AIDS Belirtileri ve Nasıl Tedavi Edilir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

AIDS Belirtileri ve Nasıl Tedavi Edilir?

  AIDS Belirtileri ve Nasıl Tedavi Edilir?

  AIDS'in birçok belirtisi vardır, ancak burada en yaygın olanlardan bazılarına odaklanacağız.

  AIDS, bağışıklık sistemine saldıran bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte kişilerde bir takım farklı semptomlara neden olur.

  AIDS Belirtileri

  Genel zayıflık:

  HIV/AIDS'li kişiler genellikle kendilerini zayıf ve yorgun hissederler. Ayrıca kolayca kilo verme eğilimindedirler. Bunun nedeni, vücutlarının enfeksiyonlarla gerektiği gibi savaşamamasıdır.

  Kilo kaybı:

  Kilo veriyorsanız, aslında kadidiyiz (vajinal mantar enfeksiyonu) adı verilen bir enfeksiyondan muzdarip olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. Kandidiyaz, ağız ve boğazda büyüyen bir mantardan kaynaklanır. Genellikle zararsızdır, ancak ağızda rahatsızlığa ve hatta yaralara neden olabilir.

  Tükenmişlik

  HIV/AIDS'in bir başka belirtisi yorgunluktur. Bu genellikle insanların semptom göstermeye başladıklarında fark ettikleri ilk belirtilerden biridir. HIV/AIDS'li kişiler, özellikle egzersiz yaptıktan sonra kendilerini sürekli yorgun hissedebilirler. Ayrıca zayıf ve baş dönmesi hissedebilirler.

  Gece terlemeleri

  Gece terlemeleri, HIV/AIDS'in diğer bir yaygın belirtisidir. Bunlar gece uyurken meydana gelir. Genellikle 30 dakikadan az sürer ve sonra kaybolurlar. Ancak, bazen gece boyunca birkaç kez olabilirler.

  Şişmiş lenf düğümleri

  HIV/AID'lerin diğer bir yaygın semptomu şişmiş lenf düğümleridir. Bu, vücutta bir enfeksiyon olduğunda ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi virüse saldırdığı için olur.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  AlaettinPAHSA
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  Prof. Dr.

  Alaettin PAHSA

  Koru Sincan Hastanesi

  AliÖZÖN
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  Uzm. Dr.

  Ali ÖZÖN

  Koru Ankara Hastanesi