Kamburluk (Kifoz) Nedir? Anormal Kifoz Nedenleri Nelerdir?
Ortopedi ve Travmatoloji

Kamburluk (Kifoz) Nedir? Anormal Kifoz Nedenleri Nelerdir?

  Kamburluk (Kifoz) Nedir? Anormal Kifoz Nedenleri Nelerdir?

  Halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz hastalığı, çok geniş bir kesimi ilgilendirir. Bu hastalık genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi kişilerde sonradan da gelişebilir. Bununla birlikte ilerleme göstermesi durumunda yaşam kalitesini düşürmekle kalmaz aynı zamanda ciddi anlamda hayati tehlikeler de ortaya çıkarabilir. Kamburluk (kifoz) omurganın öne eğilmesi neticesinde sırtta öne doğru bir eğilme durumunun ortaya çıkmasıdır. Omurganın öne eğilmesi sonrasında bel bölgesindeki boşluk da kaybolur. Bu durum kişilerin estetik görünümünde ciddi bir olumsuzluk yaratır. Fiziksel anlamda olumsuz görüntü yaratmasının yanında kişilerin yaşam kalitesini de ciddi oranda etkiler. Bu bakımdan kamburluk (kifoz) tedavisinin hiçbir surette aksatılmaması gerekir. Erken yaşlarda teşhis edilerek tedaviye alınması bu hastalığın ortadan kalkabilmesine imkan yaratır.

  Omurganın öne eğilmesi sonrasında gözle görülür bir alanda kamburluk durumu ortaya çıkar. Bu problem doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişme gösterebilir. Kişilerin duruş bozukluğu ise sonradan gelişmesinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Çocukluk yaşta ortaya çıkan bir kamburluk durumu genel olarak kişilerde hem kalp hem de akciğer hastalıklarını tetikler. İleri yaşlarda görülmüş ise bu sorun kişilerin akciğerinin çalışma kapasitesini en aza indirir. Kamburluk, her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Bu da birtakım hastalıklara zemin hazırlar.

  Kamburluk (kifoz) hastalığını eğer fizyolojik açıdan değerlendirmek gerekir ise normal sayılan birtakım sınırlardan bahsetmek mümkün olabilir. Bu sınırlar hastalığın ilerleme süreçleri hakkında da bilgiler verir. Kişilerde görülen bu hastalığın tedavi edilebilmesi için kamburluk çeşitlerinden hangisinin görüldüğünü saptamak gerekir. Kamburluğun da kendi içinde birtakım türleri bulunur. Her türe özgü farklı bir tedavi yöntemi geliştirebilir. Bu nedenle uzman hekimlere başvurmak ve detaylı bir muayeneden geçmek bu süreçte büyük bir önem taşır.

   

  Kifoz Nelere Sebep Olur?

  Kamburluk (kifoz) ortaya çıktığında başka hastalıkların da tetikleyicisi durumuna gelir. Bu hastalıklar çocuk ve yetişkin olmaya göre değişebilir. Örneğin yetişkinlerin akciğerinin çalışmamasına ya da düşük performans ile çalışmasına neden olabilir. Çocuklarda görüldüğünde ise hem kalpte hem de akciğerlerde olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Kifoz bunların yanında şu tür sorunlara da neden olabilir:

  • Sırt ve omuzlarda çok ciddi ağrılar ve sertlik durumu ortaya çıkarabilir.
  • Bacaklarda sürekli olarak uyuşmalar meydana gelmeye başlar.
  • Bacak yapıları zayıflamaya başlar.
  • Aşırı bir yorgunluk hissi ortaya çıkar.
  • Duruşta bir bozukluk meydana gelir.
  • Nefes darlığı yaşanır.
  • Solunumda zorlanma meydana gelir.
  • Omuzlar öne doğru çökerek duruşta rahatsızlık hissi verir.

  Kamburluk (kifoz) belirtileri göz önünde bulundurulduğunda bu problemlerin son derece ciddi olduğunu söylemek mümkün olabilir. Bu sorunların ortaya çıkması neticesinde yaşam kalitesi en aza iner. Özellikle duruş bozukluğu estetik görünümü etkilediğinden kişiler üzerinde çok ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Kişiler kendilerini hem fiziksel hem de psikolojik yönden iyi hissetmemeye başlar. Kifoz belirtileri çocukluk ve bebeklik döneminde ortaya çıkar ise belirtiler de çeşitlilik gösterebilir. Genelde bu belirtiler başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Ancak zamanla semptomların ağırlaşmaya başlaması ile birlikte günlük hayat daha da zor bir hale gelir.

  Erken teşhis edildiğinde ise doğru bir tedavi yöntemi ile hastalığın şiddeti azaltılabilir. İlerlememiş bir evrede ise ortadan kaldırılarak kişinin daha normal bir yaşam sürmesi sağlanabilir. Ancak hastalık evreleri tedavi sürecine etki eden unsurlar arasında yer alır. Hastalığın belirtileri türlerine göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda tedavi süreci de hastalığın türüne göre farklılık gösterebilir.

   

  Kifoz Ne Kadar Sürede Düzelir?

  Kamburluk yani kifoz hastalığının ne kadarlık bir süreçte düzeleceği hakkında net bilgi vermek mümkün olmaz. Hastalığın bulunduğu evre ve türü tedavi süresini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır. Öncelikle hastalığın türlerini yakından tanımak gerekir. Kamburluk (kifoz) türleri hakkında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

  • Scheuermann Kifozu

  Bu kamburluk türü omurganın sırt bölümünde yer alan omurların arka kısmında fazla gelişme gösterir. Bu gelişme neticesinde de öne doğru kamalaşarak eğilmesine neden olur. Kifoz genel olarak sırt bölgesinde görülen bir hastalıktır. Ancak bel ve sırt arasında da meydana gelebilir. Bu kamburluk türü yavaş bir şekilde ilerleme kaydeder. Bu nedenle de ilk zamanlarda ağrı olmadığından ya da az olduğundan fark etmek zor olabilir.

  Hasta bu türde istediğinde dik durabilir. Ancak yapısal olan kifozlarda istese de hastanın dik durma imkanı olmaz. Scheuermann kifozu genelde 9 yaş ile 13 yaş arasında görülür. Yaş sınırları çocuklarda her iki cinsiyet için de aynı orandadır. Bu kamburluk türünü yaşayan kişilerde aynı zamanda skolyoz da görülme riski bulunur. Skolyoz en zor olan omurga sorunları arasında yer alır.

  • Postuel Kifoz

  Postuel kifoz ise duruş bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkar. En önemli nedeni ise omurga ve omurga kaslarında bulunan kaslar arasında bir kondisyon eksikliğidir. Sportif alışkanlıklar kazanıldığında ve düzenli egzersiz yapıldığında bu bölgedeki kaslar güçlendirilebilir. Kasların güçlendirilmesi ile birlikte bu problemin de önüne geçmek mümkün olabilir. Eğer çocukluk döneminde bir duruş bozukluğuna bağlı olarak kamburluk söz konusu ise bu dönemde çocukları uygun bir spor dalına başlatmak mümkün olabilir.

  Kifoz endişeleri taşıyan bir hastanın tanı işlemleri fiziki ortopedi muayenesi ile ortaya çıkar. Bunun yanında ek olarak omurganın kemikli yapılarını ve omurilik durumunu birlikte değerlendirmek bilgi edinmek için önem taşır. Kesin bir tanı için ise röntgen ve bilgisayarlı tomografi kullanılır. Bu tanı yöntemleri ile kemik yapılarındaki tüm eğriliklerin derecesi ölçülür. Daha sonra da MR çekilerek omurilik ve çevresindeki yumuşak dokuların değerlendirmesi yapılır.

   

  Kifoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Kifoz yaş fark etmeksizin oldukça ciddi hastalıklar arasında yer alır. Zamanında müdahale edilmediğinde kişilerde yalnızca bel ve sırta etki etmez. Aynı zamanda iç organların da olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Bunun yanında kişiler tedavi olmadıklarında ve yaş ilerlemeye başladığında iyileşme olanakları da en aza iner. Bu süreçte göğüs kafesi deforme olarak kalbe zarar vermeye başlar. Bunun yanında akciğerler de olumsuz etkilenmeye başlar. Hastalar yeterli oksijen alışverişini gerçekleştiremez. Bu da kan pompalama hızını en aza indirir. Bu durum da tüm organlar üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarır. Zamanla artış gösteren kamburlaşma hastaların bel esnekliğini en aza indirir ve sırf fıtığı, bel fıtığı gibi sorunlara neden olur. Omurgayı dik tutan kas ağrıları da ortaya çıkarır. Kireçlenmelere de zemin hazırlayan bir durumdur.

  Çocukları kifozdan korumanın birtakım yolları bulunur. Çocukların okul çantalarının 4-6 kg’dan fazla olmamasına dikkat edin. Çantasını sırtının orta kısmında taşımasına önem verin. Aynı zamanda çanta askılarını sırt bölgesinin aşağısına inmeyecek şekilde ayarlanmasına dikkat edin. Çantaları tek omuzda değil de iki omuzda taşımaları oldukça önemli. Masada çalışırken mutlaka doğru pozisyonda oturmasına dikkat etmeniz gerekir. Evdeki çalışma ortamının uygun şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız. Yaş ve gelişimine en uygun olan çalışma masası seçmelisiniz. Sırt destekli bir sandalyede oturmasına dikkat edilmelidir. Bu dönemde alacağınız basit önlemler çocukların ilerleyen yaşlarında da bu hastalık riskini en aza indirir.  

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."