Enginarın Faydaları Nelerdir
Beslenme ve Diyet

Enginarın Faydaları Nelerdir

  Enginarın Faydaları Nelerdir?

  Enginar mükemmel bir lif, A ve C vitaminleri, folat, potasyum, demir, magnezyum, manganez, bakır, çinko, B6 vitamini, niasin, pantotenik asit, fosfor, tiamin, riboflavin ve K vitamini kaynağıdır.

  Enginar bitkisi binlerce yıldır Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmektedir. İlk olarak Orta Çağ'da Avrupa'ya tanıtıldı ve burada kraliyet ve soylular arasında popüler oldu. Günümüzde enginar dünya çapında yetiştirilmekte ve birçok mutfakta kullanılmaktadır.

  Ayrıca kanseri önlemeye yardımcı olduğu gösterilen sinarin gibi antioksidanlar içerirler.

  Enginar yemenin faydalarından biri de iyi bir lif kaynağı sağlamasıdır. Lif, düzenliliğe yardımcı olarak ve kabızlığı önleyerek sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca lif, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

  Enginarın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

  Enginar yemek başka sağlık yararları da sağlar. Bunlar, belirli kanser riskini azaltmayı, sindirimi iyileştirmeyi, yüksek tansiyonu düşürmeyi ve enerjiyi artırmayı içerir.

  Enginar Nasıl Lezzetlendirilir?

  Enginar limon suyu, zeytinyağı, sarımsak ve tuz ile hazırlandığında lezzetlidir. Atıştırmalık olarak çiğ yiyebilir, salatalara ekleyebilir veya çorba, güveç ve güveçte pişirebilirsiniz.

  Enginarların ticari olarak yetiştirildiği bir bölgede yaşıyorsanız, kendinizi restoranlarda veya marketlerde yerken bulabilirsiniz. Ancak kendi enginarınızı yetiştirmek kolay ve eğlencelidir. Gıda israfını azalttığı için çevre için de iyidir.

  Enginarın Pişirmesi Kolaydır

  Enginar kalplerini atıştırmalık olarak çiğ yiyebilir, salatalara katabilir veya diğer sebzelerle pişirebilirsiniz. Sote edildiğinde, kavrulduğunda, kaynatıldığında, buharda pişirildiğinde, ızgarada veya fırında pişirildiğinde lezzetlidirler.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  ŞevvalARAZ
  Beslenme ve Diyet

  Uzm. Dyt.

  Şevval ARAZ

  Koru Sincan Hastanesi

  SultanÇOLAK
  Beslenme ve Diyet

  Dyt.

  Sultan ÇOLAK

  Koru Ankara Hastanesi