Ketojenik Diyet Nedir?
Beslenme ve Diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

  Ketojenik Diyet Nedir?

  Ketojenik diyet, vücudunuzu ketoz adı verilen metabolik bir duruma zorlayan bir beslenme planıdır. Ketojenik bir diyet uyguladığınızda, kanınızda ketonlar biriktirirsiniz ve bu ketonlar beyniniz için alternatif bir enerji kaynağı haline gelir.

  Ketoz, karaciğeriniz yağı, hücreleriniz tarafından glikoz yerine enerji için kullanılan yağ asitlerine ve gliserole parçaladığında oluşur. Bu süreç, ketonlar olarak da bilinen keton cisimlerini üretir.

   

  Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

  Ketojenik diyet, 1921 yılında, yüksek karbonhidratlı diyetlerin obeziteden sorumlu olduğunu teorileştiren Dr. Robert Atkins tarafından geliştirildi. İnsanların düşük karbonhidratlı yiyecekler yemesini ve protein tüketimine odaklanmasını önerdi.

   

  Neden Bu Tür Yeme Planını Denemek İstiyorsunuz?

  Kilo vermek istiyorsanız ketojenik diyet sizin için doğru olabilir. Vücudunuzu, yakıt olarak karbonhidrat yerine yağ yaktığı ketozis olarak bilinen bir duruma zorlayarak çalışır. Araştırmalar, kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra, keto diyetinin tip 2 diyabet, epilepsi, belirli kanser türleri, polikistik over sendromu (PCOS), Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Multipl Skleroz, Otizm, migren ve uykuyu yönetmeye de yardımcı olduğunu gösteriyor. bozukluklar ve daha fazlası.

   

  Keto Diyetime Bugün Başlamalı mıyım?

  Ketojenik diyete başlamak için günde 20 gramdan az karbonhidrat yiyin. Buna ekmek, makarna, pirinç, patates, meyve suyu ve nişastalı sebzeler gibi yiyecekler dahildir. Bunun yerine avokado, yağlı etler, tereyağı, tam yağlı süt ürünleri, yumurta, fındık, tohum, zeytinyağı ve hindistancevizi yağı gibi yüksek yağlı yiyeceklere odaklanın. Süt ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri alımınızı da sınırlandırmalısınız.

   

  Kilo Vermeden Ketojenik Diyet Yapabilir miyim?

  Kilo vermek istiyorsanız, biraz kilo vermeden ketojenik bir diyet uygulayamayabilirsiniz. Bununla birlikte, mevcut kilonuzu korurken ketojenik diyetin faydalarından yararlanmaya devam ettiğinizden emin olmanın yolları vardır. Bir seçenek, egzersiz yoluyla yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmektir. Bir diğeri ise daha az protein ve daha fazla yağ tüketmek.

   

  Ketojenik Diyetin Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

  Ketojenik bir diyetin sonuçlarını görmek 3-4 hafta sürer. Bu süre zarfında, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetmeyi beklemelisiniz. Ayrıca ruh halinizdeki, iştahınızdaki, uyku düzeninizdeki ve enerji seviyelerinizdeki değişiklikleri fark edeceksiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  ŞevvalARAZ
  Beslenme ve Diyet

  Uzm. Dyt.

  Şevval ARAZ

  Koru Sincan Hastanesi