Akne (Sivilce) Nedenleri ve Tedavisi
Dermatoloji (Cildiye)

Akne (Sivilce) Nedenleri ve Tedavisi

   Akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi cildin orta noktasında yer alan yağ katmanındaki problemlere ve ciddi oranda artışa işaret etmektedir. Cilt altı yağ katmanında meydana gelen farklı reaksiyonlara bağlı olarak cilt üzerinde ortaya çıkan problemlerden birisi olarak tanımlanabilmektedir. Cilt üzerinde, yüz, omuz, göğüs, sırt gibi birçok farklı noktada karşılaşılabileceğiniz yaygın olarak bir rahatsızlıktır. Akneler cilt yüzeyinde genellikle hormona bağlı değişikliklerin yoğun yaşandığı ciddi bir değişim dönemi olan ergenlik döneminde aşırı derecede artarak kendisini göstermektedir.

  Ergenlik Döneminde Akne Tedavisi

  Farklı bir açıdan bakacak olursak, akneler ergen popülasyonunun ciddi bir oranında yaklaşık %80’lik bir kısmında görülen yaygın karşılaşılan bir sorundur. Ergenlik döneminde olmayan insanların da yaşayabileceği bir sorun olarak kabul edilen Akne (sivilce) problemi, 25 yaş üzerindeki kadınlarda yaklaşık %10 oranında görülüyor olsa da erkeklerde bu oran %3’lere kadar düşmektedir.

  Akne ( sivilce ) Nedenleri ?

  Akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi ciddi ilaçların kullanılması bunun yanında düzenli kontrol, beslenme düzeniyle direkt olarak bağlantılı olan bir problemdir. Ergenlik dönemi dışında, erişkin dönemdeki kadınlarda sıkça görülen Akne (sivilce)probleminin esas problemi yaşanan hormonsal değişiklerden ileri gelmektedir. Kişinin fiziksel görünümüne zarar veren Akne (sivilce) problemi bir diğer yandan ise psikolojik olarak da olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Aknelerin sebep olduğu özgüvensizlik, mutsuzluk gibi problemlerle başa çıkmak için aknelerin doğru şekilde tedavisine en hızlı şekilde başlanmalı.  Akne (sivilce) oluşumunu engellemek için gerekli tedavinin doğru bir şekilde uzman hekimler tarafından yürütülmesi oldukça önemlidir. Sivilce ve Akne problemiyle savaşmaya başlamadan önce birbirinden farklı sebeplere dayanan aknelerinizin doğru bir şekilde vücudunuzdaki hangi problem dolayısıyla ortaya çıktığından emin olmanız oldukça önemli bir terimdir. Bu sivilcelerin vücudunuzda meydana gelmesinin önündeki en önemli sebeplerin başında yukarıda da bahsettiğimiz üzere vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler ya da beslenme alışkanlıklarınız dolayısıyla değişiklik gösteren vücut yağ oranınızla bağlantılıdır.

  Akne (sivilce) Tedavisini Kim Yapar ?

   Akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi doğru hekimler tarafından detaylı bir şekilde incelenerek gerçekleştirilmesi gereken hassas bir tıbbi problemdir. Bazı durumlarda sivilceler hastalarımızın mimiklerini dahi kullanamaz hale gelmesine sebep olmasına yol açmaktadır. Bu sebepler dolayısıyla, beklemediğiniz anda olağan dışı Akne (sivilce) artışını kontrol altına almakla birlikte altında yatan temel problemi ortaya çıkartmak için hastanemizle iletişime geçerek gerekli kontrollerinizi yaptırmanız oldukça önemlidir. Cildinizdeki aknelerin iz bırakmadan doğru bir şekilde başa çıkabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Alerjik durumlarda ortaya çıkabilen akneleri doğru bir şekilde teşhis edebilmek içinde alerji testi yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Böylece aknelerinizin sebebini en doğru şekilde teşhis edebilme şansını yakalarsınız.

  Akne (sivilce)nedenleri ve tedavisi için doğru tıbbi bölümleri tercih edebilmek için cildiyeden tedavi randevusu sonrasında aknelerinizin doğru şekilde tahlil edilmesi için sizlere destek sağlıyoruz. Sivilcenizin doğru bir şekilde tahlil edilmesi tedavisi için de oldukça önemlidir. Bu incelemeler sayesinde cildinizdeki aknenin türü tespit edilerek birbirinden farklı ve çeşitli tedavi yöntemleri ortaya konarak hızlı şekilde cildinizi pürüzsüz aynı zamanda sağlıklı bir hale getirmeniz için sizlere yardımcı olmak amacıyla çalışıyoruz. Akne (sivilce) tedavisindeki kilit nokta ise hastaların sabırlı olması oldukça önemlidir.

  Akne (sivilce) Oluşumuna Sebep Olan Temel Nedenler Nelerdir?

  Akne (sivilce) oluşumu cildinizin sağlık durumu, yağ dengesine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Akne (sivilce) oluşumunda yenilen gıdalar etki ettiği gibi hormonal değişimler kadar genetik yatkınlık da oldukça ciddi oranda etkili olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarınızı akne (sivilce) tedaviniz sonrasında değiştirmemek ya da akne (sivilce) oluşumuna sebep olacak gıdaların tüketimini artırmak akne (sivilce) oluşmasını tetikleyerek tekrar aynı problemleri yaşamanıza sebep olabilmektedir.  

  Akne (sivilce) Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir ?

  Akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi için rahatsızlığınızın altında yatan sebeplerin doğru bir şekilde tahlil edilmesi ve profesyonel hekimlerin gerekli tahlilleri doğru bir şekilde yapması gerekmektedir. Halk arasında yaygın olan inanışın aksine,  akne (sivilce) oluşumunun temelinde yatan problem hiçbir zaman yağlı ya da çikolata yemekle doğrudan bağlantısı yoktur. Diğer bir açıdan bakıldığında, gıda ürünleri arasında, hayvansal kökenli gıdaların, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile akne (sivilce) oluşumu arasında bağlantının bulunduğuyla ilgili birçok farklı tıbbi çalışma mevcuttur. Bu çalışmalar doğrultusunda yapılacak tüm tahliller, kontroller sonucunda rahatsızlığınızın tedavisi için gerekli işlemler hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bu gibi gıdaların yanına ek olarak, şekerli, tatlandırıcılı gıdaların da sivilce oluşumuna etki ettiği klinik çalışmalarla ispatlanmıştır.  

  Akne Oluşumunda Sigara Etkisi ?

  Akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi vücudunuzdaki nikotin seviyesi de akne (sivilce) oluşumunda etkilidir. Sigara kullanıcılarının sivilce problemleri yaşama oranı yaklaşık olarak %41 iken, sivilce içmeyenlerin sivilce problemleriyle karşılaşma oranı %9 civarlarındadır. Ergenlik sonrasında yaşanan yoğun akne (sivilce) problemlerine karşı uzman hekimlerden destek alarak doğru ilaçlarla bu problemin önüne kolay bir şekilde geçmek mümkündür.  Akne (sivilce)problemlerinin en yoğun şekilde yaşandığı ergenlik dönemi olmasının sebebi de oldukça ciddi derecede yaşanan hormonsal değişkenliklere bağlı olduğu kanıtlanmıştır. Ergenlik döneminde artışa geçen bir hormon olan testosteron dolayısıyla, sivilce ve akne oluşumunu hızlandırarak, cilt yüzeyinde bozulmalara yol açmaktadır. Kadınlar ve erkekler için gelişimde oldukça önemli olan bu hormonun vücuttaki dengeli bir şekilde artış göstermesi sağlanırsa akne (sivilce) oluşumunun önüne geçmek oldukça kolay olacaktır.

  Mevsim Geçişleri Akne Oluşumunu Artırır

  Yapılan araştırmalar sonucunda mevsim geçişlerinin de akne (sivilce) oluşumu ihtimalini arttırdığını hatta sonbahar, kış mevsimleri geçişlerinde akne (sivilce) oluşumunun ciddi derece arttığı belirlenmiştir. Farklı sebeplerden kaynaklanması dolayısıyla, akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi konusunda karar alınırken, oluşum sebeplerinin doğru şekilde tespit edilmesi önemlidir.

  Akne (sivilce) Tedavisi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Akne ve sivilcelerin tedavi edilmesi; sağlıklı bir cilde sahip olabilmeniz için yapılan tüm tedavilerin doğru bir şekilde yürütülmesi ve sağlığınıza rahat bir şekilde ulaşabilmeniz için sabır oldukça önemli bir noktadır. Sivilcelerin sıkılarak patlatılması doğru değildir. Bu şekilde patlatılan sivilceler iz bırakır, aknelerinizin cildinizde iyileşmesi yerine kalıcı olmasına yol açılmaktadır. Deri üzerinde de yara oluşumuna sebep olan bu durum dolayısıyla, yara ya da kanama gibi problemlere sebep olur ve akne (sivilce) iyileşmesinin sürecini ciddi manada uzatmaktadır. Sivilcelerin makyaj malzemeleri ya da kapatıcılarla gizlenmeye çalışılması ya da kozmetik ürünlerle tedavi edilmeye çalışılması akne (sivilce) probleminin çok daha ciddi bir hale gelmesine sebep olmasına yol açmaktadır.

  Akne (sivilce)nedenleri ve tedavisi hekimler tarafından belirlenen kesin yöntemlerle tedavi edilmelidir.  Akne (sivilce) tedavisi süreçlerinde cilt temizliğinin doğru şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Cildinizin sağlıklı bir şekilde akne (sivilce) problemiyle başa çıkabilmesi için pH derecesi dengeli ve kaliteli cilt temizleme serumlarıyla cildinizin yağ ve mineral dengenizin doğru şekilde düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Yüzünüzün kurumasının önüne geçmek ve doğru şekilde nemlendirilmesi için kullanılan kremlerin yağ oranına dikkat edilmeli ve güneşe çıkarken kaliteli güneşten koruyucu yağ içeriği düşük kremlerin kullanılması önerilmektedir. Sivilce lekelerin doğru şekilde tedavi edilmesi için cildinizin renk tonunuzun, sivilce tipinizin doğru şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Derinizin kök hücre yenilemesi için gerekli dolgu işlemlerinin yapılması ya da daha yüzeysel sivilce türlerinin tedavisi için peeling işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.  

  Akne Tedavisinde Hormon Dengesi

  Akne (sivilce)nedenleri ve tedavisi yapılırken, aknelerin oluşumuna yol açan sebepler doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Tedavi işlemlerinin doğru bir şekilde programlanması için bu işlemin yapılması oldukça önemlidir. Hormon dengesine ya da bir hastalığa bağlı olarak artan aknelerin altında yatan sebep rahatsızlık tedavi edilmelidir. Bu hastalık tedavi edildikten sonra hekim tarafından belirlenecek olan tedavi amacıyla; antibiyotik, azleik asit, izotretinoin tabletleri veya sistemik retinoid gibi birbirinden farklı ilaç türlerinden destek alarak tedavinizi gerçekleştirebilmeniz için sizlere destek alıyoruz.

  Sivilce İzleri Nasıl Giderilebilir?

  Sağlıklı bir cilt görünümü için sivilce izlerinizin doğru şekilde yok edilmesi gerekmektedir. Derin yaralara sahip sivilceler iyileşirken ya da patlatıldıktan sonra iz bırakırlar. Bu tip izlerle çok sık karşılaşmamak için ya da iyileşmesi için sabırlı olmak sivilcelerinizin doğru şekilde tedavi edilmesini sağlamak oldukça önemlidir.

  Akne (sivilce) nedenleri ve tedavisi gibi tedavi sonrası kalan akne (sivilce) izlerinin de tam anlamıyla giderilmesi için hekimlerinizin önerilerine dikkatli bir şekilde uyarak, tedavinizin gerektirdiği tüm gereklilikleri yerine getirmeniz önerilmektedir. Peeling yöntemiyle yapılan cildin üst katmanını soyma işlemi sonrasında altta yer alan cildin pürüzsüz ve sorunsuz cilt katmanının ortaya çıkması sağlanabiliyor olsa da bu işlemi yaptırdıktan sonra cildinizin ciddi şekilde korunması oldukça önemlidir. Cildiniz peeling işleminde uygulanan kimyasal ilaçlar ya da mor ötesi ışınlar dolayısıyla dökülme gibi problemlerle karşı karşıya kalma riski taşıdığından bu tip işlemlerin doktor gözetiminde yapılması oldukça önemlidir. Sivilce ve  Akne (sivilce)tedavisiyle merak ettiğiniz her türlü konuda hastanemizle iletişime geçerek randevu alabilir, gerekli durumlarda tedavi süreçlerinizin doğru bir şekilde yürütülmesi için ihtiyaç duyduğunuz desteği kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."