Kawasaki Hastalığı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Kawasaki Hastalığı Nedir?

  Kawasaki Hastalığı Nedir?

  Kawasaki hastalığı, uzun süreli ateş, döküntü, konjunktivit, mukozal inflamasyon ve servikal lenfadenopati ile karakterize akut ateşli bir hastalıktır.

  Kawasaki hastalığı, beş yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir bir durumdur. Vücudun kan damarlarında iltihaplanmaya neden olur ve bu da kalp problemlerine neden olabilir.

   

  Kavasaki Hastalığının Nedenleri

  Bu durumun nedeni bilinmemektedir. Kawasaki hastalığının tedavisi yoktur. Bununla birlikte, semptomları azaltmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olacak tedaviler mevcuttur.

   

  Kawasaki Hastalığına Ne Sebep Olur?

  Kawasaki hastalığına A grubu beta hemolitik streptokok (GABHS) enfeksiyonu neden olur. Genellikle bebeklik ve erken çocukluk döneminde ortaya çıkar.

   

  Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Kawasaki hastalığı ile ilişkili birkaç semptom vardır. Bunlar arasında yüksek ateş, sinirlilik, gözlerde kızarıklık, şişmiş bezler, karın ağrısı, kusma, ishal, öksürük ve nefes almada zorluk sayılabilir.

   

  Kawasaki Hastalığını Teşhis

  Kawasaki hastalığının teşhisi, klinik özellikler ve laboratuvar testlerinin bir kombinasyonunu gerektirir. Kawasaki hastalığının klinik özellikleri ateş, döküntü, konjonktival enjeksiyon, oral mukoza değişiklikleri, ekstremite değişiklikleri ve servikal lenf düğümü büyümesini içerir. Laboratuvar testleri, C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), beyaz kan hücresi sayısı (WBC), trombosit sayısı ve serum elektrolitlerinin ölçümünü içerir.

   

  Kawasaki Sendromu Tedavileri Nelerdir?

  Kawasaki hastalığı için iki ana tedavi vardır: intravenöz immünoglobulin (IVIG) ve aspirin. IVIG, ciddi Kawasaki hastalığı vakaları olan çocuklara tedavi olarak verilir. Aspirin, daha hafif Kawasaki hastalığı vakalarını tedavi etmek ve koroner arter hasarını önlemek için kullanılır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 23.11.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   
  AlaettinPAHSA
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  Prof. Dr.

  Alaettin PAHSA

  Koru Sincan Hastanesi

  AliÖZÖN
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  Uzm. Dr.

  Ali ÖZÖN

  Koru Ankara Hastanesi