Nasırlara Ne Sebep Olur?
Dermatoloji (Cildiye)

Nasırlara Ne Sebep Olur?

  Nasırlara Ne Sebep Olur?

  Nasırlar, cilt ile başka bir yüzey arasında sürtünme meydana geldiğinde ciltte oluşan kalınlaşmış bölgelerdir. Genellikle, bir enstrümanı çalmak veya kullanmak gibi tekrarlayan hareketlerden kaynaklanırlar. Ve bunların oluşmasını nasıl önleyebilirsiniz? İşte nasırlar ve korunmaları hakkında bilmeniz gerekenler.

   

  Nasırların gelişmesini önlemek için yapabileceğiniz şeyler

  Sert tabanlı ayakkabılar giymekten kaçının. Sert tabanlı ayakkabılar giymeniz gerekiyorsa, sık sık mola verdiğinizden ve bir yastıklama parçası kullandığınızdan emin olun.

  Ellerinizi kuru tutmaya çalışın. Ellerinize losyon veya nemlendirici kullanmaktan kaçının çünkü bu ürünler ellerinizin çok yumuşak olmasına neden olabilir.

  Düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın. Bu, dolaşımı iyileştirecek ve nasır olasılığını azaltacaktır.

  Ayaklarınızı ovuşturmaktan kaçınmaya çalış.

  Yüzüstü uyumaktan kaçının.

  Bilgisayar başında uzun süre oturmaktan kaçının.

  Ayağınıza dolanmaktan kaçının.

  Dar giysiler giymekten kaçının.

  Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

   

  Nasırların Nedeni

  Nasır, deri ile sürttüğü yüzey arasındaki sürtünmeden kaynaklanır. Genellikle ayağın topuğu, avuç içi ve parmakların alt kısmı gibi sürekli basıncın olduğu bölgelerde gelişirler.

   

  Nasırları Önleme

  Nasırları önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle, kemer desteği iyi olan ayakkabılar giyin. Bu, ayaklarınızı sağlıklı tutmaya ve nasır geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. İkincisi, düzenli olarak nemlendirici losyonlar ve kremler kullanın. Üçüncüsü, ayaklarınıza her gün masaj yapın. Dördüncüsü, dar giysiler giymekten kaçının. Beşinci olarak, ayaklarınızı tahriş etmemeleri için tırnaklarınızın yeterince kısa kesildiğinden emin olun. Altıncı olarak, çıplak ayakla yürümemeye çalışın. Yedinci olarak, yürürken her saat ara verin. Son olarak, bacaklarınızı tıraş ederken tıraş bıçağı yerine elektrikli tıraş makinesi kullanın.

  Nasır Tedavisi

  Kalınlaşmış cilt, kuruluk, pürüzlü yamalar veya çatlaklar gibi herhangi bir nasır belirtisi fark ederseniz, hemen doktorunuza görünün. Kalıcı ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, bir ayak hastalıkları uzmanına da danışmalısınız. Ayak hastalıkları uzmanı, ayak bozukluklarını teşhis ve tedavi etmek için özel olarak eğitilmiştir. İlaçları reçete edebilir ve altta yatan sorunları düzeltmek için ameliyat yapabilirler.

  Evde Nasır Önleme

  Nasır deri ve ayakkabı arasındaki sürtünmeden kaynaklanır. Bu sürtünme, çıplak ayakla yürüdüğünüzde veya sert tabanlı ayakkabılar giydiğinizde ortaya çıkabilir. Elektrikli tıraş makinesi kullandığınızda veya bıçakla tıraş olduğunuzda da olabilir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."