Grip Belirtileri Nelerdir?
Dahiliye

Grip Belirtileri Nelerdir?

  Grip Belirtileri Nelerdir?

  Grip, bir virüsün neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle hafif hastalığa neden olur, ancak derhal tedavi edilmezse ciddi veya hatta ölümcül olabilir.

  Semptomlar ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, titreme, burun akıntısı, hapşırma ve vücut ağrılarını içerir.

   

  Grip Belirtisi: Ateş

  Grip semptomları tipik olarak virüse maruz kaldıktan sonraki 2 gün içinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bazı kişilerde influenzaya maruz kaldıktan sonra 4 haftaya kadar grip benzeri semptomlar gelişebilir.

   

  Grip Belirtisi: Öksürük

  Grip, enfekte sekresyonlarla (öksürme gibi) doğrudan temas veya kontamine yüzeylerle dolaylı temas yoluyla yayılır. Komplikasyon riski yüksek olan kişiler, influenzaya maruz kaldıklarından şüphelenirlerse derhal tıbbi yardım almalıdır.

   

  Grip Belirtisi: Boğaz ağrısı

  Grip belirtileriniz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuzu arayın. Ayrıca yerel acil servisinizi veya acil bakım merkezinizi de ziyaret edebilirsiniz.

   

  Grip Belirtisi: Baş ağrısı

  Grip belirtileri insanlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Genellikle aniden ortaya çıkarlar ve bir ila dört gün sürer. Çoğu insan iki hafta içinde tedavi olmaksızın iyileşir. Bununla birlikte, bazı kişilerde pnömoni veya grip (pnömoni), kulak enfeksiyonları, sinüzit, bronşit veya dehidrasyon gibi komplikasyonlar gelişir. Bu komplikasyonlar hastaneye yatış veya ölüme neden olabilir.

   

  Grip Belirtisi: Kas Ağrıları

  KaGrip olabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen doktorunuza görünün. Belirtileriniz hakkında sorular soracak ve sizi muayene edecektir. Ayrıca bir termometre ile sıcaklığınızı takip etmelisiniz. 100 derece F'nin (38 derece C) üzerinde bir ateş yüksek olarak kabul edilir.