Varikosel Nedir?
Üroloji

Varikosel Nedir?

  Varikosel nedir?

  - Varikosel, kirli kanın geri basınç yaparak testislerde oluşturduğu genişlemedir. Kısırlığın bir nedeni olarak kabul edilen bu hastalığa yakalanan erkeklerin yaklaşık üçte birinde kısırlık bulgusuna rastlanmıştır.
  Varikoselin belirtileri nelerdir?
  - Varikoselden şüphelenilmesi için aşağıda belirtilen hallerin bulunması gerekir;
  • Eşlerin çocuğunun olmaması
  • Testislerde oluşan ağrılar
  • Skrotumda hissedilen şişkinlik ya da kitle

  Varikosel ameliyatları hangi durumda yapılır?

  - Varikosel şikayeti olan bir kişinin mutlaka cerrahi müdahaleye alınmasına gerek yoktur. Çünkü verikoselin oluşum biçimleri farklılık gösterdiğinden bazı durumlar halinde kişiye zararı bulunmamaktadır bu yüzden müdahale edilmesine gerek duyulmaz. Tabi ki hastanın isteği doğrultusunda gerekli olmasa da hastalığın cerrahi müdahalesi sağlanabilir. Ameliyat gerektiren durumlar;
  • Varikosele bağlı olarak sperm hücreleri deformasyona uğramış ise ameliyat yapılması önemlilik arz etmektedir.
  • Hastalık testislerde ya da kasıklarda ağrı oluşturuyorsa cerrahi müdahale yapılması gereklidir.
  Bu gibi durumlar dışında kişi çocuk sahibi olmak istemiyorsa ve hastalığa bağlı ağrı yaşamıyorsa cerrahi müdahale ile tedavi uygulanması zorunluluk arz etmez.

  Varikosel Tanısı Nasıl Konur?

  -Varikosel, hemen belirti vermediği için farklı bir şikayetle doktora gidildiğinde de anlaşılabilmektedir. Daha ilerlemiş varikosel vakalarında hasta belirli şikayetlerle doktora gitmektedir.
  Hekimlerin varikosel tanısında kullandıkları bir takım teknikler vardır. Bu teknikler şu şekilde sıralanabilir:
  • Fizik muayene
  • Renkli doppler ultrasonografi
  • Spermiogram

  Varikoselin belirtileri nelerdir?

  -Varikosel şikayeti ile doktora başvuranlarda genel olarak hiçbir belirti görülmemektedir. Başka hastalıkların tanı konma aşamasında rastlanan bir hastalıktır. Fakat aşağıdaki hallerden biri veya bir kaçının olması durumunda tanı ve muayene için doktora başvurulması gerekir. Bu durumlar;
  • Ağrı: Özellikle testislerde veya kasık bölgesinde künt ağrının olması durumu ilk belirtiler arasındadır.
  • Testislerde Küçülme: Ağrı ile beraber testis boyutunda gözle görülür küçülme meydana gelmişse bu hastalığın olma ihtimali artar.
  • Testislerde Dolgunluk Hissi: Varisleşmeye bağlı olarak testislerde kan geri gönderiminde sıkıntı yaşanır. Bunun sonucu kişinin testislerinde dolgunluk hissiyatı oluşur.
  • İnterfilite: Bilinen adı kısırlık olan bu durum halinde varikosel görülme ihtimali yüksektir.
  • Genişlemiş Damarlar: Kişinin testis damarlarında gözle görülebilir genişlemelerin oluşması durumu belirgin bir örnektir. Aynı zamanda bu genişlemiş damarlar ele gelir halde ise ihtimal daha da yüksektir.

  Varikosel Neden ve Nasıl Ortaya Çıkar?

  Varikosel, sperm yolunda bulunan kılcal damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Hayati tehlikesi olmamakla beraber kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır.
  Bazen testis ve kasık bölgesinde ağrı olmasına neden olan hastalık kişi için önem arz etmiyorsa tedavi edilmeyebilir. Üç çeşit varikosel oluşumundan söz edilebilir bunlar;
  • Büyük Damar Genişlemesi
  • Orta Damar Genişlemesi
  • Küçük Damar Genişlemesi
  Varikosel, kirli kan dolaşım sisteminin sol tarafından yol aldığı için testislerde de sol tarafta oluşumu yüksektir.

  Varikosel nasıl tedavi edilir?

  -Varikosel ameliyatı kısa süreli ameliyatlardan birisidir ve ameliyat sırasında bir komplikasyon oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Varikosel ameliyatı sol kasık bölgesine 2 santimetre uzunluğunda bir kesi yapılması ile başlamaktadır. Bu bölgede bulunan cilt katları açıldıktan sonra spermatik korda ulaşılmaktadır. Bu kısmın da açılmasının ardından varikoz venlerine ulaşılmaktadır. Burada bulunan damarlar büyük bir dikkatle ve özenle ayrılmaktadır. Bu işlem mikro cerrahi yöntemiyle uygulanan varikosel ameliyatları için geçerli olmaktadır.
  Varikosel tedavisinde kullanılan mikro cerrahi yöntemi ile damarların daha net olarak tanınması ve testisi besleyen damarların daha dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar. Ameliyatın öncesinde ve 3. ile 6. ayları arasında spermiogram testleri yapılarak ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası farklar saptanabilmektedir. Bunun yanında hastanın şikâyetlerinin sona erip ermemesi de ameliyatın başarısını gösteren noktalar arasında yer almaktadır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."