonucunda hastaya cinsel ilişki sırasında acı vermektedir. Bu sorunda küçük cerrahi işlemlerle toparlanarak estetik anlamda daha iyi sonuçlara ulaşılabilmektedir.  Menopoz döneminde kadınlar hormonal yönden tedavi almayı istemedikleri için vajinal kanal çok kurumaktadır. Özellikle menopoz döneminde hormon kullanamayan ve belli meme kanseri olan hastalarda hormonsuz bir tedavi alternatifi sunulmaktadır. Eğer hormon kullanmasında herhangi bir sakınca yok ise bunları da kombine olarak verilebilmektedir. Son derece güzel ve başarılı sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca genitel bölgeleri renkli olan kadınlarda bazı tip lazer uygulamaları ile tedavi etme yollardan bir tanesidir. Özellikle yurtdışında popüler olan G noktasının belirginleştirmesi için bu noktaya küçük kolojen aşılar yapılabilmektedir. Bu noktanın belirginleştirilmesi hastanın hayatına olumlu yönde etkilerden bir tanesidir.

   İdrar Kaçırma Nedenleri

  İdrar kaçırma birçok sebepten oluşabilmektedir. Genelde doğumdan sonra karşılaşılmaktadır. Lazerle çözüme kavuşan idrar kaçırma özellikle stres, öksürme, hapşırma, gülerken yani bir performans yaparken oluşan sorunlarda fayda sağlar. Farklı bir hastalık durumu olan tuvalete yetişememe sorununda da lazer yöntemi ile idrar kaçırma tedavisinde gerçekten iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastalarda başarı oranı çok yüksektir.  Ama her idrar kaçırma probleminin tedavisi lazer yöntemini kullanarak düzeltilememektedir. İlk olarak idrar kaçırmasının tipinin belirlenmesi lazımdır.  Bunun için hasta belirli muayenelere tabi tutulmaktadır. Bu testlerin sonucuna göre lazerden fayda görüp görülemeyeceğine uzman doktorlar tarafından karar verilir.  İdrar kaçırma, özellikle mesaneyi ve idrar kanalını besleyen bağ dokusunda oluşan zayıflamadan kaynaklanmaktadır. Bu kolojen özellikle yaşa bağlı olarak gittikçe azalmaktadır. Menopoz döneminden sonra daha hızlı azalmaların oluştuğu görülmektedir ve bu kolojeni artırmak için birtakım egzersizler yapılmalıdır. Ayrıca sinir ve stresten uzak durmakta çok önemlidir. İdrar geldiği zaman lavabo ihtiyacı hemen karşılanmaz ise enfeksiyon oluşmaktadır. Uzman doktorların: sağlıklı veya hasta olan kişilerin idrarını tutmaları büyük sorunlar yaşattıracağını vurgulamışlardı.

  Psikolojik Sebepler ile Genital Estetik Yaptırmak

  Hastaların %90'ı psikolojik sebeplerden genital estetik tedavisini istemektedirler. Tedaviden sonra ise çoğu hasta memnun olarak ayrılırlar. Somatizasyon bozukluğu olan hastaların da estetik yaptırması, herhangi bir soruna yol açmamaktadır.

  Genital Estetiğin Riskleri

  Tedavi sırası ve sonrası çok düşük derecede olumsuz sonuçlar görülür. Lazer tedavisinde ise risk sıfıra yakındır. Vajina estetiğinde veya idrar kesesini kaldırma tedavilerinde eğer uzman hekim doğrultusunda yapılmıyorsa fazla kaldırılması sonucu idrar yapamama sorunu görülebilir. Bu sorunun oluşması da çok düşük bir yüzdedir ama teorik olarak vardır.

  Öneriler

  • Doğru bilgilendirme genital estetiğin önemli bir parçasıdır. Doğru merkez ve doğru adreslerin seçilmesi gerekmektedir.
  • Bu operasyonlar zor değildir. Her plastik cerrahın ve kadın doğum hekimlerinin yapabileceği türdendir. Ama mutlaka bu konu hakkında eğitim almış doktorların tercih edilmesi gerekmektedir. Bir hekim her alanda çok iyi olamamaktadır. Kadın doğum ve plastik cerrahinin birçok alanı vardır. Özellikle bu konularda eğitim almış, kendini geliştirmiş ve birtakım tecrübeleri olan hekimler tercih edilmelidir. Çünkü Türkiye'de tıp fakültelerinde ya da uzmanlık dalında eğitimi bulunamamaktadır. Bu konuda eğitim almış hekimlerin birçoğu yurt dışından ya da dernekler vasıtasıyla eğitim almış hekimler olmaktadır.
  • Hekimlere her türlü sorular yöneltilmesi gerekmektedir. Ameliyat ile ilgili beklentiler, riskleri ve faydaları hakkında her şeyi uzun uzun konuşup karar verilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Bazı cinsel problemler için gelen hastaların, bu tür operasyonlar ile bazı şeylerin düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Operasyonlar destek olabilir ama bu hasta gruplarının mutlaka cinsel terapilerde yer alınması önerilmektedir. Cinsellik olayın ve genital kısmında oluşmaktadır. Genital kısıma yapılan uygulamalar ile her şey değişmemektedir. Mutlaka bunlara beyin kısmı için cinsel terapi alınıp düzeltilmeye çalışılmalıdır.

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."