Saç Dökülmesi Ne Zaman Önemsenmeli?
Dermatoloji (Cildiye)

Saç Dökülmesi Ne Zaman Önemsenmeli?

  Saç Dökülmesi Ne Zaman Önemsenmeli?

  Uzun ya da kalın saçlarınız varsa, bu saçlarınızın kimi zaman duş giderinizin etrafında yüzdüğünü görmüşsünüzdür. Eşiniz de saç tellerinizi bulduğunda bu durumdan oldukça şikayetçi olmuş olabilir. 

  Dikkat edilmesi gereken olağandışı saç dökülmesi ve bunun daha ciddi bir şey olmasından ne zaman şüphelenilmesi gerektiğidir. 

  Normal Saç Dökülmesi Nedir?

  Normal şartlarda kafamızda yaklaşık olarak 250.000 saç teli bulunmaktadır. Bazı saç kökleri de birkaç tele bölünebilir.

  Bir insan günde ortalama 50 ile 100 saç teli kaybeder. Ancak bu saçın uzunluğuna ve kalınlığına göre değişir. Saçları uzun ya da kalın olan kişilerin saçlarını yıkadığı günlerde 150 - 200 saç teli dökülebilir. Saçı yıkamanın ertesi günü ise fazla dökülme görülmez. Haftada bir ya da iki kez saçını yıkayan kişilerde ise saç dökülmesinin daha fazla olduğu görülecektir. 

  Anormal Saç Dökülmesi 

  Saç dökülmesinin büyük çoğunluğu duşta gerçekleşmelidir.  Tarama sırasında da saçlar yitirilebilir. Fakat saçlar yıkandıktan sonra dökülmeye devam ediyorsan veya aniden bütün kıyafetlerinizde saçlarınızı buluyorsanız, ciddi bir probleme işaret olabilir. 

  Saç Dökülmesi Nasıl Azaltılır? 

  Saç dökülmesini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca yıkamayı ve klimayı azaltın. Bunun yerine haftada bir ya da üç gün saçlarınızı yıkayın. Tarama esnasında saçlarınızın kopmasını önlemek için geniş dişli bir tarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bir fırça ya da kalın dişli bir tarak kullanmak faydalı olacaktır.

  Mümkünse saçınızı olabildiğince açık bırakmaya çalışın, çok fazla dokunmaktan kaçının ve lastik saç tokaları kullanmayın. Saç biçimlendirmesi söz konusu olduğunda ısı kötü bir yöntemdir. Üfleme, kıvırma ve yassı demir kullanımını mutlaka sınırlayın. Bu biçimlendirme araçları olmadan yaşayamıyorsanız, saçı korumaya yardımcı olması için saçtaki lifleri kaplamak için sprey kullanın. Bu arada güneş de saçlara zarar verebilir. Bu nedenden dolayı güneşli günlerde bir şapka tercih edin. 

  Olağandışı Saç Dökülmesi 

  Unutmayın, saçların olağan bir şekilde dökülmesi ile saçların olağan dışı dökülmesi aynı şeyler değildir. Olağan saç dökülmesi hayat döngüsünün normal bir aşamasıdır. Ancak olağandışı saç dökülmesi ise saçın büyümesinin durduğu zamandır. 

  Süreğen ya da aşırı saç dökülmesi, içsel olarak bir şeylerin tam anlamıyla doğru olmadığına dair ipuçlarına işaret edebilir.

  Saç dökülmesinin olası nedenleri arasında şunlar olabilir:
  Gerilimli bir süreçten geçmek (boşanma, ölüm ya da işten çıkarma).
  Doğum ve hormonal değişiklikler.
  Hastalık (tiroid hastalığı ya da beslenme sorunlulukları gibi)
  Kilo kaybı ya da diyet.
  İlaç tedavisi.

  Saç dökülmesi meydana geldiğinde, dört ile altı hafta geriye gidilerek katkıda bulunabilecek önemli olaylar ya da koşullar incelenmekte bu durum da tedavide önemli rol oynamaktadır.
   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."