Düşük Tansiyon Nedeni Nedir?
Dahiliye

Düşük Tansiyon Nedeni Nedir?

  Düşük Tansiyon Nedeni Nedir?

  Düşük tansiyon veya hipotansiyon, kan basıncının çok düşük olduğu bir durumdur. Dehidrasyon, stres, anksiyete ve hatta anemiden kaynaklanabilir. Düşük tansiyonun nedenleri arasında dehidrasyon, stres, anksiyete ve anemi bulunur.

  Dehidrasyon, insanların düşük tansiyon geliştirmesinin ana nedenlerinden biridir. Bu, vücutta yeterli su olmadığında olur. Susuz kalırsanız, böbrekleriniz üretilen idrar miktarını azaltarak suyu korumaya çalışacaktır. Sonuç olarak, idrara çıkma yoluyla daha az sıvı kaybedilir.

   

  Düşük Tansiyon Belirtileri

  Düşük tansiyonun birkaç belirtisi vardır. Bunlar baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, kafa karışıklığı, bayılma ve bulanık görme içerir. Düşük tansiyonu olan kişiler genellikle sersemlik veya baygınlık hissederler. Ayrıca kendilerini zayıf ve yorgun hissedebilirler.

   

  Düşük tansiyonun en yaygın nedeni dehidrasyondur.

  Dehidrasyon vücutta yeterli su olmadığında meydana gelir. Bu, insanlar ihtiyaç duyduklarından daha az içtiğinde olur. Yeterince sıvı içmiyorsanız, kan hacminiz azalır. Sonuç olarak, kan basıncınız düşer.

  Dehidrasyon, vücudun su tutmasına neden olur ve bu da kan hacmini düşürür.

  Stres, kaygı ve diğer duygusal sorunlar da düşük tansiyona neden olabilir. Bu hisler kan basıncında düşüşe neden olabilir çünkü beyin böbreklere kan dolaşımına daha fazla sıvı salması için sinyaller gönderir.

  Bu, kan basıncının düşmesine yol açar.

  Endişeli veya stresli hissediyorsanız, derin nefes almayı ve rahatlamayı deneyin. Belirtilerinize neden olabilecek altta yatan tıbbi durumlar hakkında bir İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı veya Kardiyoloji doktoruna muayene olmayı düşünebilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."