Diz ve Eklem Protezlerinde Robotik Cerrahi
Ortopedi ve Travmatoloji

Diz ve Eklem Protezlerinde Robotik Cerrahi

  Koru Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde gerçekleştirilen robotik diz protez cerrahisinde cerrahisinde yeni nesil teknoloji ile dize ve en uygun ve en doğru şekilde protez yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Yeni nesil robotik protez cerrahisi teknolojisi, dizin yalnızca hasarlı bölümüne hassas bir şekilde protez yerleştirilmesine yardımcı olur. 

  Robotik protez cerrahi sistemi, cerraha hastanın anatomisine en uygun protez yerleşimini tasarlama ve uygulama imkanı veren ileri bir teknolojidir.

  Robotik Cerrahi her hastaya özel planlama yapılır

  Robotik cerrahi teknolojisi esasen hasta ile cerrah arasında destek görevi üstlenen bir sistemdir. Yeni nesil cerrahi sistemi bilgisayara bağlı çalışan robotik bir koldan oluşur. Bu kapsamda hastaya uygun protez için tomografi görüntüleri bilgisayara yüklenir. Gelişmiş yazılımlar ile gerekli ölçümler yapılarak her bir hastaya özel doğru açılar ile protez yapılacak yerleşke planlanır.

  Robotik Cerrahi ile Kemik Kesileri Tam Doğrulukta Gerçekleşir

  Robotik Protez Cerrahisi ile hastanın eklem yapısına göre hesaplama yapılıp, planlanma imkanı sağlanmakla kalmaz aynı zamanda bilgisayar ve robotik desteğini bir arada kullanarak kemik kesilerinin tam doğrulukta gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bu sayede diz protezinin en mükemmel şekilde yerleştirilmesine yardımcı olur.

  Robotik Cerrahi İle Protez Nasıl Yapılır ?

  Diz protez ameliyatında cerrah, kullandığı robotik el aleti ile hastanın diz eklem yüzeyinin haritasını çıkarır ve bilgisayarda 3-boyutlu modelini oluşturur. 3 boyutlu dijital eklem modeli üzerinde protezin konulacağı alan, kesilecek yerler belirlenip, işaretlenir. Özel programlarla donatılmış bilgisayarda kemik kesim oranları, protez ölçüleri, protezlerin birbirine uyumu ve protezlerin yerleşim açıları hesaplanır.

  Robotik diz protezi ameliyatlarında temel amaç, hastanın MR ya da bilgisayarlı tomografi ile sanal 3 boyutlu modelini oluşturup, girişimin planlamasını ve hatta sanal uygulamasını bu model üzerinden yapmaktır.

  Robotik Cerrahi İle Sanal Protez Oluşturulur

  Robotik Protez Cerrahi Sistemi ile ameliyat öncesinde sanal bir protez işlemi gerçekleştirilir. Cerrah bu bilgiler doğrultusunda hata olmadan kemikte yapılacak kesileri tamamlayıp en uygun protezi uygular.

  Klasik diz protezi ameliyatlarında, deneyimli ortopedi hekimleri bile protezin pozisyonunu ayarlarken yanılma payı bulunmaktadır. Robotik cerrahi sistem sayesinde ameliyat sırasında cerraha görsel, işitsel, fiziksel olarak kılavuzluk ederek planlama dışına çıkılmasına ve hata yapılmasına engel olur.

  Robotik Protez Cerrahisi ile yalnızca kireçlenmenin hasara yol açtığı eklem kısmı hedef alınır ve o kısmı çevreleyen sağlıklı doku ve bağları korunarak, diz protez operasyonu büyük başarı ile gerçekleştirilir.

  Ameliyat Öncesi Planlama Nasıl Yapılır ?

  Robotik cerrahi öncesi, diz ekleminin 3 boyutlu sanal modelini geliştirmek amacıyla bilgisayarlı tomografi taraması gerçekleştirilir. Kemik yapınızı, hastalığın ciddiyetini, eklem hizasını ve çevresindeki kemik ve yumuşak doku değerlendirilir. Bu arada tomografi kesitleri üzerinden yapılan planlama ile protezini en uygun boyutu, yerleşimi ve hizasını belirlenir ve ameliyat planlanır.

  Robotik Cerrahi Diz Protezi Nasıl Uygulanır ?

  Protezin konulacağı alanı keserek değil de hassas bir şekilde yontarak hazırlayan robotik sistemle, protezin kemiğe tam uyumlu olarak yerleştirilmesi sağlanır. Klasik diz protezi ameliyatlarında protezin konumlandırılması amacıyla, standart kesi blokları kullanılmaktadır. Bu bloklar hekim tarafından bazı anatomik referans noktaları gözetilerek kemiğin üzerine konumlandırılır. Bu işlem sırasında yapılabilecek çok küçük hata bile, protez parçalarının yerleşiminde tam uyumu engelleyebilir. Bunu neticesinde doğal eklem hareketi sağlanamayabilir ve ameliyat sonrasında çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir.

  Robotik Protez Cerrahi yönteminde, protezin konumlandırılacağı alanda yapılacak kesilerde, klasik bloklar kullanılmaz. Robotik kol, hekime bu kesileri hatasız olarak yaptırma imkanı tanır.

  Diz protezi operasyonlarında, protezin yerleşimi kadar, bağ dengesinin de sıfır hata ile yapılması çok önemlidir. Robotik protez ameliyatlarında cerraha gerçek ve tam zamanlı veriler ulaştırılır. Böylelikle ameliyat sonrası yaşanabilecek sorunların önüne geçilmiş olur.

  Sisteminde Robotik Kollarla Ölçüm Yapılır

  robotik cerrahi sistemi kapsamında yapılan operasyonlarda, ameliyat sırasında cerrah robotik olarak yapılan ölçümlerle, diz protezinde bağ dengesini protezinde de bacak boyu eşitlenmesini hatasız olarak gerçekleştirebilir.

  Robotik Cerrahi’de Kişiye Özel Protez

  Robotik cerrahi ile kişiye en uygun protez belirlenmektedir. Ayrıca bu protezin de hastaya en uygun şekilde yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları bu faktörleri deneyimleri kapsamında en ideale yakın şekilde hastaya uygulamaktadır. Robotik cerrahinin gelişmesiyle birlikte bu belirleme teknoloji ile gerçekleşmekte ve ameliyat öncesinde en doğru yaklaşım tespit edilmektedir.

  Robotik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekliyor ?

  Robotik Protez ameliyatı sonrasında, hekim eşliğinde fizyoterapistler hastayı ayağa kaldırarak ilk adımlarını attırırlar. En az ağrı ile ameliyat sonrası sürecin tamamlanması amaçlanmıştır. Hastanede gerçekleştirilecek etkili bir rehabilitasyon programı ile hastalar, evlerine çıkarlarken desteksiz olarak yataktan kalkar. Ayrıca tuvalete ihtiyacını giderme ve ev içerisinde dolaşma gibi kabiliyetlere de sahip olmaktadırlar.

  Robotik Protez Cerrahisi Sonrası Erken İyileşme

  Robotik Protez Cerrahisi yöntemi ile geleneksel göre daha küçük kesilerle protezler konumlandırılır. Normal dokulara çok daha az zarar verildiğinden iyileşme de çok daha kısa sürede gerçekleşir. Ameliyatın ardından daha ağrı duyan hastalar doğal olarak daha az ağrı kesici ilaç da kullanır. Hastanın hastanede kalma süresi kısalır, enfeksiyon riski olmaz.

  Diz Protezinde Robotik Cerrahinin Avantajları nedir?

  Robotik cerrahi ile hastaya özgü yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemi ile ameliyat sırasında oldukça detaylı planlama imkanı sağlanır.

  Robotik Cerrahide dizin sadeci hasarlı bölümüne oldukça hassas bir şekilde protez gerçekleştirilebilir.

  Robotik Cerrahide çok daha küçük cerrahi kesi ile ameliyat yapılmaktadır.

  Doku travmasının en düşük seviyededir.

  Robotik Cerrahide sağlıklı kemik stoku korunur.

  En önemli avantajlarından biri de dizdeki tüm bağların korunmasıdır.

  Hasta ameliyat sonrasında daha doğal bir diz hissi alınır.

  Robotik Cerrahide çok daha hızlı ve daha ağrısız iyileşme sağlanır.

  Hasta günlük hayatına kısa bir sürede döner.

  Robotik Cerrahi ile implantlar yüksek doğrulukta yerleştirileceği için hastaya uygulanan protezin ömrü de uzun olacaktır.

  Ameliyat öncesinde hastalar tomografi çekimi gerektirmez. Bu nedenle hastalar ek radyosyon almak durumunda kalmaz.

  Robotik diz protez cerrahisinde ameliyatta hekimin hata riskini azaltılır ve başarı oranını üst seviyeye çıkarılır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."