Emziren Annelere Altın Değerinde Öneriler
Beslenme ve Diyet

Emziren Annelere Altın Değerinde Öneriler

  Doğum ile birlikte bebeğinizi gördüğünüz ilk andan itibaren süt üretimi ve salınımı olmaktadır. Annenin beslenmesini yansıtan anne sütü, bebeğinizin ihtiyacına göre şekillenmektedir. Doğum sonrasında akıllarında birçok soru olan annelere vereceğim bu altın değerindeki öneriler yardımcı olacaktır:

  Bol Su İçin

  Anne sütünun %88'si sudan oluşmaktadır. Anneler gün içerisine en az 3 litre su tüketmeye özen göstermelidir. Yeterli su tüketmek, sütün miktarını artıracak olup bebeğin su ihtiyacını karşılayacaktır.

  Protein Alımına Özen Gösterin

  Bebeğin büyüme ve gelişimini destekleyecek olan anne sütünün protein kalitesini artırmak için kaliteli protein kaynakları tüketilmelidir. Yumurta, peynir her gün beslenme planlarında yer almalı aynı zamanda haftanın farklı günlerinde dengeli bir şekilde beslenme planları çerçevesinde kırmızı et, beyaz et, balık eti, bezelye, nohut, mercimek, kurufasulye gibi kurubaklagiller yer almalıdır. Emzirme döneminde kabuklu deniz ürünlerinden ziyade buğulama, ızgara şeklinde pişirilmiş balığa sofralarınızda  haftada 2 kere yer veriniz.

  Süt ve Süt Ürünleri Tüketin

  Bebeğiniz gelişim döneminde ve tek beslenme kaynağı siz olduğunuzdan dolayı  hem anne hem de bebek sağlığı için zengin kalsiyum kaynakları beslenmenizde yer almalıdır. Günlük 2-3 porsiyon süt ve ürünlerini tüketmek, gebelik sonrası eklem ve kemik sağlığınızı koruyacak aynı zamanda bebeğinizin kemik gelişimine, hücrelerinin bir bütünlük kurmasına destek olacaktır.

  Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketin

  B grubu vitaminler, posa açısından zengin olan tam tahıllı ekmekler, erişte, bulgur, tarhana çorbası, siyez bulguru, patates, yulaf gibi sağlıklı karbonhidratlar enerji dengenizi koruyacak olup yeteri kadar tüketmeye özen gösteriniz.

  Besleyici ve Doğal Yağlar Tüketin

  Gece uykuların değerlendiği bu süreçte kas ağrıları, kramp oluşumunu önlemek, gece uykularını kaliteli hale getirebilmek için gün içerisinde ceviz, fındık, badem, fıstık, kabak çekirdeği gibi sağlıklı çerezler tercih edilmelidir. Bu yağlı tohumları tercih etmek aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimine katkıda bulunacağı araştırmalarca kanıtlanmıştır.

  Bebeğinizi Mama Yerine Anne Sütüyle Besleyin

  Bebeklerin bağışıklığı anne sütünde bulunan laktoferrin, immünoglobulin A, interferon, bifidus faktörü gibi antienfektif bir çok öge yer almaktadır. Bu sebeple annelerin bebeklerini sarılık, ishal, gaz şikayetlerinde sık sık emzirerek bebeğin bağışıklık sisteminin oluşturulması sağlanmalıdır.

  Sebze ve Meyva Tüketin

  Sağlıklı beslenme önerileri arasında da yer alan meyve ve sebze tüketmek, anne sütünün artmasına olanak tanıyacaktır. Özellikle hurma, incir, kırmızı üzüm, şeftali, kuru kayısı, hünnap, havuç, dereotu, semizotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı besinler anne sütünün miktarını artıracak besinler arasında yer alan meyve ve sebzelerdir.

  Çay ve Kahveyi Azaltın

  Annenin aşırı miktarda çay, kahve tüketimi ve sigara alkol alımı, bebeğin uyku kalitesine etki edecek, kolik tarzı ağrılar ile bebeğinizin huzursuzlanmasına neden olabilirsiniz. Aynı zamanda aşırı çay ve kahve tüketimi kalsiyum, magnezyum, demir, B12 gibi besin ögelerinin emilimini azaltacak anne sütünün bileşimi etkilenecektir.

  Öğünlerin Saatine ve İçeriğine Dikkat Edin

  Annenin reflü, bağırsaklarda gaz şikayeti olması halinde bebeklere bu durum yansıyabilir. Bu sebeple annenin öğün saatlerine, öğünde yer alan besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı baharatlı, aşırı sıcak veya soğuk besinleri tüketmemelidir. Karnabahar, mercimek, nohut, barbunya, çiğ taze veya kuru soğan, sarımsak, kavun, çikolata bebeklerde gaz sancılarına sebep olabilmektedir. Ancak bu besinlerin çoğu aynı zamanda anne sütü artırıcı nitelikte olduğundan besinlerinize kişniş ve kimyon ekleyerek veya öğle öğünlerinizde bu besinlere yer vererek gaz oluşumunu azaltabilirsiniz.

  Aşırı Şekerli ve Hazır Besimlerden Kaçının

  Şekerli besinler tüketildiğinde anne sütünün miktarı artacak diye bir öneri yoktur. Ancak Annelerin de canı tatlı isteyebilir bu durumda şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edebilir, aşırı şekerli paketli hazır besinlerden kaçınabilirsiniz.

  Güneşe Temas Edin

  Bebeğinizle geçireceğiniz sosyal aktivitelere, doğrudan güneş ile temas ettiğiniz yürüyüşler ile D vitamin sentezini uyarabilir, yoğun ve yeni bir dönem olan anneliğin stresli anlarından çok keyifli anlarına odaklanabilirsiniz. Ancak hem sizin hem de bebeğinizin hassas cildi için, dışarıda zaman geçirirken, güneşin tepede ve güçlü olduğu öğle saatlerini değil, sabah 10.30 dan önce ya da 16.30 dan sonra çıkmanız daha iyi olacaktır.

  Anneler bebeği için en iyisini ister, Siz doğru ve sağlıklı beslenmeyi seçin

  Anne Mutlu, Bebek Mutlu; Anne Sağlıklı, Bebek Sağlıklı.

  Uzm. Dyt. Şevval ARAZ

  Beslenme ve Diyet

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  ŞevvalARAZ
  Beslenme ve Diyet

  Uzm. Dyt.

  Şevval ARAZ

  Koru Sincan Hastanesi