Nioli Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Dermatoloji (Cildiye)

Nioli Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Nioli yağı, nioli ağacının genç dalları ve yapraklarından su buharı distilasyonuyla elde edilen, cilt, saç ve genel sağlık için faydalı bir yağdır. Özellikle cildiniz için pek çok faydası olan bu yağın faydalarından bazıları şunlardır:

Cildin parlaklığını arttırır,
akne tedavisinde etkilidir,
yara izlerini ve lekelerini geçmesine yardımcı olur, akne tedavisinde etkilidir.
Ağrı kesici, romatizma tedavisinde, yara ve cilt enfeksiyonlarını iyileştirici, mikrop kırıcı, bakterileri yok edici, böcek sokmasında etkilidir.
Evinizde oda kokusu olarak kullanabilirsiniz
Bakteri ve mantarların çoğalmasını engeller.
Sağlıklı dolaşımın korunmasına yardımcı olur.
Hava yollarının açılmasına ve balgam söktürülmesine yardımcı olur.

Tüm bu faydalarının yanında nioli yağı kullanılırken dikkatli olunmalı, saf halde cilde temas ettirilmemeli onun yerine seyreltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca, hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlarda kullanmadan önce doktora danışmanız sağlığınız için faydalı olacaktır.

  Nioli Yağı Nedir?

  Nioli yağı, Papua Yeni Gine ve Avustralya kıyılarında yetişen bir ağaç türü olan nioli ağacının genç dalları ve yapraklarının distilasyonu ile elde edilir. Elde edilen bu yağ, antioksidanlarca zengin olup, oleik, linoleik ve strearik asit gibi sağlıklı yağları içermesinden dolayı kozmetik sektöründe özellikle cilt bakımında kullanılan bir yağ türüdür. Cildinizi nemlendirirken aynı zamanda yaşlanma karşıtı özellikleri olan bu yağ, sıklıkla çay ağacı yağı ile karıştırılsa da aslında benzer etkileri olan farklı yağlardır. Nioli yağını gıda olarak tüketmemelisiniz ancak, cildinize uygulayabilir ya da soluyabilirsiniz.

  Nioli Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

  Nioli yağı kişisel bakımla alakalı ürünlerde farklı şekillerde karşımıza çıkabilen bir üründür. Geniş kullanım alanları olsa da bazıları şunlardır:

  Cilt Bakımı

  Nioli yağını temizlenmiş cilde taşıyıcı yağ yardımıyla uygulayabilirsiniz. Cildinize nazikçe masaj yaparak yağın emilmesini sağlayın. Ciltteki sorunlu bölgelere odaklanabilirsiniz.

  Saç Bakımı

  Nioli yağını taşıyıcı yağlarla birlikte saç derisine masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra saçınızı şampuanlayarak durulayarak saç maskesi olarak kullanabilir ya da şampuanınızla karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

  Masaj Yağı

  Nioli yağını hazır masaj yağlarının içine ekleyerek ya da hindistan cevizi yağı, zeytin yağı vb. taşıyıcı yağlarla karıştırarak da uygulayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ içine 2-3 damla yeterli olacaktır.

  Aromaterapi

  Nioli yağının, aromaterapide okaliptüs, kekik, nane gibi yağlarla birlikte; buhar banyosu içerisine, difüzöre ya da buhurdanlığa birkaç damla daplatılıp solunarak uygulanır. İşlem, stresi azaltıp ve uykusuzluğa iyi gelirken odaklanmayı ve dikkati arttırır.

  Lütfen unutmayın ki, nioli yağı kullanmadan önce bir uzmana danışmanız önerilir. Ayrıca nioli yağını direkt olarak cildinize uygulamaktan kaçınmalısınız.

  Nioli Yağının Faydaları Nelerdir?

  Nioli yağının, cildinize, saçlarınıza ve genel sağlığı için pek çok faydası vardır. Faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Cildin parlaklığını arttırır, yara izlerini ve lekelerini geçmesine yardımcı olur, akne tedavisinde etkilidir.
  2. Ağrı kesici, romatizma tedavisinde, yara ve cilt enfeksiyonlarını iyileştirici, mikrop kırıcı, bakterileri yok edici, böcek sokmasında etkilidir.
  3. Doğal bir oda kokusudur
  4. Vücuda böcek kovucu olarak uygulanabilir.
  5. Bakteri ve mantarların çoğalmasını engeller.
  6. Sağlıklı dolaşımın korunmasına yardımcı olur.
  7. Hava yollarının açılmasına ve balgam söktürülmesine yardımcı olur.
  8. Sakinleştirir.

  Nioli yağı, cildiniz için besleyici, cildinizi nemlendirici ve yaşlanmayı engelleyici etkileri vardır. Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan bu ürün, ayrıca ağız bakım sularında, gargaralarda, yara ve yanık kremlerinde de kullanılır.

  Nioli Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  Nioli yağının, cilt için besleyici, yaşlanmayı geciktirici ve cildi nemlendirici etkileri vardır. Nioli yağının faydaları şunlardır:

  1. Cildin parlaklığını arttırır, yara izlerini ve lekelerini geçmesine yardımcı olur, akne tedavisinde etkilidir.
  2. Cildin yağ ve sebum oranını dengeleyerek akne oluşumunu engeller .
  3. Antiseptik özelliğiyle yaraların iyileşmesini hızlandırır. 
  4. Yaralı bölgede enfeksiyon oluşmasının önüne geçer. 
  5. Yaralı bölgeyi nemlendirerek iyileşmeyi hızlandırır.
  6. Ciltte oluşan lekeleri azaltır ve aydınlık bir görünüm sağlar.
  7. Yaşla beraber görülen ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde yardımcıdır.

  Nioli yağı, cilt bakımı için faydalı bir yağ olsa da cildinize doğrudan uygulamak yerine seyrelterek uygulamanız tavsiye edilir. vücut kremi ya da losyonlarınızın içerisine ekleyebileceğiniz gibi başka bir yağ ile seyrelterek de cildinize uygulayabilirsiniz. Temizlenmiş cilde nazikçe masaj yaparak yağın emilmesini sağlayın. Ciltteki sorunlu bölgelere odaklanabilirsiniz.

  Nioli Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

  Nioli yağı genellikle güvenilir bir yağ olarak kabul edilir. Ancak, seyreltilmeden, direkt olarak cilde uygulandığında tahrişe sebebiyet verebildiğinden dolayı, örneğin; zeytinyağı, jojoba yağı vb. bibi uçucu olmayan yağlarla seyreltilerek cilde uygulanmalıdır. Özellikle, kuru, hassas ve alerjik cilt yapısındaki kişilerde, uygulanma sonrasında ciltte kaşıntı, dökülme ya da kızarıklık gibi semptomlar görülebilir. Böyle bir durum yaşandığında yağ sürülen bölge su ile yıkanmalı ve ürünün kullanımı durdurulmalıdır. 

  Nioli yağını besin maddesi olarak kullanmanız önerilmez. Ağızdan kullanıldığında kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşim yapabilieceği gibi, midesi hassas kişilerin nioli yağını yutmaları sonucu; reflü, mide ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi semptomlar yaşadığı görülmüştür.

  Nioli yağı çocuk ve bebeklerde kullanılmamalıdır. Çocukların cildi yetişkinlere göre daha hassas olduğundan dolayı daha kolay tahriş olur. Yağın uygulandığı bölgede kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. Hamile ve emziren annelerin kullanımdan önce doktora danışması hem anne hem de bebek için daha iyi olacaktır.

  Nioli Yağı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Nioli yağı ile ilgili sık sorulan soruları ve cavaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Nioli Yağı İçerisinde Hangi Bileşenler Bulunur?

  Nioli yağı içeriği, benzil benzoat, sinamill alkol, sitral, sitronellol, eugenol, farnesol, geraniol, isoeugenol, d-limonen ve linalol gibi uçucu yağların doğal bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Nioli yağında 20’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır, bunlardan en sık bulunanları 1,8 cineole, viridiflorol, B-caryophyllene, a-terpineol, a-pinene, limonene, linalool, nerolidol, metil eugenol ve metil isoeugenol’dur

  Nioli Yağı Ve Çay Ağacı Yağı Aynı Mı?

  Hayır, Nioli yağı ve çay ağacı yağı, görünüm, koku ve etki olarak birbirine benzer olan, ancak, birbirinden farklı ürünlerdir.

  Hamile Ve Emziren Anneler Nioli Yağı Kullanabilir Mi?

  Nioli yağı genel olarak güvenli olarak kabul edilir ancak, hamilelik döneminde ve doğum sonrası emzirme dönemindeki kadınların uzman bir hekime danışmadan nioli yağı kullanması önerilmez

  Nioli Yağını Hangi Cilt Tipleri Kullanabilir?

  Nioli yağı, genellikle yağlı cilt tipine sahip insanlar için uygundur. Özellikle cildi hassas ve tahrişe meyilli kişilerde dikkatli kullanılmalı ve kullanmadan önce vücudun küçük bir yerinde test edilmelidir.

  Nioli Yağını Kimler Kullanamaz?

  Nioli yağı genel olarak güvenli olarak kabul edilir, ancak direkt olarak cilde temasından sakınılmalıdır. Ayrıca, bazı insanlarda cilt hassasiyetine veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü veya yanma gibi belirtiler görülürse, nioli yağı kullanımı durdurulmalı ve doktora danışılmalıdır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."