Okul Döneminde Çocukların Beslenmesi
Beslenme ve Diyet

Okul Döneminde Çocukların Beslenmesi

  Okul döneminde çocuklar yavaş ancak sürekli bir büyüme gösterirler. Büyümenin devamlılığı için , günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin de yeterli düzeyde olması gereklidir.
   
  Beslenme açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocuğumuzun kahvaltı etmeden okula gitmemesi gerektiğidir. Okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme, okuldaki performanslarının ve başarılarının artmasını sağladığı gibi aktif olmalarını da sağlamaktadır.
   
  Olumlu beslenme alışkanlıklarının bu dönemde geliştirilmesi gerektiğinden mutlaka düzenli olarak 3 ara öğün ve 3 ana öğünde beslenmeleri sağlanmalıdır. Zamanlarının bir çoğunu okulda geçirdikleri için çocuklara ara öğün yapabilecekleri sağlıklı atıştırmaları (yaş veya kuru meyve, çiğ kuruyemişler, ev yapımı kek vb.) mutlaka yanında taşıma alışkanlığı edindirilmelidir.
   
  7-14 yaş arasında büyümenin hızlı olduğu özellikle boy uzamasının en fazla olduğu dönem olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.
  Bu nedenle kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, kefir, peynir, ayran gibi yiyecek ve içeceklerin yeteri kadar tüketilmesi sağlanmalıdır.
   

  OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMLİ NOKTALARI

  • Besinlerde çeşitliliğin sağlanması,

  • Sağlıklı vücut ağırlığının korunması,

  • Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin sık tüketilmesi ( tam buğday ekmeği, bulgur pilavı vb)
  • Yağ ve şekerin sınırlandırılması
  • Vitamin ve minerallerin yeterli düzeylerde alınmasıdır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  ŞevvalARAZ
  Beslenme ve Diyet

  Uzm. Dyt.

  Şevval ARAZ

  Koru Sincan Hastanesi