Yiyeceklerinizi Doğal Yollarla Renklendirin
Beslenme ve Diyet

Yiyeceklerinizi Doğal Yollarla Renklendirin

  Yiyeceklerinizi Doğal Yollarla Renklendirin

  Birçok gıda, tariflerinize kolayca uyum sağlayan zengin pigmentlere sahiptir

  Sevdiğiniz yiyecekleri farklı renklere çevirmeyi denemek keyiflidir, yalnız bunu yapmak için kesinlikle gıda boyasına ihtiyacınız bulunmamaktadır.

  Yiyecekleri Farklı Renklere Çevirmenin En İyi Yolu Nedir?

  Yiyeceklerin renklerini değiştirmek amacıyla gıda boyası yerine doğal seçenekler kullandığımızda, bu keyifli renkli yiyeceklerden çok daha fazla yarar sağlamamız da mümkün olacaktır.

   Gıdaları renklendirebilir ve bunun yanı sıra, koyu yeşil sebzeler ya da meyveler gibi doğal renkli gıdaları deneyerek beslenme şeklinizi de iyileştirebilirsiniz.

  Birçok gıda, tariflerinize basitçe uyum sağlayan zengin pigmentleri bünyesinde bulundurmaktadır.

  Örneğin, yeşil, pembe ya da mor smoothieler yapmak için yeşillik (lahana ya da ıspanak gibi) ve çilek (çilek, yaban mersini, ahududu gibi) kullanımınızı ayarlamanız yeterli olacaktır. Ne kadar çok eklerseniz, o derece renkli ve sağlıklı bir karışım elde etmeniz mümkün olacaktır.

  Yiyeceklere Renk Katmanın Basit ve Doğal Yolu

  Sebzelerinizin suyunu sıkın. Besleyici bir yeşil besin için lahana, ıspanak, maydanoz ya da dolmalık biber gibi sebzeler ekleyin. Tatlandırmak amacıyla elma, üzüm ya da şeftali benzeri meyvelerden faydalanabilirsiniz.  Ya da yeşil bir renk tonu eklemek için yeşil açık renkli soslara karıştırabilirsiniz.

  Haşlanmış sebzelerden ya da meyvelerden elde edeceğiniz suyu mutlaka kullanmalısınız. Rengi çıkarmak için bezelye gibi yeşil sebzeleri ya da kızılcık gibi kırmızı meyveleri kaynatabilirsiniz. Ardından, diğer yiyecekleri ve tarifleri renklendirmek için geride kalan renkli suyu kullanmayı deneyin.

  Yeşil Çayın Renginden Yararlanın

  Yeşil çayı mutlaka denemelisiniz. Yeşil çayı, çay olarak içmenin yanı sıra çoğu tarifte direkt olarak malzeme olarak kullanabilmeniz mümkün. Sadece yiyecekleri yeşile çevirmekle kalmaz ve çoğu gıdayla uyumlu zengin bir tada sahiptir, bunun yanı sıra besinler, antioksidanlar ve lif bakımından da zengindir.

  Yeşil Makarna İştah Açacak

  Evinizdeki yeşilliklerle yeşil makarna peyniri yapmayı denediniz mi? Bazı çocuklar yeşil makarna ve peynir fikrini sever ve bu çocuğunuzun diyetine fazladan yeşillik eklemenin sinsi bir yoludur aslında. Bir ıspanak püresi ya da avokado alarak peynir sosuyla karıştırıp yeşil rengi elde ederek makarna ve peynirinizi renklendirmek mümkün.  

  Pancar, Kırmızı Renklendirmenin Doğal Yoludur

  Pancar, yiyecekleri kırmızı ya da pembe renklendirmenin doğal bir yolunu sunar. Bu arada pancar çok iyi bir C vitamini, demir ve magnezyum kaynağıdır. Yuvarlak, morumsu-kırmızı türünü arayın. Kendi kekinizi yapıyorsanız, bir ya da iki çay kaşığı pancarın suyunu sıkarak bir deneme yapın. Daha sonra meyve suyunu ekleyin ve karıştırın!

  Nar Suyu Pembemsi Renk Sunar

  Yiyeceklerinizde nar suyu pembemsi kırmızı bir renk tonu oluşturabilir. Rengi doğru bir biçimde elde etmek zor değildir. Yalnız yaptığınız yiyeceklerde ayrıca bir nar aroması da elde edersiniz.

  Sarı Rengi Zerdeçal ya da Safran Sağlayabilir

  Zerdeçal ya da safran gıdaları sarı yapabilir. Pirinciniz pişerken altın sarısı bir renk elde etmek için zerdeçal eklemeyi deneyin. Safran da sarı renk elde etmede işe yarar. Ancak biraz pahalı bir seçenek olabilir. Taze çeşitle giderseniz, yemeğinize eklemeden önce sapları 20 dakika sıcak suda/stokta bekletmeniz gerekebilir.  

  Turuncu Elde Etmede Kırmızı Biberi Deneyin

  Kırmızı biber, turuncu ya da daha derin bir turuncu-kırmızı renk verebilir. Kırmızı biberde kullanılan biberlere göre farklı renk varyasyonları olacaktır. Kırmızı biberin ısıtılması hem renk hem de lezzet verir. Lezzet değil de renk eklemek istediğinizde ıslatılmış kırmızı biberi yiyeceklerin üzerine serpererek deneyebilirsiniz.

  Haşlanmış mor soğan kabukları koyu turuncu bir renk verebilir. Bunu haşlanmış yumurtalara ekleyin. Soğanın dış kabuklarını yumurtalarla beraber suda kaynatın. Yumurtalar suda ne kadar uzun süre kalırsa, rengi o kadar koyu olur.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  ŞevvalARAZ
  Beslenme ve Diyet

  Uzm. Dyt.

  Şevval ARAZ

  Koru Sincan Hastanesi

  SelinŞENEL
  Beslenme ve Diyet

  Dyt.

  Selin ŞENEL

  Koru Ankara Hastanesi