Sertleşme sorunu nedenleri tedavisi ?
Üroloji

Sertleşme sorunu nedenleri tedavisi ?

  Ürloji Uzmanı Op. Dr. Burak Köprü bilgilendiriyor

  Sertleşme sorunu nedenleri tedavisi ?

  Peyronie hastalığı tedavisinde ESWT (Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi)

  Sertleşme problemi nedir?

  ESWT (Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi), 80'li yıllarda ilk kez böbrek taşlarının cihaz tarafından üretilen şok dalgası ile kırılması amaçlı kullanılmıştır. ESWT tedavisinin kullanımı arttıkça bu tedavinin doku üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu şok dalgalarının dokuda yenilenmeyi arttıran ayrıca yeni damar oluşmasında görev alan serbest radikaller ile dokuda hücre çoğalmasında görev alan büyüme faktörlerinin yapımında artışa neden olduğunu saptamışlardır.

  Sertleşme sorunu tedavisi nasıl yapılır?

  Bu özelliği ile ESWT tedavisi son yıllarda penisin inflamatuar bir hastalığı olan Peyronie hastalığı ve damarsal yetmezlik sonucu oluşan penisin sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) gibi androloji hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

  Peyronie hastalığı: Peyronie hastalığı; penisi saran esnek bağ dokusunda oluşan fibröz plaklarla karakterize bir hastalıktır. Bu fibröz plaklar genellikle yaşa bağlı yada travmaya bağlı gelişir. Eğererken dönemde tedavi edilmez ise peniste eğrilik, penis sertleşmesi esnasında ağrı ve tedavisi gecikmiş hastalarda sertleşme problemine yol açabilmektedir.

  Peyronie hastalığının tedavisinde, ağızdan alınan ilaçlar, fibrotik plak içine uygulanan bölgesel tedaviler ve plağın çıkarılması esasına dayanan cerrahi tedaviler gibi birçok farklı tedavi yöntemi denenmektedir.

  Şok dalga tedavisi nasıl uygulanır ?

  ESWT tedavisi fibröz plağa seanslar halinde şok dalgası uygulanarak fibrotik plakta hasar oluşturmak ve bu esnada normal dokudan doku onarıcı serbest radikaller ile birlikte büyüme faktörlerinin arttırılması esasına dayanır. Seanslar halinde uygulanan bu tedavinin diğer bir faydası da fibrotik dokuda yeni damar oluşumunu hızlandırarak kalıcı tedavi başarısı sağlama ihtimalini arttırmasıdır.

  Peyronie hastalığının tedavisinde kullanılan ESWT'nin başarısının değerlendirildiği çalışmalar incelendiğinde haftada 1 kez 4-6 hafta boyunca tedavi uygulanan hastalarda fibrotik plak hacminde, ağrıda ve eğrilik oranında azalmalar olduğu bildirilmiştir.

  Sertleşme problemi ( Erektil disfonksiyon ): Erektil disfonksiyon, penisin cinsel birleşmeye başlama yada devamını sağlamak için gereken yeterli penis sertliğine ulaşılamama durumu olarak tanımlanır. Bu durum tedavi edilmez ise hastada hayat kalitesinde bozulma, psikolojik ve sosyal probleme yol açmaktadır.

  Erektil disfonksiyonun temelinde penis sertleşmesini sağlayan damarlarda çeşitli nedenlere bağlı yetmezlik gelişmesi yatmaktadır. Bu nedenler kalp hastalıkları, diyabet, sigara kullanımı, yüksek kolesterole bağlı damar sertliği gibi sıralanabilir.

  Bu hastalığın tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar, penis içine enjekte edilen iğneler, vakum tedavileri ve en son seçenek penil protez takılması gibigeniş yelpazede sıralanmış tedavi yöntemleri içermektedir.

  ESWT sertleşme problemi olan hastalarda cerrahi uygulanmadan önce denenmesi gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki 3 hafta haftada 2 seans, 3 hafta ara sonrasında 3 hafta daha haftada 2 seans ESWT tedavisi uygulanan hastalarda 1 ay ile 6 ay arasındaki sertleşme durumları değerlendirilmesinde pozitif yönde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.

  Sonuç olarak ESWT ( Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi ) hem sertleşme probleminin tedavisinde hem de Peyronie hastalığının tedavisinde uygun hastalarda yüz güldürücü sonuçları olan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır Koru Hastanesi Üroloji kliniğine bağlı çalışan Pelvik Taban Rehabilitasyon ünitemizde bu tedaviler hastalarımıza başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."