Erken Boşalma
Üroloji

Erken Boşalma

  Erkeklerin büyük bir bölümünde meydana gelen erken boşalma hem fizyolojik hem de psikolojik birçok soruna yol açmaktadır. Erken boşalmanın cinsel hayat üzerindeki önemi büyüktür. Penis, vajina ile hemen temas kurmadan önce yaşanan bu durum çoğu zaman kalıtsal ve biyolojik unsurlarla da ortaya çıkabilmektedir. Erken boşalmanın tedavisi vardır ve bu durum dünya üzerinde erkeklerin çoğunluğunda gözlemlenmektedir.

  Sorun sadece erkeklerin değil cinsel birliktelik yaşadıkları kişilerin de sorunu haline gelir. Bu sebeple mutlaka tedavi edilmeli ve önüne geçilmelidir. Bu sorun erkeklerin tek başına çözebileceği bir sorun değildir. Bu sebeple bir uzmandan yardım alınması ve tedavi olunması gerekmektedir.

  Üroloji bölümünde tedavi edilen erken boşalma, çiftler arasında; cinsel, psikolojik, biyolojik ve fizyolojik birçok soruna zemin hazırlar. Bu sebeple bu durumun tedavisi erkeklerin daha sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaları için önemlidir. Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Öncelikle nedenleri belirlenerek sonrasında uygun bir tedavi planı oluşturulur ve bu sorunun önüne geçilir.

  Psikolojiyi de derin bir şekilde etkileyen bu rahatsızlık erkekler tarafından çok fazla dile getirilmemektedir. Ancak utanılmaması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü tedavi edilmediği takdirde üreme yollarında başka sorunlara da sebebiyet verebilir. Sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak isteyen kişiler için belirlenen tedavi uygulanmaya başlar.

  Erken Boşalma Çeşitleri

  Erken boşalmanın birden fazla çeşidi vardır. Bu çeşitler hastalığı anlamada ve tedavi etmede bilgi verirler. Çeşitlerine göre hastalığın tedavisinde izlenmesi gereken yol farklıdır. Tam olarak dört çeşidi bulunan erken boşalma sorunu, onları etkileyen unsurlara göre sınıflandırılır. Bunlardan bir tanesi ömür boyu devam edecek bir sorun iken diğerleri; sonradan kazanılan, değişken ve duyusal olarak farklılaşmaktadırlar. Bu sınıflara göre tedavi türleri de farklılaşmaktadır. Erken boşalmanın kesin çözümleri bulunmaktadır. Bu sebeple uzman doktor yönlendirmesiyle bu tedaviler uygulanarak erken boşalmanın gerçekleşmemesi sağlanabilir. Ömür boyu devam edecek erkenden boşalma türü kişinin ilk cinsel birlikteliğinden sonrasına kadar sürekli devam eden türdür.

  Sonradan kazanılan erken boşalma fiziksel ya da psikolojik bir problem sonucunda ortaya çıkar. Burada önce nedenler tespit edilir, sonrasında buna uygun tedaviler uygulanır. Değişken boşalma türünde ise; her zaman erken bir boşalma söz konusu değildir. Bazı durumlarda normal seyreden bir fizyolojik durum mevcuttur. Son olarak duyusal boşalmalarda da gerçekten bir sorun olmamasına rağmen hasta kendisini psikolojik olarak erken boşalıyor gibi hissetmektedir. Bu yüzden cinsel yaşamı kötü yönde etkilenmektedir. Bu çeşitler birbirinden farklı nedenler ile ortaya çıktığı gibi birbirinden farklı tedavi türleri ile ortadan kaldırılabilirler. Bunlar için en doğru ve sağlıklı bilgi uzman hekimlerden alınmalıdır.

  Erken Boşalma Nedenleri

  Cinsel birlikteliklerin tamamına etki eden ve üroloji dalı tarafından incelenen erken boşalma, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Kişinin biyolojik, fiziksel ve psikolojik durumuna göre ortaya çıkabilen bir durumdur. Aşağıdaki durumlar erken boşalmaya neden olabilmektedir.

  • Daha önce hiçbir cinsel tecrübenin olmaması
  • Farklı kişiler ile farklı zamanlarda cinsel birliktelik yaşamak
  • Heyecan
  • Stres
  • Kaygı bozukluğu
  • Önceden yaşanmış olan bir cinsel istismar
  • Herhangi bir cinsel ilişkide yaşanan travmalar
  • Gençlik döneminde çok sık mastürbasyon yapmak
  • Hormon bozuklukları
  • Diyabet
  • Üreme sistemi enfeksiyonları
  • Prostat hastalıkları

  Bu nedenler sonrasında erkeklerde boşalma sorunları yaşanabilmektedir. Erken boşalmayı tetikleyen ya da erken boşalmayı oluşturan bu sorunlar büyük ölçüde psikolojiktir. Yaşanan toplumun verdiği cinsel eğitim de bu konuda önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple ergenlik çağına girişten itibaren cinsel eğitimde bilgilendirici olmak ve katı olmamak gerekmektedir.

  Erken boşalma sorunu tüm dünyada erkeklerde sıklıkla görülen ve dikkate alınması gereken bir durumdur. Erken boşalmanın cinsel birliktelik sonrasında hem çiftler arasında hem de erkeklerde bireysel olarak sebep olabileceği birçok sorun vardır. Bu sorunların çözümü sağlanarak bu durumun temelli bir şekilde önüne geçilmeli ve cinsel hayatın daha sağlıklı ilerleyebilmesi için erken boşalmanın tedavisi gerçekleştirilmelidir. Engellenebilir bir sorun olmasına karşın sadece tıbbi müdahale ile değil cinsel birliktelik sırasında uygulanabilecek yöntemlerle de önüne geçilebilmektedir. Erkeklerin olduğu kadar kadınların da büyük bir sorunu haline gelen bu durum doğru teşhis ve etkili bir tedavi ile normale dönebilen bir durumdur.

  Erken Boşalma Belirtileri

  Bir kişide erken boşalmanın varlığının tespit edilebilmesi için birtakım belirtiler sunulmaktadır. Bu belirtiler cinsel ilişki sırasında ortaya çıkmaktadırlar. Uzman hekimler bu belirtilerin varlığını ve erken boşalma tanısını ancak bir muayene ile ortaya koyarlar. Bu belirtiler öncelikle cinsel hayata sahip kişilerde görülmektedir.

  Erken boşalmayı yaşayan erkekler genel olarak cinsel ilişkiden kaçınırlar. Penis vajene girmeden önce gerçekleşen boşalma erken olarak adlandırılır. Bu sebeple bu rahatsızlığın en büyük belirtisi penis vajene ulaşmadan önce gerçekleşen boşalma durumlarıdır. Aynı şekilde penis vajene ulaştığı ilk anda gerçekleşen boşalma hali de erkendir ve bu cinsel birlikteliğin kısa sürmesine yol açan, partneri memnun etmeyen bir durumdur.

  Bu durumu yaşayan çiftler durumu fark ettiklerinde belirtileri dikkatle gözlemleyebilirler. Bu durum çiftlerin cinsel yaşamına olumsuz bir şekilde yansıdığı için zaman içerisinde çeşitli sorunları ortaya çıkartır. Bu yüzden tüm belirtiler ciddiye alınmalı ve uzman bir hekim vasıtası ile tedaviye başlanmalıdır. Erken boşalma yaşayan erkeklerin büyük bir bölümünde psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkar ve bunlardan en yaygın görüleni kaygı bozukluğudur. Erkeğin kendini yetersiz hissetmesi ve karşı tarafı tatmin edemediği düşüncesi anksiyete ve panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklara zemin hazırlar. Bu sebeple cinsel ilişkiden kaygı duymak, cinsel ilişki istememek gibi durumlar da erken boşalmanın belirtileri arasında sayılabilir.

  Erken Boşalma Teşhisi

  Erken boşalmanın teşhis edilmesi doktor muayenesi ile gerçekleşir. Hekimin gözlemleri ve uygulamaları sonucunda teşhis edilen bu rahatsızlıkta hastanın cinsel yaşam öyküsü de göz önünde bulundurulur ve şikayetleri dinlenir. Erken boşalma teşhisi için kişinin boşalma refleksi ve boşalma refleksi üzerindeki hakimiyeti dikkate alınır. Teşhiste fiziki muayene gerçekleştirilir. Ancak tek başına yeterli olmadığı için hormon ve kan değerlerine de bakılmaktadır.

  Anormal durumların tespitinde hasta bilgilendirilir. Uygun tedavilere yönlendirilir. Erken boşalmanın sebebi hormonal bozukluklar da olabileceğinden tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak bir teşhis aşaması gerçekleştirilir. Aynı zamanda kullanılan ilaçlar da bu duruma neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra fiziki bir durum ve bir kaza sonrası bu durum hastada sonradan gelişebilmektedir.

  Tüm bu biyolojik ve psikolojik etkenler göz önünde bulundurularak kapsamlı bir muayene gerçekleştirilir ve erkeklerde erken boşalmanın varlığı tespit edilir. Bu aşamada hastanın kendini açıklaması, yaşadığı sorunu şeffaf bir şekilde dile getirmesi ve şikayetlerini tam anlamıyla aktarması çok önemlidir.

  Erken boşalma teşhisi esnasında fiziki bir muayene ile penisin mevcut bir soruna sahip olup olmadığına da bakılmaktadır. Çünkü olası bir fiziki problem de erken boşalmayı sağlayabilmektedir. Hastalığın teorik, fiziki ve psikolojik tüm olasılıkları belirlenerek göz önünde tutulacak bir tedavi planı oluşturulur ve uygun adımların gerçekleştirilmesi istenir. Teşhis aşaması bu sebeple çok önemlidir. Çünkü sorunun kaynağı bulunarak kökten bir çözüm sağlanabilir.

  Erken Boşalma Tedavisi

  Cinsel yaşamın en büyük sorunlarından bir tanesi olan erken boşalmanın tedavisi mümkündür. Bu sebeple geliştirilen birçok tedavi türünden size en uygun olanı doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Erken boşalma yaşayan her birey kendine uygun metot ile sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilir. Hem fizyolojik hem de psikolojik nedenler için tedaviler mevcuttur.

  İlaç ile Tedavi

  İlaçlar ile gerçekleştirilen tedavilerde çeşitli hap kullanımları ve krem jel kullanımları yapılmaktadır. Bu tedavi türünün hastaya uygunluğuna uzman hekim karar verir ve ilaçlar her gün kullanımdan sonra bir hafta içerisinde etki göstermeye başlarlar. Bu da büyük bir gelişme sağlamaktadır.

  Spor ve Prezervatif

  Spor yaparak pelvik kasları çalıştırılır ve boşalma refleksi üzerindeki hakimiyet geliştirilir. Bunun dışında prezervatif kullanımı ile de cinsel birliktelik sırasında uyarıyı azaltarak boşalma geciktirilebilir. Erken boşalma tedavisi için önerilen ilk aşamalardan bir tanesi spor ve egzersizler iken diğeri düzenli prezervatif kullanımıdır.

  Terapi

  Cinsel terapi ya da psikolojik terapi alarak yaşanan erken boşalmanın önüne geçilebilmektedir. Bu sorun, terapiler ile büyük oranda çözülür. Buna ek olarak diğer tedavilere takviye niteliğinde de terapi alınabilmektedir. Ayrıca cinsel terapi çiftler arasında yaşanan erken boşalmadan kaynaklı sorunları da iyileştirir.

  Ameliyat

  Genellikle riski bulunan bir diğer tedavi yöntemi ise ameliyattır. Ameliyatta penisin içerisinde yer alan ve uyarılan dokulardan bazılarının işlevini yitirerek fazla uyarılması önlenir. Bu sayede erken boşalmanın önüne geçilmiş olunur. Ancak ameliyatta kesilen bu sinirler tekrardan yerine

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Hasan BİRİ

  Prof. Dr. Hasan BİRİ

  tarafından 24.06.2021 tarihinde yazıldı.

  İletişim Formu

   
     
   

  Yazar Hakkında

  Hasan BİRİ

  Prof. Dr. Hasan BİRİ

  tarafından 24.06.2021 tarihinde yazıldı.