Sivilceler Beyninizde Enfeksiyona Yol Açabilir
Dermatoloji (Cildiye)

Sivilceler Beyninizde Enfeksiyona Yol Açabilir

  Sivilceler Beyninizde Enfeksiyona Yol Açabilir 

  Yüzünüzün burun köprüsünden ağzınızın köşelerine kadar olan bölümde yer alan sivilceleri (akne) sıktığınızda ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. “Yüzün tehlike üçgeni” olarak adlandırılan bu bölgede çıkan sivilceleri (akne) çıkardığınızda beyninizde enfeksiyona yol açabileceğinden bu bölgedeki sivilcelerinizi çıkarmamanız gerekiyor.
  Yüzünüzün bu bölümünü beyninize doğrudan giden bir hat olarak düşünebilirsiniz. Göz yuvalarınızın arkasında yer alan büyük damarlardan oluşan bir ağ olan kavernöz sinüsünüz yoluyla, beyninizden kan akışı sağlanır. 
  Tehlike üçgenindeki bir enfeksiyon yüzünüzden beyninize, ulaşma şansı küçük de olsa vardır. Bu nedenle yüzdeki bir enfeksiyonun vücudunuzun geri kalanını etkileyen bir enfeksiyona dönüşme olasılığı her zaman olasıdır. 
  Çok nadir durumlarda, yüzdeki bir enfeksiyon, kavernöz sinüsünüzde bir kan pıhtısı olan septik kavernöz sinüs trombozuna neden olabilir. 
  Aşağıda yer alan yaşamı ciddi şekilde tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilir:


  Beyin apsesi 
  Beyin enfeksiyonu
  Göz kaslarınızın felç olması dahil, yüz sinirlerinizde hasar
  Menenjit
  Akciğer iltihaplanması
  Septik emboli 
  Felç

  Septik kavernöz sinüs trombozu önceleri neredeyse kesin bir ölüm nedeniydi, ancak antibiyotikler sayesinde, zamanında yakalandığı sürece artık tipik olarak tedavi edilebilmektedir. 

  Sivilce (Akne) Patlatmanın Zararları Nelerdir?

  Sivilceleri patlatmaktan her zaman kaçınmalısınız. Bunu yapmak iltihaplanmaya, iltihap sonrası hiperpigmentasyona ve yara izine ve tabii ki enfeksiyona yol açabilir.
  Özellikle tehlike üçgeninde sivilce patlatmaktan mutlak surette kaçınmalısınız. Böylelikle yayılacak bir enfeksiyon şansını azaltırsınız. Sivilceyi çıkarma dürtüsüne direnmek zor olsa da sivilcelerin kendi rotasını izlemesine izin vermelisiniz. 

  Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

  Kendinizi gergin hissediyorsanız ve tehlike üçgenindeki sivilceden güvenli bir şekilde kurtulmak istiyorsanız vereceğimiz ip uçlarını değerlendirebilirsiniz. 
  Sıcak kompres uygulayın. Bir bezi sıcak (haşlayıcı olmayan) suya batırın ve 10 - 15 dakika boyunca bölgeye uygulayın. İrinin yüzeye çekilmesine yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  Sivilce bandı kullanın. 
  Bir dermatoloğa görünün. 

  Sivilce İçin Hekime Ne Zaman Gitmelisiniz?

  Yüzünüzde bir enfeksiyon oluştuysa onu yakından izleyin ve özellikle enfeksiyonun başlamasından sonraki 5-10 gün içinde, hissetme şeklinizde herhangi bir önemli değişiklik olup olmadığına dair genel sağlığınıza dikkat edin. Enfeksiyon büyümeye başlayabilir, daha fazla alana yayılabilir ve sistemik olarak daha hasta hissetmeye başlayabilirsiniz. Ateş, titreme, başlarsa, teşhis ve tedavi için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünün.
   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."