Covid miyim, Grip mi?
Enfeksiyon Hastalıkları

Covid miyim, Grip mi?

  İnfluenza (grip) ve Covid-19 bulaşıcı solunum yolu hastalıklarıdır. Ancak farklı virüslerden kaynaklanırlar. Her iki hastalık da benzer semptomlar görülmektedir.

  Ateş veya ateş/titreme hissi

  Öksürük

  Nefes darlığı veya nefes almada güçlük

  Yorgunluk

  Boğaz ağrısı

  Burun akıntısı

  Kas ağrısı veya vücut ağrıları

  Hastalığın semptomları birbirine çok benzediği için kişilerin erken dönemde Covid-19 mu, grip mi? olduklarının belirlenmesi çok önemlidir.

  Covid-19 Grip Farkı Farkının Tespiti İçin Test

  Covid-19 salgınını yaşadığımız bu dönemde, influenza bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonları da yaygın olarak görülmektedir. Sonbahar ve kış ayları ile birlikte influenza (grip) hastalığı daha da yaygınlaşmaktadır.

  Covid 19 muyum, Grip Mi?

  Solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini yaşıyorsanız ve Covid 19 mu, Grip mi geçirdiğinizi öğrenebilmek için  her hastalık için ayrı ayrı test yaptırmak yerine güvenirliği yüksek hızlı antijen testi ile hangi solunum yolu enfeksiyonu hastalığını geçirdiğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  Covid-19, Grip Hızlı Antijen Testi

  Hızlı antijen testi de Covid 19 testine benzer bir yöntem ile yapılmaktadır. Ucunda pamuk olan uzun sürüntü çubuğu ile genizden ya da burundan sürüntü örneği alınır. Bu örnek laboratuvarlarımızda 30 dakikalık bir sürede incelendikten sonra sonuç tarafınıza bildirilir.

  Covid-19 ile Grip Semptomları Nasıl Belirlenir?

  Gribe neden olan influenza virüsü ile covid-19’a sebep olan Sars-Cov 2 virüsü, solunum ile bulaşan iki hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki hastalığını göstergeleri çok büyük oranda birbirine benzerlik göstermektedir. Ayrıca bu iki hastalığın semptomlarını doğru belirlemek ise hastalığın tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

  Covid-19 ve Grip Semptomları

  Grip hastalığında burun akıntısı ve boğaz ağrısı daha önde görülürken, Covid-19 hastalığında koku ve tat alma sorunları çoğunlukla Covid-19 hastalığı olarak tabloda yer alıyor. Her iki hastalığın beraber görülmesi ise Covid-19’un daha baskın ve ağır bir şekilde seyretmesine sebep olacağı için mutlak surette grip aşısı da yaptırılmasını öneriyoruz.

  Covid-19 ve Grip Nasıl Bulaşır?

  Covid-19’a neden olan Sars Cov-2 virüsü az da olsa hava, temas ve oral yolla da bulaşabilmektedir. Her iki virüsün bulaştırıcılığı birbiri ile kıyaslandığında Sars Cov-2’nin, gribe sebep olan influenzaya göre çok daha büyük oranda bulaştırıcı olduğunu söylememiz gerekiyor.

  İnfluenza virüsü kaynaklı grip hastalarında şikayetlerin ortaya çıkmasının ardında bulaştırıcılık en tepe noktada iken, Covid-19’da hastalığında semptomlar görülmeden önce 48 saat içerisinde bulaştırıcılık miktarı en yüksek orandadır.

  Grip hastalığında da Covid-19 hastalığında da asemptomatik kişiler bulaştırıcı olabilir ancak akıldan çıkarılmamalıdır ki hastalığın belirtilerini gösterenler her zaman bulaştırma potansiyeline daha çok sahip olacaklar.

  Gripte, sıklıkla yüksek ateş, terleme, baş, kas ve boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, halsizlik meydana gelir. Covid-19’da hastalığında da benzer şekilde ateş yüksekliği, terleme, baş ve kas ağrısı, öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi semptomların vardır. Burun akıntısı ve boğaz ağrısını Covid 19’da oldukça sık görülmektedir. Koku ve tat alma sorunları da genellikle Covid-19 hastalığında meydana gelir. Gripte kuluçka süresi ortalama 2 gün sürmektedir. Covid-19’da ise ortalama 5 gün kuluçka süresi kabul ediliyor. Şikâyetler grup hastalığında ilk 3-7. günlerinde en çok fazladır.

  Grip hastalığı çocuklarda çok yaygın görülmekte olup en riskli grup 2 yaş altıdır. Covid-19’da hastalığı ise çocuklarda yaygın değildir. Bu hastalık çocuklarda genellikle hafif geçer.

  Covid-19 ve Grip Hangi Yaş Grubunu Etkiler?

  Grip hastalığında risk faktörleri, 65 yaş üstü ile 2 yaş altı olarak kabul edilir. Ayrıca bağışıklığı baskılanmış kişiler, hamileler,  morbid obezler, kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer ya da böbrek hastalığı bulunanlar ve huzurevlerinde bulunanlar risk grubundadır.

  Covid-19 hastalığında risk faktörleri ise ileri yaş, obezler, hipertansiyon hastaları, kronik hastalığı olanlar sayılabilir.

  COVID-19 ve Gribe Aynı Anda Yakalanılır Mı?

  COVID-19’un, grip virüslerine oranla bulaşıcılığının çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Fakat her iki virüsün de bulaşıcılığı dikkate alındığında, nadir de olsa her iki hastalığa da aynı anda yakalanmak mümkündür.

  Covid 19 ile grip hastalığı birlikte de görülebilir. Her iki hastalığın birlikte görülme halinde hastalık çok daha ağır seyredebilir. Covid 19 ile grip hastalığı semptomları birbirine benzediğinden doğru tedavi için öncelikle hastalığın ne olduğunun çok iyi belirlenmesi gerekmektedir.

  Covid 19 ve Grip Hastalığında Önlemler Alınmalı

  Grip hastalığının belirtilerinin geçmesi 5-7 günü bulmaktadır. Covid-19 enfeksiyonun geçmesi ise 10 günü bulabilmektedir. Hem grip hem Covid-19 enfeksiyonuna yakalandığınızda evde kalmalı ve hastalık geçene kadar izole bir şekilde tedavinizi gerçekleştirmelisiniz.

  Covid 19 ya da  grip hastalığına yakalanan kişilerin evde dinlenerek, bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca doktor kontrolünde ateş düşürücü ilaçlar kullanarak iyileşme gerçekleşmektedir. Fakat bazı durumlarda özellikle Covid-19 hastalığı, zatürre, ciddi solunum yetmezliği, kalp, beyin ve kas dokularının iltihabı gibi oldukça önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

  Grip ve Covid-19 virüsünden korunmak ve bu virüslerin yayılmalarını engellemek için çeşitli tedbirler almalıdır.

  •         Maske takmak.

  •         Sık sık el hijyeni.

  •         Sosyal mesafeyi korumak.

  •         Ellerle mümkün olduğunca ağza, yüze, göze ve buruna dokunmamak.

  •         Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmaktan uzak durmak.

  •         Hastalık bulunanlardan uzak durmak.

  •         Hapşırırken ve öksürürken peçete ya da kolun iç kısmını kullanmak.

   Koru Hastanesi güvencesi ile muayene olmak için online randevu alabilirsiniz. Kurumsal info@koruhastanesi.com adresimize mail göndererek veya 0850 307 07 24 numaralı çağrı merkezimizi arayarak 7/24 iletişim kurabilirsiniz

  AlaettinPAHSA
  Enfeksiyon Hastalıkları

  Prof. Dr.

  Alaettin PAHSA

  Koru Sincan Hastanesi

  AliÖZÖN
  Enfeksiyon Hastalıkları

  Uzm. Dr.

  Ali ÖZÖN

  Koru Ankara Hastanesi