Uyku Kalitesi ve Beslenme
Beslenme ve Diyet

Uyku Kalitesi ve Beslenme

Uyku, gün boyunca nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve beslenme uykunuzda rol oynar.

Gıda, B6 Vitamini, B12 ve folik asit ile birlikte sağlıklı uykuyu teşvik etmeye yardımcı olan önemli bir hormon olan serotonin ile doğrudan ilgilidir.

Beslenmenin Uykuya Etkisi

Vücudu sakinleştiren, serotonin seviyesini yükselten ve sizi dinlendirici bir uykuya hazırlayan besinler tüketmeye çalışın.

İşte uykuya giden yolda başlamanız için birkaç yiyecek.

Gece Uyumak İçin Ne Yemeli ?

1. Kompleks karbonhidratlar

Tam tahıllı ekmekler, tahıllar, makarnalar, krakerler ve kahverengi pirinç tüketin. Ekmek, makarna ve kurabiye gibi karbonhidratlardan kaçının. Bunlar serotonin seviyelerini düşürme eğilimindedir ve uykuyu desteklemez.

2. Yağsız proteinler

Yağsız proteinler arasında az yağlı peynir, tavuk, hindi ve balık bulunur. Bu gıdalar, serotonin seviyelerini artırma eğiliminde olan amino asit triptofan bakımından yüksektir.

Uyku Yapan Yiyecekler Nelerdir ?

3. Kalp-sağlıklı yağlar

Doymamış yağlar sadece kalp sağlığınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda serotonin seviyenizi de iyileştirir. Fıstık ezmesi, ceviz, badem, kaju fıstığı ve antep fıstığı gibi kuruyemişler sayılabilir. Patates kızartması, patates cipsi veya diğer yüksek yağlı atıştırmalık yiyecekler gibi doymuş ve trans yağ içeren yiyeceklerden kaçının. Bunlar serotonin seviyenizi düşürür.

Uyku Yapan İçecekler Nelerdir ?

4. İçecekler

Bazı içecekler uykuyu teşvik edebilir veya önleyebilir. Yatmadan ılık süt veya papatya veya nane gibi bitki çayı olabilir. Kafeinli içeceklere gelince, uyumakta zorluk çeken herkesin o son bardağı saat 14.00'e kadar tüketmesini tavsiye ediyoruz. Kafein insanları farklı şekilde etkileyebilir ve en küçük miktarda uyarıcı bile sizi uyanık tutabilir.

5. Aromatik bitkiler

Taze otlar vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, adaçayı ve fesleğen, gerginliği azaltan ve uykuyu teşvik eden kimyasallar içerir. Adaçayı ve fesleğen ile kendi ev yapımı makarna sosunuzu yapmayı deneyin. Yapması kolaydır ve ev yapımı soslar, mağazadan satın alınan versiyonlardan daha düşük şekerlidir. Bununla birlikte, uyarıcı bir etkiye sahip oldukları için kırmızı biber veya karabiber gibi bitkilerden geceleri kaçının.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.

 
 
   
 
Copyright © 2020 KORU SAĞLIK GRUBU