Prostat Spesifik Antijen (PSA)
Üroloji

Prostat Spesifik Antijen (PSA)

  Prostat Spesifik Antijen (PSA)

   
  Prostat spesifik antijen çoğunlukla prostat bezinde üretilen semen içerisinde bulunur. Küçük miktarda normalde kanda dolaşır. PSA testi prostat kanseri taraması için kullanılan kan testidir. Test, kanınızda bulunan prostat spesifik antijen miktarını ölçer. PSA prostat kanserli veya kanserli olmayan doku tarafından üretilen bir proteindir. PSA testi prostat kanseri varlığını gösterebilecek düzeyde yüksek PSA düzeylerini tespit edebilir. Bununla birlikte enfeksiyon, prostatit gibi birçok durumda PSA düzeyleri artabilir.
   

  PSA Testi Neden Yapılır?

  Prostat bezinden salgılanan prostat spesifik antijen miktarını ölçmek için PSA testi yapılır. Bununla birlikte doktorunuz bir tedavinin etkinliğini ölçmek için, tekrarlayan prostat kanserinin kontrol etmek amacıyla ve prostat kanseri taraması için PSA testi isteyebilir.
   

  PSA Testinin Faydaları

  PSA testi prostat kanserinin erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olur. Erken aşamada tanı alan prostat kanseri daha kolay tedavi edilir.
   

  PSA’yı Yükselten Durumlar

  Prostat kanserinin yanı sıra PSA’yı arttıran durumlar şu şekildedir;
  • Benign prostat hiperplazisi
  • Prostat enflamasyonu
  • İleri yaş
   

  PSA’yı Azaltan Durumlar

  • Benign prostat hiperplazisi tedavisinde uygulanan bazı ilaçlar
  • İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar
  • Kemoterapi ilaçları
  • Obezite
  Bununla birlikte yüksek PSA düzeyi kesin prostat kanseri tanısı koydurmaz. Beraberinde prostat kanseri tanısında ek tetkikler yapılmalıdır.
  PSA düzeyindeki hızlı artış prostat kanseri varlığını veya agresif bir kanser çeşidi olduğunu gösterebilir. Prostat spesifik antijen kanda serbest ya da bağlı şekilde bulunabilir.
   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."