Omega-3 Nedir? Omega-3'ün Faydaları Nelerdir?
Dahiliye

Omega-3 Nedir? Omega-3'ün Faydaları Nelerdir?

  Omega-3 Nedir? Omega-3'ün Faydaları Nelerdir?

  Omega-3 yağ asitleri, balık yağında bulunan temel besinlerdir. Sağlıklı cilt, saç, gözler, eklemler, beyin, kalp ve daha fazlasının korunmasına yardımcı olurlar.

  Vücut, hücre büyümesi, hormon üretimi, bağışıklık sistemi işlevi ve kanın pıhtılaşması dahil olmak üzere birçok önemli işlev için omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Ancak bu yağların çok fazlası iltihaba ve diğer sorunlara neden olabilir.

   

  Omega-3 Faydaları

  Balık yağı, iki tür omega-3 yağ asidi içerir: EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit). Her ikisi de gerekli kabul edilir çünkü vücudumuz onları yapamaz; onları yiyecekler yoluyla elde etmeliyiz.

   

  Omega-3 Yağ Asitleri Nelerdir?

  Omega-3 yağ asidi takviyeleri, kapsüller, sıvılar, jeller, kremler ve losyonlar olarak mevcuttur. Bu ürünler, her ikisi de insan sağlığına faydalı olan EPA veya DHA içerir.

   

  Neden Onlara İhtiyacımız Var?

  Omega-3 yağ yağları, bebeklerde ve çocuklarda uygun büyüme ve gelişme için gereklidir. Ayrıca normal bağışıklık fonksiyonunu ve kardiyovasküler sağlığı desteklerler.

   

  Nasıl Daha Fazla Omega-3 Alabilirim?

  Balık yağı takviyeleri, omega-3 yağ asitlerini diyetinize almanın kolay bir yoludur.

   

  Omega-3'ün Sağlığa Faydaları

  Omega-3 yağ asidi takviyeleri, günümüzün en popüler diyet takviyelerinden biridir. Bu yağlar somon, uskumru, sardalya, ringa balığı, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıklarda bulunur. Ayrıca keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi ve kanola yağı gibi bazı bitki gıdalarında da doğal olarak bulunurlar.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."