Rahim Ağzı Yetmezliği (Servikal Yetmezlik) Nedir?
Kadın Hast. ve Doğum

Rahim Ağzı Yetmezliği (Servikal Yetmezlik) Nedir?

  Rahim Ağzı Yetmezliği (Servikal Yetmezlik) Nedir?

  Rahim ağzı yetmezliği (servikal yetmezlik), bir kadının az gelişmiş bir serviksi veya kısa bir serviksi olduğu zamandır. Buna neyin sebep olduğu ve tekrar olmasını nasıl önleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin!

  Rahim ağzı yetmezliği (servikal yetmezlik) tüm gebeliklerin yaklaşık %1'inde görülür. Çoğu zaman genetik, önceki gebelik kayıpları ve diğer tıbbi problemler gibi faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

   

  Rahim Ağzı Yetmezliği’ne Ne Sebep Olur?

  Hamilelik sırasında serviks düzgün gelişmediğinde servikal yetmezlik oluşur. Bunun nedeni, rahmin içinde bebeğin sığması için çok az yer olması olabilir. Ayrıca rahim ağzı hamileliğin erken döneminde anormal bir şekilde geliştiğinde de olur.

   

  Tekrar Olmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

  İlk çocuğunuza hamileyseniz, hamile olduğunuzu öğrendikten sonra mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmelisiniz. Rahminizin normal boyutta olup olmadığını kontrol edecek ve daha ileri testlere ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir. Küçük bir rahminiz varsa, doktorunuz her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bir sonogram yaptırmanızı önerebilir.

   

  Rahim Ağzı Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

  Rahim içinde bebeğin düzgün gelişmesi için yeterli yer olmadığında servikal yetmezlik oluşur. Bu, serviksin çok dar olması veya uterusun çok küçük olması nedeniyle olabilir. Aynı zamanda "servikal yetersizlik" olarak da adlandırılır.

   

  Bu Durumla İlgili Doktorumu Ne Zaman Görmeliyim?

  Hamileyseniz ve adet döngünüzde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, hemen doktorunuza görünün. Hamile kalmaya çalışana kadar servikal yetmezlik geliştirdiğinizi fark etmeyebilirsiniz. Aslında, rahim ağzı yetmezliği olan bazı kadınlar hiçbir zaman doğal yollarla gebe bile kalmazlar.

   

  Rahim Ağzı Yetmezliği Olan Kadınlar İçin Hangi Tedavi Seçenekleri Mevcuttur?

  Rahim ağzı yetmezliği olan kadınlar için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar ilaç, cerrahi ve doğal ilaçları içerir. İlaç, progesteron takviyeleri ve diğer ilaçları içerir. Ameliyat rahim ve serviksin çıkarılmasını içerir. Doğal ilaçlar akupunktur, yoga ve egzersizi içerir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."