Ayak Mantarı Tedavisi
Dermatoloji (Cildiye)

Ayak Mantarı Tedavisi

  Ayak Mantarı, kişilerin ayaklarında meydana gelen rahatsız edici kaşıntılar, parlak döküntülerle meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Kişilerin ayağında kızarıklık, soyulma, deri dökülmesi gibi semptomlara rastlanmaktadır. Hastalık hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişilerin hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Mantar hastalığının en büyük ve tehlikeli yanlarından birisi bulaşıcı olmasıdır. Özellikle ortam kullanım alanlarında havuz, deniz, ibadet yerleri, ev alanları, bahçe gibi alanlarda terliklerinizi kişisel olarak kullanmaya gayret etmelisiniz.

  Ayak Mantarı Hastalığı Kimlerde Görülür ?

  Mantar hastalığı gençlerde ve yetişkinliğe yeni adam atan bireylerde sıklıkla görülmektedir. Uzun süre ayakkabı içinde havasız kalan ayaklarda da mantar hastalığına rastlayabilmek mümkündür. Bu yüzden ayakkabı seçimine de dikkat etmek gerekmektedir. Ayağa hava aldıran, ayağınızı terletmeyecek, hava boşlukları bulunan rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Banyo, duş ve ayak yıkamalarınızdan sonra ayağın ıslak kalması da mantar oluşumunu tetiklemektedir. Ayak sağlığına dikkat ederek hastalığın bulaşması önlenebilmektedir. Ayak mantarı tedavisi için halk arasında çeşitli söylentileri dolansa da ayak mantarı tedavisiyle bu hastalıktan kurtulabilmek mümkündür. Uzun süre egzersizler yaparak ayaklarınızı terletmek veya aşırı yormak mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ayak üzerinde bulunan birtakım yaralanmalar da ayrıca ayak mantarı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ayak mantarı farklı türlerde kendisini gösterebilmektedir.

  Ayak Mantarı Türleri

  1. Kabarcıklı ayak mantarı: Bu ayak mantarı türüne çok nadir olarak rastlanmaktadır. Ayak derisinin su toplaması ve toplanan suyun kabarcıklarla hızlıca patlaması bu ayak mantarı türüne neden olmaktadır. Ayak mantarı tedavisi uygulanmazsa, ayağın her bölgesine yayılan bir mantar türüdür. Parmak araları, ayağın alt ve üst kısımları, topuk ve çevresi gibi tüm noktalara yayılabilme özelliğine sahip olan ayak mantarı türüdür.

  2. Parmak arası mantarı: Çok sıklıkla rastlanan ayak mantarı türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere parmakların aralarında rastlanmaktadır. Parmaklarında şiddetli şekilde yanma, kaşıntı, deri dökülmesi, tahriş, pullanma gibi hızlı reaksiyonlara sebebiyet vermektedir.

  3. Makosen ayak mantarı: Ayakların tahriş olmasına doğrudan sebebiyet vermektedir. Ayak derisinde hızlı bir yıpranma süreci başlamaktadır. Bu ayak mantarı türü tedavi edilmediği takdirde deri yarıklarına sebebiyet verebilmektedir. Ayağın her bölgesine yayılan bu mantar türü deri kalınlaşmasına da neden olmaktadır.

  Ayağınızda hangi mantar türüne rastlanırsa rastlansın ayak mantarı tedavisi ile ayak mantarlarınızdan kurtulabilmeniz mümkündür.

  Ayak Mantarından Ne Zaman Şüphelenmeliyim ?

  Ayağınızda oluşabilecek her rahatsızlık ayak mantarı belirtisi değildir. Ayağınızda farklı problemler olabilmektedir. Doğrudan cilt problemleri veya darbeler sebebiyle oluşabilecek yaralanmalar da ayağınızda rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Ayak mantarı belirtisini anlayabilmek için,

  • Ayağınızda yoğun bir kaşıntı olup olmadığına,
  • Ayağınızda yanma hissinin oluşup oluşmadığına,
  • Ayağınızdan kötü kokular gelmeye başladığında,
  • Ayağınızda yaralanmalar ve yaraların su toplaması durumlarında,
  • Ayak derinizde pullanmalar meydana geliyorsa,
  • Ayağınızda daha önce görmediğiniz türden bir kızarıklık oluşması durumunda,
  • Ayağınızda yoğun deri çatladıkları gözlemlediğinizde.

  Ayak mantarından şüphelenmeniz olasıdır. Yine de detaylı ve doğru teşhis için doktorunuza başvurmalısınız. Ayak mantarı, ayak mantarı tedavisi ile çözümü olan bir hastalıktır. Bu belirtilere rastlandığınızda mutlaka doktorunuza danışın.

  Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

  Evet, ayak mantarı bulaşıcıdır. Ayak mantarı adından da anlaşılacağı üzere mantar türündeki bakterilerin yayılmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Mantarlar, yayılmayı sevmektedirler. Bu sebeple ayak mantarı rahatsızlığı bulaşıcıdır. Ayak mantarının en sık bulaştığı grup yakın çevremizdir. Yakın çevremizdeki bireyler vasıtasıyla ayak mantarının bulaşıcılığı artmaktadır. Temiz olmayan su kaynakları, temiz olmayan su ile duş ve banyo yapmak ayak mantarının bulaş oranını arttırmaktadır. Bakteri taşıyan hayvanlardan, kirlenmiş ve bakteri içerikli topraklardan da ayak mantarı bulaşma oranı yüksek olmaktadır. Ayak mantarının bulaştığı andan itibaren tedavi edilmesi ve yayılmasının önlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde farklı bölgelere ayak mantarı yayılabilmektedir. Genital bölgeye kadar varan yayılmalar daha zorlu bir sürece hastaları sürüklemektedir. Bu sebeple ayak mantarından şüphelendiğiniz andan itibaren doktorunuza başvurmanız ve ayak mantarı tedavisi olmanız gerekmektedir.

  Ayak Mantarı Bulaş Alanları

  Hastalığımıza sebebiyet verebilecek bakteri ve mikroplar doğada kendiliğinden bulunabilmektedir. Temiz olmayan ortamlarda, hijyenik olmayan alanlarda bol miktarda bakteri ve mikroba rastlamak mümkündür. Ayak mantarının da doğada kendiliğinden bulaşabileceği alanlar ve nesneler bulunmaktadır.

  • Ayak mantarı rahatsızlığına sahip bir bireyin terliğini, ayakkabısını giymek ayak mantarı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kişilerin kendilerine özel terlik ve ayakkabı kullanmaları gerekmektedir. Kişilerin kendilerine ait terlik ve ayakkabı kullanmaları ayak mantarı yayılma riskini azaltmaktadır. Terlik ve ayakkabılarınızı bu sebeple ortak kullanmamalısınız.
  • Mantar mikrobu bulaşan çoraplar, ayak mantarına sahip bireylerin çoraplarını kullanmak. Tıpkı terlik ve ayakkabı gibi çoraplarınız da size özel olmalıdır. Bireysel bir kullanım içinde olmalısınız aksi takdirde ayak mantarı bulaşma riski fazladır.
  • Ayağınızı terleten ve çok sıkı ayakkabılar giymek. Ayaklarımız gün içinde diğer organlarımıza göre daha fazla yorulabilmektedir. Özellikle yaz aylarında havaların da sıcak olması ayaklarımızı terletebilmektedir. Ayaklarınızın terlemesi de ayak mantarına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple ayaklarınızı sıkmayacak ve hava aldıracak ayakkabılar tercih etmelisiniz. Hava alan ayaklar sayesinde ayaklarınızın terlemesini önleyip mantar oluşum riskini de azaltabilirsiniz.
  • Hijyenik olmayan banyo ve tuvaletler. Tuvalet ve banyo hijyeni mikrop ve bakterilerin yayılmaması için oldukça önemlidir. Hijyenik olmayan banyo ve tuvalet ortamlarında ayak mantarı bulaşma riski de fazladır. Mümkün olduğunca hijyenik olmayan ortamlarda tuvalet ihtiyacınızı gidermemeniz önerilmektedir.
  • Ortak kullanım havluları. Bulaşıcı olan rahatsızlıklarda temel prensip bireyselleştirmedir. Her şeyinizin size ait ve özel olması gerekmektedir. Özellikle ev içinde tek bir havlu kullanımı ayak mantarının bulaşması için riskli bir durumdur. Havlularınız size özel olmalıdır ve sadece siz kullanmalısınız. Aksi bir durum ayak mantarı bulaşma riskini arttırmaktadır.
  • Temiz olmayan ve bakımı sağlanmayan spor aletleri. Spor salonları son dönemde oldukça popüler olmaya başlamasıyla beraber ayak mantarının yayıldığı alanlar arasına da girmeye başladı. Temiz olmayan ve bakımı yapılmamış spor aletleri bakteri ve mikropların sevdiği alanlardır. Bu nedenle spor salonlarında kullandığınız aletlerin temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Hamam, sauna, kaplıca havuzları. Bakteri ve mikroplar sıcak ve nemli ortamları sevmektedirler. Bu nedenle belirtilen ortamlarda olası bakteri ve mikrop tehditlerine karşı temizlikleri sağlanmalıdır. Temiz ve bakımı sağlanmayan ortam yoğun miktarda bakteri içerebilmektedir.
  • Sulak alanlar. Deniz, göl, ırmak, nehir gibi alanlarda da bakteri ve mikrop oluşum hızı yüksek olabilmektedir. Bu alanların özellikle kirlenmesi muhtemel yerlerinden uzak durulması gerekmektedir.
  • Ayak mantarı sadece sulak alanlarda türememektedir. Ayak mantarının türeyebileceği farklı birçok alan bulunmaktadır. Bunlardan biri de toprak alanlardır. Toprak alanlarda da mikrop ve bakterilere rastlayabilmek mümkündür. Mümkün olduğunca temiz olmadığına emin olmadığınız toprak zeminlere basmamanız önerilmektedir.
  • Mantar mikrobu bulaşmış hayvanlar. Mantar mikrobu bulaşmış hayvanlara temas etmeniz halinde mantar mikrobu kapabilirsiniz.
  • Mantar hastalığına sahip kişilerle temas edilmesi sonucunda da ayak mantarı bulaşma riski artmaktadır.

  Belirtilen unsurlar göz önüne alındığında ayak mantarı bulaşmasını önlemek için hijyene, kişisel eşya kullanımına dikkat edilmelidir. Ayak mantarı tüm bunlara rağmen bulaşmışsa hekimler tarafından ayak mantarı tedavisine başlanmalıdır.

  Ayak Mantarı Tedavisi

  Ayak mantarı tedavisi tek yönüyle değerlendirilemeyecek komplike bir durumdur. Ayak mantarı tedavisinde sadece ayaktaki mantarı geçirmek noktasında bir uğraş gösterilememektedir. Aynı zaman da mantarın diğer kişilere bulaşmasını önlemek için de tedavi çalışmaları yapılmaktadır. Bu yönleriyle ayak mantarı rahatsızlığında tek bir tedavi yönünden bahsetmek olanaksızdır.

  Ayak Mantarı Tedavisinde Beslenme

  Ayak mantarı tedavisi için beslenme durumuna dikkat etmek gereklidir. Sağlıklı ve yeterli beslenmek ayak mantarı tedavisi için önemlidir. Duruş bozukluğu ve ortopedik sorunlar düzeltilmelidir. Ayakların kuru tutulmasına ve terlememesi özen gösterilmelidir. Terli ve ıslak ayaklar tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Ayak mantarı tedavisinde en az iki ayakkabı kullanılmalıdır. Kullanılan ayakkabılar değiştirilmelidir. Ayakların havalandırılması sağlanmalıdır. Yapay ve suni ürünlerin kullanıldığı ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayakkabılarınız ölçünüze göre olmalıdır. Çok bol veya çok sıkı ayakkabılar giymek ayak mantarı tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayakkabı, terlik, havlu, çorap gibi eşyalar kişiye özel olmalıdır. Ortak kullanmamaya dikkat edilmelidir.

  Ayak mantarında belirtilen konularla alakalı hekimlerimiz daha detaylı tavsiyelerini sunacaktır. Tüm sayılan unsurların yanı sıra dermatolog hekimlerinin vereceği ilaçlarla hastalığın geriletilmesi ve bulaş miktarını azaltmak amaçlanmaktadır. Ayak mantarı tedavisinde hastanın bir süre yatarak tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tedavi süreci uzun sürmemektedir. Ayak mantarı tedavisinde düzenli olarak kontrol ve takip yapılmalıdır. Tedavi düzenli yapılmadığı takdirde hastalık daha yoğun bir şekilde yayılabilmektedir. Bu yüzden tedavinin düzenli olarak yapılması ve gidişatın takip edilmesi gerekmektedir.

  Ayak Mantarına İyi Gelebilecek Yöntemler

  Unutmamak gerekir ki doktora başvurmadan yapılan her ''tedavi'' çalışması ve bilinçsizce yapılan her hareket daha olumsuz durumlara sebebiyet verebilmektedir. Ayak mantarı tedavisi için mutlaka hekimlere danışılmalıdır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."