Ürtiker Nedir?
Dermatoloji (Cildiye)

Ürtiker Nedir?

  Ürtiker Nedir?

  Ürtiker, çevrenizdeki bir şeye karşı alerjik bir reaksiyondur. Cildinizde kurdeşen veya kaynak oluşumuna neden olur. Onu neyin tetiklediğini ve nasıl tedavi edileceğini öğrenin!

  Ürtiker, vücudunuzda kırmızı çarpmalara veya kaynaklara neden olan bir durumdur. Nedeni her zaman bilinmez, ancak bunu önlemek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

   

  Ürtiker Nedenleri?

  Birkaç farklı ürtiker türü vardır. Bir türe, polen, toz akarları, yiyecek veya böcek ısırıkları gibi bir tetikleyiciye maruz kaldığınızda ortaya çıkan akut ürtiker denir. Başka bir tür, belirgin bir tetikleyici olmadan ortaya çıkan kronik ürtiker olarak adlandırılır.

   

  Ürtiker Yaygın Tetikleyiciler Nelerdir?

  Ürtikerin yaygın bir nedeni alerjidir. Kendinizi alerjiniz olarak düşünmeyebilirsiniz, ama muhtemelen öylesiniz. Alerjiler her yıl 40 milyondan fazla Amerikalıyı etkiliyor. Hapşırmanıza, öksürmenize, kaşınmanıza ve hatta kurdeşenlere neden olabilirler.

   

  Evde Ürtiker Tedavisi

  Ürtikeriniz olduğundan şüpheleniyorsanız, önce evde tedavi etmeyi deneyin. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olması için bu ipuçlarını kullanmayı deneyin:

  • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın.

  • Yüzünüze dokunmaktan kaçının.

  • Yatak takımlarınızı temiz tutun.

   

  Ürtiker Dermatit Tedavisi

  Ürtiker dermatitiniz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuza görünün. Muhtemelen kaşıntı ve şişmeyi azaltmak için ilaçlar yazacaktır. Ayrıca döküntüleri kaşımaktan da kaçınmalısınız çünkü bu daha da kötüleştirebilir.

   

  Ürtiker Hastalığında Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

  Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın:

  • Yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin, boğazınızın veya vücudunuzun diğer kısımlarının şişmesi

  • Cildinizin belirli bölgelerine dokunduğunuzda yanma hissi

  • Cildinizde kızarıklık, soyulma veya kabarcıklar

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."