Apse Nedir?
Dahiliye

Apse Nedir?

  Apse Nedir?

  Apse, derinin altında oluşan bir irin topluluğudur. Genellikle bakteriler bir kesik veya yaradan girdiğinde ortaya çıkar. Enfeksiyon hızla yayılır ve apsenin oluştuğu bölgede ateş, ağrı, şişlik, kızarıklık ve hassasiyete neden olabilir.

   

  Apse Neden Olur?

  Apsenin yaygın bir nedeni bakteriyel enfeksiyondur. Bakteriler vücuda kesikler, sıyrıklar, yanıklar, böcek ısırıkları veya diğer yaralar yoluyla girebilir. Düzgün tedavi edilmezse, bu enfeksiyonlar vücuda yayılabilir.

   

  Apse Nerede Oluşur?

  Apse genellikle ağrılı bir yumruya dönüşen küçük kırmızı bir yumru olarak başlar. Sabah uyandığınızda veya egzersiz yaptıktan sonra yumruyu fark edebilirsiniz.

   

  Apse Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

  İçinden berrak bir sıvı çıkan bir şişlik alanı görüyorsanız, muhtemelen apseniz var demektir. Bu enfeksiyon türü, bakteriler derideki bir delikten içeri girdiğinde ortaya çıkar.

   

  Apse Nasıl Tedavi Edilirler?

  Apse olabileceğinizi düşünüyorsanız tıbbi yardım almalısınız. Bir doktor, enfeksiyonun nedenini belirlemek için sıvıdan bir örnek alacaktır. Ayrıca bakterileri öldürmek için antibiyotik reçete edebilir.

   

  Apse Tekrarı Nasıl Önlenir

  Bir apse geliştirirseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmelisiniz. Bu, enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."