Testis Dönmesi Hakkında Merak Edilenler
Üroloji

Testis Dönmesi Hakkında Merak Edilenler

  Testis dönmesi nedir?

  -Testis dönmesi testisin kendi etrafında dönerek kan akımının ve testisin beslenmesini bozabilen çok ciddi bir durumdur.

  Testis dönmesi tedavi edilmezse ne olur?

  - Testis dönmesinin tedavisi gecikirse testisin kanlanması bozulacağından ve beslenemeyeceğinden dolayı testis ölür ve alınması gerekir. Bu süre yaklaşık 3-4 saattir.

  Testis dönmesinin belirtileri nelerdir?

  -Ani başlayan ağrı, testiste hassasiyet, testiste şişlik en sık görülen belirtilerdir.

  Testis dönmesi nasıl tedavi edilir?

  -Tedavisi cerrahi olarak vakit kaybetmeden ameliyat edilmesidir. Yumurtalık kesesi açılarak testişs bulunur ve döndüğü tarafın tersine çevrilip kan akımının tekrar oluşması sağlanır. Eğer geç kalınmamışsa testis renginin düzeldiği ve kan akımının geri döndüğü izlenir. Testis skrotuma sabitlenerek ameliyat bitirilir.

  Testis dönmesi ameliyatından sonra cinsel yaşam nasıl etkilenir?

  -Eğer testis kurtarıldıysa cinsel yaşanda negatif yönde bir etkilenme olmaz. Eğer testis alındıysa cinsel isteği oluşturan testosteron hormonunda azalma gelişirse cinsel istek bir miktar azalabilir.

  Testis dönmesi yaşayan kişi çocuk sahibi olabilir mi?

  - Testis dönmesi sonrası sperm üreter hücrelerde belli bir miktar hasarlanma olması kaçınılmazdır. Ancak diğer testisi sağlam olan kişilerde çocuk sahibi olma ihtimalleri eskisi işle hemen hemen aynıdır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."