Testis Ağrısı Nedir?
Üroloji

Testis Ağrısı Nedir?

  Testis Ağrısı Nedir?

  Erkeklerde oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan testis ağrısı en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Çünkü erkeklerin sahip olduğu en hassas bölgelerden biri olan testislerde hissedilen testis ağrısı kişiyi telaşlandırabilmektedir. Testis ağrısının oluşmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Testis ağrısının önemini daha iyi anlayabilmek için ise testisin vücudumuzdaki görevlerini daha iyi bilmek gerekebilir.

  Testis en basit tanımı ile erkek üreme organı olan penisin her iki tarafında yer alan yapılara verilen isimdir. Er bezi olarak da bilinen testis erkek sağlığında son derece önemli bir yere sahiptir. Çünkü testislerin, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonu salgılamak, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü olarak gelişen bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi oldukça önemli görevleri bulunmaktadır. Bu görevler testisleri erkek vücudunda daha da önemli hale getirmektedir. Testisler ile ilgili dikkat çeken ve merak edilen detaylardan biri ise testislerin neden vücudun dışında olduğu konusudur. Spermlerin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için belirli bir sıcaklıkta bulunması gerekmektedir. Bu sıcaklık ise vücut sıcaklığının yaklaşık 2 ile 4 derece altına denk gelmektedir. Testislerin vücut dışında bulunmasının nedeni tamamen spermlerin korunabilmesidir. Hatta bu yüzden testisler sıcaklıklarını koruyabilmek için sıcaklık yükseldiğinde genişleyip sarkabilir, sıcaklık düşündüğünde ise büzüşmektedirler.

  Testislerin sahip olduğu işlevlerden dolayı testis ağrısı ayrı bir önem kazanmaktadır. Testis ağrısı, direkt olarak testislerdeki rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanabildiği gibi kasık ve karın ağrılarının bölgeye yayılmasından dolayı da testis ağrısı olarak algılanabilmektedir. Fakat her ne olursa olsun hissedilen testis ağrısı bazı durumlarda ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği için mutlaka konusunda uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.  

  Testis Ağrısı Neden Olur?

  Günümüzde birçok erkek yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen testis ağrısından şikayetçi olmaktadır. Testis ağrısı hissetmeye başlayan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de testis ağrısı neden olur sorusudur. Araştırmalara ve vakalara bakıldığı zaman testis ağrısının birçok nedene bağlı olarak gelişebileceği görülmektedir. Testis ağrısına neden olan ve en sık karşılaşılan nedenlere kısaca bakacak olursak:

  • Epididimit (epididim iltihabı): Epididim, spermleri testislerden sperm kanalına ve böylece vücudun dışına taşıyan ince tüpler şeklindeki kısımdır. Ayrıca spermin vücuttan çıkmadan önce olgunlaştığı organdır. Bu kısımda bazı hastalıklara bağlı olarak enfeksiyon gelişebilmektedir. Enfeksiyon ise yavaş yavaş artan bir ağrı ile testis ağrısına neden olacaktır.
  • Orşit: Epididimitin, üretrada veya mesanede meydana gelen enfeksiyonların gerekli tedavisinin sağlanmadığı durumlarda bakterilerden dolayı testislerde iltihaplanma oluşabilir. Ayrıca kabakulak hastalığının da testislerde iltihaplanmaya neden olarak orşit hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Orşit hastalığının en önemli belirtilerinden biri testis ağrısı, testislerde şişme, ateş ve kusma şeklindedir.
  • Testis torsiyonu: Testisin kendi etrafında dönerek, içerisinde bulunan damarların kan dolaşımını sağlayamayacağı duruma gelmesine testis torsiyonu denmektedir. Oldukça ciddi bir hastalık olan testis torsiyonu özellikle yeni doğan bebeklerde ve ergenlik çağındaki çocuklarda görülmektedir. En önemli belirtisi son derece şiddetli bir şekilde kendisini gösteren testis ağrısıdır. Söz konusu testis ağrısı o kadar şiddetli olur ki bebeğin ve çocuğun uykusunu bile bölebilir. Testiste meydana gelebilecek hasarı en aza indirebilmek için testis ağrısı sonucunda hemen acil cerrahi müdahale gerekmektedir.
  • Hidrosel (skrotum içinde sıvı birikmesi):  Halk arasında su fıtığı olarak da bilinen hidrosel testisi çevreleyen zarların içerisinde olması gerekenden daha fazla sıvı birikmesi sonucu, testis torbalarının şişmesine neden olan bir hastalıktır. Oluşan bu şişlik ise aynı zamanda testis ağrısına neden olabilmektedir.
  • Kasık fıtığı: Testis ağrısına neden olan bir diğer hastalık ise kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı, öksürme ya da ıkınma gibi baskının söz konusu olduğu durumlarda kasık bölgesinde ve testislerde ağrıya neden olabilmektedir.

  Testis ağrısı nedenleri arasında en sık görülenlerden bahsedecek olursak; yaralanmalar, çarpmalar, testis kanseri, vazektomi yani kısırlaştırma ve böbrek taşı gibi farklı nedenler de bulunmaktadır. Testis ağrısının oluşumuna neyin neden olduğunun tespit edilmesi son derece önemlidir. Çünkü testis ağrısında uygulanacak tedavi tespit edilen bulguya göre uygulanmaktadır.

  Testis Ağrısı Nereye Vurur?

  Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan testis ağrıları ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de testis ağrısı nereye vurur sorusudur. Testis ağrısında öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli konu testis ağrısının nedeni, şiddeti ve süresi olmalıdır. Çünkü tüm bu detaylara göre hissedilen testis ağrısı skrotum adı verilen testis torbasının yanı sıra, üreme sisteminin diğer organlarında, kasıklarda hatta bazı durumlarda karın bölgesinde ve bacaklarda hissedilebilmektedir. Bu yüzden aslında testis ağrısının hangi bölgede daha yoğun olarak hissedileceği kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Testis ağrınız var ise ayrıca bu ağrıyı her iki testiste hissedebileceğiniz gibi yalnızca bir tanesinde de hissedebilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda testis ağrısı sandığınızın aksine testislerinizden değil aslında vücudunuzun başka bir bölümünden geliyor olabilir. Yansıyan ağrı adı verile bu durum testis ağrıları söz konusu olduğunda birçok hastada gözlenmektedir.

  Çoğu hastada testis ağrısının yanı sıra farklı belirtilerde eşlik etmektedir. Bunlar testislerde zonklama, basınç, yanma, çekilme ve ağırlık hissidir. Bunlardan hepsi aynı anda görülebileceği gibi bazen yalnızca birkaçı da görülebilmektedir. Testis ağrısında, ağrı nereye vurursa vursun ya da hangi belirtiler eşlik ederse etsin testis ağrısı şiddetini arttırmaya başladığı anda ciddi bir olabileceği göz önüne alınarak en kısa sürede bir uzman doktor ile görüşülmelidir.

  Testis Ağrısı Tedavi Yöntemleri

  Testis ağrısı, kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemeye başlamış ise gerekli tanının koyulması ve en kısa sürede tedaviye başlanması gerekmektedir. Hastanın ihtiyaç duyduğu tedavi yönteminin belirlenebilmesi için ise öncelikle konusunda uzman bir doktor tarafından tanı konulur. Çünkü testis ağrısı tedavi yöntemleri belirlenirken, testis ağrısına neden olan duruma göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bazı testis ağrısı oluşumlarında tedaviye gerek duyulmazken bazılarında ise acil cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu yüzden öncelikle testis ağrısının altında yatan nedeni belirlemek son derece önemlidir.

  Testis ağrısı için tanı koyulurken ise öncelikle hastadan söz konusu ağrı ile ilgili bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler ağrının ne zaman başladığı, tam olarak hissedildiği yer, şiddeti ya da var ise daha önce geçirilen operasyonlar şeklinde testis ağrısı hakkında fikir verecek bilgilerdir. Sonrasında ise doktor gerek görmesi durumunda gerekli fiziksel muayeneyi ve tetkikleri isteyecektir. Kasık ağrısına neden olan durum ile ilgili kesin tanıdan sonra ise tedavi planlaması yapılacaktır.

  Koru sağlık ekibi olarak sizin için hazırladığımız bu yazımızda testis ağrısı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan testis ağrısı nedir, testis ağrısı neden olur, testis ağrısı nereye vurur ve testis ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir soruları hakkında detaylı cevaplar vermeye çalıştık. Testis ağrısı ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da muayene olmak için sitemiz üzerinden randevu alarak konusunda uzman ve deneyimli doktorlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."