Hamileyken Oruç Tutulabilir Mi?
Kadın Hast. ve Doğum

Hamileyken Oruç Tutulabilir Mi?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte oruçla ilgili sorular da artmaya başladı. Bu sorular arasında en önemlilerinden biri, hamilelik döneminde oruç tutmanın uygun olup olmadığı. Hamile kadınlar, kendi sağlıklarını ve bebeğin gelişimini düşünerek oruç tutmayı tercih etmeyebilir ya da ramazan boyunca oruç tutmak isteyebilirler. Uzun süreli açlık ve susuzluk, bebeğin anne karnındaki sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyebileceği gibi, erken doğum ve düşük kilolu doğuma neden olabilir.

  Hamileyken Oruç Tutulabilir Mi?

  Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Hamile bir kadının oruç tutup tutamayacağı, kişinin mevcut sağlık durumu, hamileliğin seyrinin nasıl olduğu ve hamileliğin hangi döneminde olunduğu gibi birçok farklı etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özellikle de hamileliğin 2. ve 3. ayından sonra oruç tutmanın anne ve bebek sağlığı için uygun olmayabileceği düşünülür. Çünkü hamilelik süresince hem anne hem de bebek, gerekli olan vitaminleri, mineralleri, proteinleri ve kalorileri alamayabilirler. Bu nedenle, hamile olan bir kadının oruç tutmaması önerilir. Ayrıca bebeğin zihinsel gelişiminin de annenin beslenmesinden etkilendiği göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak, ramazan ayında inançları gereği oruç tutmayı tercih eden gebe kadınlar, bunu doktor gözetimi ve onayıyla yapmalıdır. 

  Hamileyken oruç tutmanın olası sağlık riskleri şunlardır:

  Bebek, gelişimi için gerekli olan besin maddelerinden yoksun kalabilir

  Hamileliğin 2. ayından sonra bebeğin gelişmeye başladığı dönemlerde, anne adayının nasıl beslendiğine bağlı olarak bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi etkilenebilir. Oruç tutan anne adayları, sahur ve iftar arasında yeterli besin alamadıkları için bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayamayabilirler. Bu nedenle hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından uzun açlık süreleri önerilmez. Ancak, kişi oruç tutmakta istekliyse sahur ve iftarda hem kendisinin hem de bebeğin besin ihtiyacını karşılayabileceği bir beslenme programıyla ve doktorunun önerilerine uyduğu durumlarda, oruç tutmanın güvenli olduğu kabul edilir.

  Erken doğum ve düşük kiloda doğum ihtimali oluşabilir

  Özellikle anne adayının hamilelikten önce de normalden düşük kiloda olduğu durumlarda, oruç tutarken de kilo kaybetme ihtimali, erken doğuma yol açabilir. Ancak, bu durum kişinin sağlık durumuyla doğrudan ilişkilidir. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen anne adaylarının mutlaka doktorlarıyla görüşmesi gerekmektedir.

  Bebeğin zihinsel gelişimi etkilenebilir

  Bebeğin zekasının büyük oranda anne ve babadan kalıtsal olarak aldığı bilinse de çevresel etmenlerin de zekayı etkilediği bilinmektedir. Anne karnında yetersiz beslenmenin bebeğin zihinsel gelişimine nasıl etki edeceği ile ilgili çalışmalar yapılıyor olsa da tam olarak net bir sonuç bulunmamaktadır. 

  Anne adayında vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkabilir

  Gün içerisinde yetersiz besin alınması ve iftar zamanı da düzgün bir beslenme programının takip edilmemesi durumunda zaten hamilelik yüzünden besin ihtiyacı artmış olan vücutta vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir. Özellikle anne adayında, oruç tutmaya bağlı olarak oluşabilecek diğer durumlar arasında kansızlık, diş çürümesi, kemiklerden kalsiyum eksikliği, yetersiz protein alımına bağlı ödem ve zehirlenme gibi durumlar vardır.

  Bebeğin kilo ve kemik gelişimi olumsuz etkilenebilir

  Gelişmek için direkt olarak annesine bağımlı olan bebeğin uzun süreli açlık durumunda, gelişiminin olumsuz etkilenme ihtimali göz önüne alınmalıdır. Özellikle annede kalsiyum yetersizliği gibi bir durum söz konusu ise bebek de ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamayacağı için vücut ve kemik gelişimi sekteye uğrayabilir.

  Anne adayında dehidrasyon ve buna bağlı böbreklerde hasar oluşabilir

  Oruç tutan anne adaylarında, susuzluğa bağlı olarak dehidrasyon görülme ihtimali vardır. Ayrıca, susuzluğun sadece anneyi değil bebeği de etkileyeceğinin unutulmaması gerekir. Bu nedenle uzun süreler susuzluktan kaçınmak ve hamilelik döneminde bol sıvı tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak, hidrasyon seviyelerinizi düzgün kontrol edebildiğiniz doktor kontrolünde bir beslenme programınız varsa oruç tutabilirsiniz.

  Hem açlık hem de hamileliğin etkisiyle mide bulantısı ve kusmalar artabilir

  Oruç süresince oluşacak olan açlıktan dolayı özellikle hamileliğinizin başlarındaysanız mide bulantısında artış görülmesi son derece olasıdır.

  Anne adayında tansiyon düşmesi ve buna bağlı olarak halsizlik ve baş dönmesi yaşanabilir

  Annenin oruç süresince gün içerisinde yeteri kadar su ve besin alamaması, dehidrasyona ve kan şekerinin düşmesine bağlı olarak tansiyonun düşmesine baş dönmesine ve halsizliğe neden olabilir. Gebelik boyunca tansiyonun belirli bir aralıkta kalması bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Zaten gebelik süresince normalden görece düşük olan tansiyonu kontrolünüz altında tutmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından iyi olacaktır.

  Ancak, sahurda ve iftarda anne ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri aldıklarından emin olmak koşuluyla, hamile kadınların oruç tutmaları güvenlidir. En önemlisi, orucun doktor kontrolünde tutulmasıdır.

  Hamileyken Oruç Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Hamile bir kadın oruç tutmayı seçerse, kendisi ve bebeği için gerekli olan besinleri ve sıvıları alması gereklidir. Meyve, sebze gibi besinlerle birlikte protein kaynaklarından yararlanmalı ve dehidrasyonu önlemek için bol su tüketilmelidir. Ayrıca glisemik indeksi düşük olan hem sizi tok tutacak hem de sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir.

  Eğer hamilelikte oruç tutacaksanız, şu önerilere dikkat edebilirsiniz:

  1. Meyve ve sebze tüketimine özen gösterin.
  2. İftar ve sahur vakitlerinde bol su için.
  3. Protein kaynakları alın.
  4. Yorucu egzersizlerden kaçının.
  5. Mutlaka doktorunuzun önerilerini dinleyin ve tavsiyelerine uyun.

  Gebelikte oruç tutmak, yukarıdaki önerilere dikkat edilerek, anne ve bebek sağlığı açısından güvenli olabilir. Ancak, oruç tutulan süre boyunca anne veya bebeğin sağlığında herhangi bir sorun ortaya çıkarsa veya anormal belirtiler ortaya çıkarsa, derhal bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

  Hamilelikte Oruçla İlgili Sık Sorulan Sorular

  Gebelikte oruç tutmakla ilgili sık sorulan sorular ve cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  Hamileyken Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verebilir Mi?

  Evet, hamileyken doktor kontrolü ve önerisi olmadan oruç tutmanın bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemesi mümkündür. Bu nedenle, hamilelik döneminde oruç tutmanın riskleri değerlendirilmelidir.

  Hamileliğin Hangi Döneminde Oruç Tutulmaz?

  Hamileliğin ilk aylarında oruç tutulmaması önerilir çünkü bu dönemde bebeğin gelişimi için önemli olan besinler alınamayabilir. İkinci ve üçüncü trimesterlerde de oruç tutmak tavsiye edilmez çünkü bu dönemde bebeğin sağlıklı gelişimi için daha fazla besine ihtiyaç vardır.

  1 Aylık Hamilelikte Oruç Tutulur Mu?

  Hamileliğin henüz erken dönemlerinde oruç tutmak, sonraki dönemlere kıyasla daha güvenli görülse de yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutlaka doktor kontrolü gerektirmektedir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 12.03.2024 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 12.03.2024 tarihinde onaylandı.