B12 Vitamini Eksikliği
Beslenme ve Diyet

B12 Vitamini Eksikliği

  B12 Vitamini Eksikliği

  B12 vitamini eksikliği belirtileri yorgunluk, halsizlik, hafıza kaybı, depresyon, uyuşukluk, karıncalanma ve daha fazlasını içerir.

  B12 Vitamini Nedir?

  B12 Vitamini et, balık, yumurta, süt, peynir ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunan temel bir besindir. Ayrıca bazı bitkisel gıdalar az miktarda B12 vitamini içerir. Bununla birlikte, yalnızca belirli gıdalar iyi B12 vitamini kaynakları olarak kabul edilir.

  B12 vitamini eksikliği, vücudun yeterli B12 vitamini üretmemesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur. B12 vitaminini uzun süre çok az alan veya hiç almayan kişilerde ciddi sorunlara neden olabilir.

  Herhangi bir ilaç alıyorsanız, onları durdurmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Dozunuzu ayarlamanız veya başka bir ilaca geçmeniz gerekebilir.

  B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

  İnsanların B12 vitamini eksikliği geliştirmesinin birkaç nedeni vardır. Bunun bir nedeni, besini uygun şekilde emememektir. Diğer bir neden, mide astarı tarafından üretilen ve vücudun B12 vitamini emmesine yardımcı olan bir protein olan intrinsik faktör eksikliğidir. Üçüncü bir neden, diyet alımının eksikliğidir.

  B12 Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

  B12 vitamini eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için kan testleri yapacaklardır. Bazı durumlarda, doktorlar B12 vitamini enjeksiyonları reçete eder. Diğer zamanlarda, takviye almanızı önerirler.

  B12 Vitamini Eksikliği Ne Zaman Ortaya Çıkar

  B12 vitamini eksikliği, vücudunuzda yeterli B12 vitamini olmadığında ortaya çıkar. Bu, vücudunuzun B12 vitaminini düzgün bir şekilde emmemesi nedeniyle olur. B12 vitamini açısından zengin besinler yeseniz bile B12 vitamini eksikliği geliştirmeniz mümkündür. Besinler veya takviyeler yoluyla yeterli B12 vitamini almayarak da eksik olabilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  ŞevvalARAZ
  Beslenme ve Diyet

  Uzm. Dyt.

  Şevval ARAZ

  Koru Sincan Hastanesi

  SelinŞENEL
  Beslenme ve Diyet

  Dyt.

  Selin ŞENEL

  Koru Ankara Hastanesi